Diktátor Kim přijde o miliardu dolarů kvůli zákazu vývozu uhlí i ryb. Trump je spokojený

Autor: simao, ČTK - 
6. srpna 2017
21:28

Diplomatické zdroje se shodují: Současné sankce proti KLDR jsou doposud nejtvrdší. Schválila je rada bezpečnosti OSN, americký prezident Donald Trump, který prosazuje tvrdý postup proti režimu diktátora Kim Čong-una ji za to chválí. Čeho se sankce týkají? Příjmů z vývozu uhlí, železné rudy, olova a mořských plodů. KLDR má na základě nich přijít o zhruba miliardu dolarů (22 miliardy korun).

Raketové testy vyjdou KLDR pořádně draho. Nově schválené a nebývale přísné sankce si přitom řada politiků pochvaluje. Na základě doposud nejtvrdších sankcí může KLDR přijít o zhruba třetinu svých ročních příjmů z vývozu.

Spokojený Trump: Bude to velký finanční dopad

Odhlasování tvrdých sankcí v Radě bezpečnosti OSN dnes ocenil i americký prezident Donald Trump. „RB OSN právě odhlasovala sankce proti Severní Koreji (poměrem) 15-0. Čína a Rusko hlasovaly s námi. Hodně velký finanční dopad!,“ pochvaloval si v první reakci Trump na Twitteru. 

Zda se ale i na základě takto tvrdého postupu podaří přivést Pchjongjang k rozumu, je podle agentury DPA více než sporné. Desetistránková rezoluce RB OSN uvaluje sankce na vývoz uhlí, železa, železné rudy, olova, ryb a mořských plodů. Příjmy z jejich vývozu přinášejí severokorejskému totalitnímu režimu zhruba jednu miliardu dolarů (22 miliard korun) ročně.

Zakazuje také státům vydávat nová vstupní a pracovní povolení Severokorejcům, což je dalším zdrojem peněz pro režim vůdce Kim Čong-una.

Další zákaz se týká zakládání jakýchkoliv nových společných podniků se severokorejskými firmami a zahraniční investice do již existujících společných podniků. Přísné sankce jsou dobrým výsledkem, shodli se dnes ministr zahraničí USA Rex Tillerson a šéfka jihokorejské diplomacie Kang Kjong-wha.

Video KLDR ukázala simulaci útoku na USA: Vlajka Ameriky v plamenech - Youtube.com

Čínský ministr: Obnovme rozhovory s KLDR

Také čínský ministr zahraničí Wang I označil opatření za adekvátní odpověď na nedávné raketové testy KLDR. Uvedl, že zemi by prospělo, kdyby přijala „dobré a inteligentní rozhodnutí“ a dodal, že ministra zahraničí KLDR Ri Jong-hoa dnes při schůzce na Filipínách vyzval, aby se jeho země sankcím podřídila a zdržela se provokací - a to včetně dalších raketových zkoušek.

Oba asijští státníci se sešli na okraj schůzky zemí jihovýchodní Asie sdružených v organizaci ASEAN. Vřele se přivítali, uvedla agentura Reuters. 

A čínský ministr nabádal k obezřetnosti i další státy. „Vyzýváme všechny strany, aby přijaly zodpovědný postoj při vytváření úsudků a podnikání kroků. Především se musíme vyhnout další eskalaci vývoje,“ pronesl také. Sankce jsou podle něj potřeba, ale nejsou samy o sobě cílem. Také Washington a Soul proto čínský ministr vyzval, aby se zdržely provokativních akcí.

Šéf čínské diplomacie přišel také s návrhem, aby se obnovily šestistranné rozhovory o jaderném programu KLDR. Ty skončily před devíti lety, protože je Pchjongjang v roce 2008 označil za zbytečné a vykázal ze země zahraniční inspektory. Kromě KLDR a Jižní Koreje se rozhovorů účastnila právě Čína, Rusko, dále pak USA a Japonsko. Zástupce EU chyběl. 

Zkáza Hirošimy a jaderné zbrojení KLDR

Sankce vůči KLDR přivítalo i japonské ministerstvo zahraničí. Právě Japonci sledují raketové testy KLDR s velkými obavami, vystřelené rakety totiž často dopadají právě do Japonského moře.

„Nyní není čas na dialog, ale už je čas zvýšit efektivní nátlak na Severní Koreu, aby přijala konkrétní akce k zastavení jaderného programu,“ uvedl mluvčí náměstka japonského ministra zahraničí.

O jaderném programu KLDR se přitom mluvilo dnes také během připomínky 72. výročí svržení atomovky na Hirošimu. Starosta Hirošimy totiž vyzval jaderné státy k podpoře celosvětového zákazu jaderných zbraní.

„Toto peklo není věcí minulosti, Dokud existují jaderné zbraně a politici vyhrožují jejich použitím, jejich hrůza může kdykoliv vstoupit do naší současnosti. Mohli byste sami zažít jejich krutost,“ varoval na pietní ceremonii Kazumi Matsui.

Shození atomové bomby z letadla na Hirošimu zabilo kolem 140 tisíc civilistů. Následující americký útok na Nagasaki o tři dny později připravil o život dalších přibližně 70 tisíc lidí. Údery přiměly Japonsko, aby se na konci druhé světové války vzdalo.

Video Takhle vypadal výbuch nad Hirošimou: Lidé se „vypařili“, zbyla jen stavba od Čecha - Blesk - Jaroslav Šimáček, hudebnibanka.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud