„Ztrestáme americké gangstery,“ zuří KLDR kvůli novým sankcím na ropu a vývoz textilu

Autor: simao,ČTK - 
12. 9. 2017
06:55

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a doposud nejsilnějšímu jadernému testu, který země uskutečnila 3. září. Sankce zakazují vývoz textilu ze země a omezují dovoz ropy. KLDR ještě před jejich oficiálním vyhlášením zaslala USA tvrdé varování o zkrocení amerických gangsterů a tvrdém trestu.

Rezoluce je už devátým takovým dokumentem, který RB OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy. Žádaný účinek ale zatím neměla žádná z nich, režim diktátora Kim Čong-una navzdory všem varováním nadále pokračuje v jaderných a raketových testech.

Obchody s Čínou jasně vedou

Dopad na hospodářství KLDR by však měl být výrazný. Textil byl loni druhou největší vývozní položkou KLDR po uhlí a dalších surovinách. Jeho hodnota podle údajů korejské agentury pro podporu obchodu a investic činila 752 milionů USD (16,4 miliardy korun). Téměř 80 procent textilu bylo vyvezeno do Číny.

Rezoluce také zavádí zákaz vývozu zemního plynu a kondenzátů do KLDR. Vývoz ropy do země omezuje na úrovni za posledních 12 měsíců. KLDR také bude moci podle nových sankcí dovézt nejvýše dva miliony barelů ropných produktů ročně. Hlavním dodavatelem ropy do KLDR je opět Čína.

Zákaz pracovních povolení pro Severokorejce

Agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj uvedla, že KLDR dováží ročně 4,5 milionu barelů rafinovaných produktů a čtyři miliony barelů ropy. Součástí rezoluce je zákaz vydávání nových pracovních povolení pro občany KLDR. Zaměstnávání Severokorejců v zahraničí představuje důležitý zdroj financí pro vládu.

Sankce schválilo všech 15 členů RB OSN. USA původně požadovaly tvrdší usnesení, avšak nakonec od svého návrhu ustoupily, aby získaly podporu spojenců Pchjongjangu, Číny a Ruska. Mimo jiné chtěly USA úplný zákaz dovozu ropy a zmrazení Kimova majetku. A také majetku celé severokorejské vlády. Dokument rovněž požadoval zákaz cestování pro Kima.

KLDR pohrozila USA

Ještě před schválením sankcí pohrozila Severní Korea Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu, pokud Rada bezpečnosti OSN přijme zpřísňující sankce.

Původní tvrdší návrh USA však byl později zmírněn, podle agentury Reuters očividně ve snaze vyjít vstříc Rusku a Číně, které jsou spolu s Francií, Británií a USA stálými členy RB OSN s právem veta. Oslabený návrh tak již nezahrnuje zařazení Kim Čong-una na černou listinu. 

Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí však obvinil Spojené státy, že vyvíjejí „horečné úsilí“, aby zmanipulovaly Radu bezpečnosti OSN kvůli jadernému testu Pchjongjangu, který je podle KLDR součástí „legitimních sebeobranných opatření“. „KLDR se rozhodně postará, aby za to USA zaplatily. Svět bude svědkem toho, jak Severní Korea zkrotí americké gangstery řadou akcí, tvrdších, než si dokážou představit,“ dodal mluvčí.

Video KLDR ukázala simulaci útoku na USA: Vlajka Ameriky v plamenech. - Youtube.com

Sankce podpořila i Merkelová

Navrhované postihy podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová, která o otázce KLDR a sankcí telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten se s ní sice shodl na potřebě mírového řešení severokorejské krize, chce však postupovat diplomaticky a vrátit všechny zúčastněné strany k vyjednávacímu stolu. Německo momentálně členem RB OSN není.

Jihokorejský prezident Mun Če-in minulý týden při návštěvě Ruska zdůraznil, že tentokrát je nevyhnutelné zastavit dodávky ropy do KLDR, aby svět přiměl Pchjongjang nastoupit cestu dialogu. Putin však varoval, že tvrdé sankce by pocítili především řadoví Severokorejci.

Doporučujeme
flesch2z ( 12. září 2017 17:28 )

Kecy, nevěřím, že si tak Kim vyskakuje. Znáte USAky i Blesk, z komára udělají velblouda.

gabreta ( 12. září 2017 16:35 )

Rada bezpečnosti OSN, je akorát pro srandu králíkům s jejich rezolucema. Kde asi byla RB OSN, když Americké bombardéry napadly Srbsko a jiné svrchované státy, bez jejich trapných rezolucí a uvalování sankcí? Nehledě na to, že si Americký kongres loni odsouhlasil, že může bez rezoluce OSN zaútočit na jakýkoli stát, pokud by se cítila ohrožena!!

repelos ( 12. září 2017 13:15 )

Proč OSN neuvalilo sankce na US za zavraždění statisíců civilistů // ženy děti,celé školy,školky// v Hirošimě a Nagasaki? světapáni si můžou dovolit beztrestně všechna zvěrstva?? Korouhvička Sr.albotka tam pokládal věnce.Svět se v pr.del obrací.

repelos ( 12. září 2017 13:06 )

60 let USA prosazují politickou izolaci embarga a zbídačování KLDR.Zem,kterou zničili napalmem a fosforem(1950-53).Zem v které vyvraždili 1/3 obyvatel.Američany sponzorované sankce sehrály hlavní úlohu v chudobě a destabilizaci korejského hospodářství. KLDR je trvale prezentována jako součást„osy zla“.Proč? KLDR,oběť americké agrese je představována jako válečný štváč,„zločinecký stát“,země sponzorující terorismus a jako hrozba světovému míru. TATO STYLIZOVANÁ OBVINĚNÍ BYLA TAK DLOUHO VTLOUKÁNA DO SVĚTOVÉHO VĚDOMÍ,AŽ SVĚT UVEŘIL. Položit si otázku proč? Lež,jako vždy v podobných případech,nahradila pravdu. KLDR je prohlašována za hrozbu. USA přesvědčila po válce,kterou rozpoutala v Koreji svět,že není agresor,ale oběť. A SVĚT JÍ TO ČASEM SEŽRAL.

sores ( 12. září 2017 11:56 )

Ztrestat jedině mnohonásobného vraha KIMA!!! Je horší než Hitler, je to tlusté nevyzrálé pra.se, nechápu proč se ho ti okolo něj bojí, vyvolá jedině 3 světovou!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud