Asad chystá další chemický útok, tvrdí USA. „Tvrdě zaplatíte,“ hrozí armádě

Autor: mah, ČTK - 
27. června 2017
18:06

Syrská armáda podle USA chystala další chemický útok. Informaci o přípravách na útok zveřejnil Bílý dům a potvrdil ji Pentagon. Spojené státy proto varovaly syrského prezidenta Bašára Asada, aby od útoku upustil, jinak zaplatí vysokou cenu. O pravosti informací má ale pochybnosti Rusko. To prý žádné informace o chystané chemické operaci v Sýrii nemá. Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov varování označil za nepřijatelné výhrůžky legitimnímu vůdci Sýrie.

Bílý dům v prohlášení uvedl, že Asad chystá další velký chemický útok podobný tomu z počátku dubna v syrském městě Chán Šajchún. Syrský režim tehdy použití chemických zbraní popřel s tím, že jeho nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.

Spojené státy zaznamenaly „potenciální přípravy“ dalšího chemického útoku, které by mohly vyústit v „masovou vraždu civilistů, včetně nevinných dětí“, stojí v prohlášení Bílého domu. Přípravy se podle něj podobají těm z doby před útokem v Chán Šajchúnu, při němž letos 4. dubna zemřelo přes osm desítek lidí a stovky dalších utrpěly zranění.

USA se do situace přimíchaly už při posledním chemickém útoku. Varujeme: Video obsahuje drastické záběry:
Video  Trump poslal odvetu za utrpení dětí: USA bombardovaly Sýrii.  - Reuters/Klára Brunclíková/Hudební banka

Informaci později potvrdil také mluvčí Pentagonu Jeff Davis. USA podle něj mají informaci o aktivní přípravě útoku na letecké základně Šajrát. Právě na ni USA provedly odvetnou akci za útok v Chán Šajchúnu. „Zapojeno je konkrétní letadlo v konkrétním hangáru a o obou víme, že jsou využívány v souvislosti s chemickými zbraněmi,“ řekl Davis.

Rusko, které je v syrské občanské válce Asadovým spojencem, uvedlo, že o žádném chystaném chemickém útoku neví. „Pokud by kolegové z tajných služeb a ministerstva obrany takové informace měli, jistě by se o ně s námi podělili,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov agentuře TASS.

Asad ale právě dnes vůbec poprvé zavítal do Hmímímu a na sociálních sítích se objevily jeho fotografie z kokpitu ruského vojenského letadla. Prezidenta doprovázel náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. Podle syrských sdělovacích prostředků Asad v minulých dnech objížděl místa severně od Damašku a vůbec poprvé od začátku občanského konfliktu byl ve městě Hamá. S manželkou Asmou i s dětmi v provincii Hamá navštívili zraněné vojáky.

Bílý dům dnes Asada a jeho armádu varoval, že „zaplatí vysokou cenu“, pokud skutečně provedou chemický útok. Mluvčí Peskov označil takové výhrůžky „syrskému legitimnímu vůdci za nepřijatelné“.

Spojené státy v dubnu v reakci na útok v Chán Šajchúnu ostřelovaly na pokyn amerického prezidenta Donalda Trumpa leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu. Rusko to tehdy stejně jako Írán a Sýrie označilo za „akt agrese, který hrubě porušuje mezinárodní právo a chartu OSN“.

USA ostřelování základny u Homsu zdůvodnily tím, že právě odtud startovala letadla syrské armády, která podle Washingtonu provedla chemický útok na Chán Šajchún. Podle investigativního novináře Seymoura Hershe Trump tehdy vydal pokyn k bombardování základny, i když měl informaci od amerických tajných služeb, že neexistuje důkaz o použití chemických zbraní syrským režimem v Chán Šajchúnu.

Novinář Hersh v nedělním vydání listu Die Welt rovněž tvrdí, že Washington o útoku na Chán Šajchún věděl předem. Podle Hershe dostala CIA předem informaci od Ruska, že syrský režim chystá nálet na důležitou tajnou schůzku džihádistů v Chán Šajchúnu. Hersh, který se odvolává na zdroje z vedení americké armády, ve svém článku uvedl, že syrský nálet byl proveden konvenční bombou dodanou Ruskem.

Jen pár hodin po náletu na Chán Šajchún začaly západní země, včetně USA, vydávat prohlášení odsuzující syrský režim za útok chemickými zbraněmi. Přitom místo útoku podle Hershe dodnes neprozkoumali mezinárodní vyšetřovatelé.

Krátce po náletu na Chán Šajchún organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že oběti vykazovaly příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami, z nichž jedna mohla být sarin a druhá chlor. Podle novináře Hershe i tato skutečnost ukazuje na to, že syrský režim neshodil na město sarinovou bombu, ale zasáhl místo, kde byly uskladněny různé chemické látky.

VIDEO: Následky posledního chemického útoku v Sýrii. Varujeme: Záběry jsou drastické
Video  Bezvládná tělíčka a pěna u pusy: Čím útočili na civilisty v Sýrii?  - Reuters/Klára Brunclíková/Hudební banka

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

balika ( 27. června 2017 19:47 )

USA špionážní letadla začala intenzívní "průzkumné" lety podél celého syrského pobřeží, že by se raketový útok již připravoval a fotky "otrávených dětí" dodají následně?

balika ( 27. června 2017 19:23 )

Siokurwy už zase chystají "akci pod falešnou vlajkou".

bb88 ( 27. června 2017 18:54 )

Donalde, chce se mi blít.

milofr ( 27. června 2017 18:32 )

za pár dní budeme číst že spojené státy museli zasáhnout proti Asadovi v Sírii protože zaútočil chemickými zbraněmi na civilisty, už je to trochu otřepané ty americké útoky

1912 ( 27. června 2017 18:29 )

tito FAŠISTI US stále viní Asada a přitom nás oblbují nebot ten chemický útok byl podstrčen ISIS za pomoci US ABY MOHLI POKRAČOVAT A STÁLE SVĚT OBLBOVAT JEN ABY MOHLI DODÁVAT ZBRANĚ A VÉST A PRODLUŽOVAT STÁLE VÁLKU PROTI SÝRIÍ JE TO DRUHÝ VIETNAM .ZLOČINCI US VÁLEČNÍ ZLOČINCI 20-21 STOLETÍ

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud