Poslala před soud Miloševiče, Asada vzdala. Vlivná prokurátorka v Sýrii končí

Autor: Darina Jíchová - 
9. srpna 2017
14:00

Bývalá prokurátorka Carla Del Ponteová (70) rezignovala na svou pozici v komisi OSN, která vyšetřovala porušování lidských práv a válečné zločiny v Sýrii. Del Ponteová celou kariéru věnovala stíhání válečných zločinů, kvůli Sýrii se však cítí bezmocně.

Ztratila naději a nevěří, že by se komisi kdy podařilo naplnit cíle, s jakými vznikla. „Sýrií zmítá válka a skoro každý je tam zločinec, nemůžeme nic dělat. Nejsme schopni zabránit tomu, co se tam děje,“ prohlásila Del Ponteová.

V roce 2011 Rada pro lidská práva ustanovila, že úkolem komise je vyšetřovat válečné zločiny v Sýrii bez ohledu na to, kdo je pachatelem. „Za šest let jsme nic nedokázali a já silně pochybuju o tom, že se to nějak změní. Nejsme schopni tamějším lidem zajistit bezpečnost a potrestat zločince,“ oznámila.

Už v minulosti byla členkou obdobných komisí, například pro Rwandu nebo Jugoslávii. Zároveň se zasadila o vznik komise pro Sýrii. V rámci Rady bezpečnosti OSN prosazovala založení panelu, který by řešil zvěrstva odehrávající se v zemi. Návrh nikdy neprošel přes věčného spojence Damašku – Rusko. Nyní se rozhodla opustit „potápějící se loď“.

„Vzdávám to, Radě bezpečnosti evidentně nejde o spravedlnost,“ nechala se slyšet Švýcarka, „nemůžu být nadále součástí něčeho, co nemá žádný smysl.“ V roce 2011 Rada pro lidská práva ustanovila, že úkolem komise je vyšetřovat válečné zločiny v Sýrii bez ohledu na to, kdo je pachatelem.

Komisaři do země nikdy nesměli

Komisařům nikdy nebyl umožněn vstup do země, jejich vyšetřování se mohla opírat pouze o fotografie, rozhovory a jiné dokumenty. Setkávali se s nejrůznějšími zločiny od uměle vyvolaného hladomoru přes znásilnění až k bombovým útokům. „Reálně jsme ničeho nedosáhli, všechno bylo jen na papíru,“ přiznala.

Del Ponteová byla první, kdo upozornil na krutost Asadova režimu. OSN přece nemůže stát stranou, když v Sýrii umírají tisíce lidí a jejich vrazi zůstávají nepotrestaní. Zavázala se, že syrského prezidenta Bašára Asada dostane před soud. V případě prokurátorky Del Ponteová se nejedná o plané sliby, před válečný tribunál se jí podařilo dostat například bývalého srbského vůdce Miloševiče.

„Takové zločiny jsem neviděla ani ve Rwandě, a to jsem si myslela, že jsme se z minulosti poučili,“ lamentovala, aby na závěr dodala: „Vždyť je to oficiální vláda, kdo páchá tyhle hrozné zločiny, opozici zase tvoří jen teroristi. Současná Sýrie je země bez budoucnosti.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 10. srpna 2017 06:25 )

největší světové zločince by měla soudit v OSN a to USA !!!!!!

fotrpjotr ( 9. srpna 2017 15:33 )

Zapomněla vyšetřit americké zločince.

balika ( 9. srpna 2017 15:32 )

Zavražděný MILOŠEVIČ byl očištěn!!! Tahle emerická k-urwa už měla být pod kytičkama.

cicihala ( 9. srpna 2017 14:19 )

V 70 měla už být dávno v důchodě

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud