Tajný plán na odstranění Kima: Chystá se na něj atentát. A Trumpovi už došla trpělivost

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
31. 8. 2017
17:00

Jižní Korea údajně připravila smrtící tajný plán. Pokud by měla vypuknout válka s KLDR, plánují spáchat atentát na jejího vůdce Kim Čong-una a jeho generály, uvedl britský Daily Mail. Pozadu však nezůstává s hrozbami ani Severní Korea. Ta nyní hrozí smrtí několika jihokorejským novinářům.

Velitelé jihokorejských ozbrojených složek seznámili prezidenta Mun Če-ina se svým návrhem, který v případě války se sousedním státem doporučuje přímý útok na jeho vůdce, uvedl Daily Mail.

Podle jihokorejských novin Čosun Ilbo totiž prezident Mun Čen-in vyzval generály, aby byli připraveni rychle změnit jejich dosud obrannou taktiku na hranicích v útočnou, pokud budou provokace ze strany KLDR pokračovat.

Již počátkem srpna probíhala revize jihokorejské armády, během níž byl vypracován i plán, jak zbavit Kim Čong-una moci a jak zlikvidovat zásoby jaderných zbraní KLDR.

Stíhačky by na vojenské velitelství vypálily řízené střely KEPD 350 Taurus, speciální jednotky by zajistily zbytek – nad celým projektem této případné mise má dohlížet ministerstvo obrany a ředitel tajné služby a speciálních ozbrojených jednotek.

Obavy z atentátu na Kima se opakují

Není to přitom poprvé, kdy se spekuluje o možných přípravách atentátu. Severokorejská vláda přitom pro hrozby nejde také daleko a často vysílá až extrémní výhrůžky.

V červnu například Pchjongjang pohrozil, že popraví bývalou jihokorejskou prezidentku a někdejšího šéfa rozvědky právě kvůli jejich údajným plánům spáchat atentát na severokorejské vedoucí představitele.

V roce 2012 Severní Korea zase hrozila jihokorejským mediálním organizacím kvůli jejich kritickým zprávám o dětských festivalech konaných v Pchjongjangu. Severokorejská armáda tehdy tvrdila, že dělostřelectvo namířilo své zbraně na souřadnice sídla některých novin a televizních stanic v Soulu, připomněla agentura AP.

Video Mučící praktiky v KLDR - Liveleak.com
360p

KLDR hrozí smrtí novinářům

KLDR přitom právě ve čtvrtek pohrozila, že zabije reportéry dvou jihokorejských listů kvůli jejich rozhovorům s britskými autory knihy, která pojednává o životě v izolovaném severokorejském režimu. Smrtí hrozí i šéfům zmíněných médií.

Podle Pchjongjangu jihokorejští žurnalisté urazili důstojnost Severní Koreje. Severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že rozsudek smrti nad reportéry a šéfy dvou jihokorejských listů vynesl soud v KLDR.

Dotyční mají být na základě tohoto rozhodnutí prý popraveni. Soud vyjádřil rozhořčení nad popisem života v Severní Koreji, který podle autorů knih má čím dál více kapitalistické rysy.

Severokorejské úřady uvedly ale, že kniha „zlomyslně očerňuje a zkresluje“ pravou podobu KLDR. Soud měl rovněž námitky proti jihokorejskému překladu titulu knihy, který zní Kapitalistická korejská lidová republika, a proti obálce knihy, na níž je rudá hvězda ze severokorejského státního znaku nahrazena znakem dolaru.

Situace na Korejském poloostrově se znovu vyostřila po tom, co Kim Čong-un provedl test střely středního doletu, která přeletěla nad Japonskem a která světu ukázala, že severokorejský vůdce nehodlá uposlechnout výzvy, aby zastavil svůj raketový program.

Američané chystají odpálení jaderné rakety

Poslední odpal poprvé proběhl přímo z Pchjongjangu, další testy prý budou následovat. „Odstřely jsou jen prvním bodem vojenského cvičení, které chystá Korejská lidová armáda v Tichomoří,“ sdělil Kim Čong-un tiskové agentuře KCNA. Severní Korea vyhrožovala, že se chystá vypálit další čtyři rakety do blízkosti ostrovu Guam, na kterém je velká vojenská základna Spojených států.

Video KLDR ukázala simulaci útoku na USA: Vlajka Ameriky v plamenech - Youtube.com
480p 360p 240p

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek ráno řekl, že diplomatické řešení situace s KLDR není možné. Na Twitteru napsal, že Spojené státy se snažily se Severní Koreou jednat po dobrém, ale Kim Čong-un neukončil svůj jaderný program. Na Japonsko vypálil bez jediného varování, že se nějaký test chystá. Podle Trumpa je KLDR hrozbou pro zbytek světa a je nutná protiakce.

Američané následně oznámili, že chystají zkušební odpal jaderné zbraně, který proběhne na Havaji. Vystřelit mají hlavici B61, která patří mezi nejsilnější střely světa, navíc nemůže být zastavena jinou raketou.

Zbylí členové Rady bezpečnosti OSN se však obávají, že prezident Trump by v případě KLDR dal přednost vojenskému zákroku, oni by však preferovali mírovější řešení, z jejich strany však nevzešel ještě žádný schválený plán postupu kromě pokračování sankcí.

Doporučujeme
mirco ( 31. srpna 2017 23:04 )

Soudruhu, dneska mi zbylo trochu cervene barvy po malovani. Nechtel bys trochu na namalovani ruske vlajky? Muzu zaslat. Kladivo by se taky naslo a srp uz bych nekde sehnal a poslal ti jako darek k VRSR.

mirco ( 31. srpna 2017 22:47 )

Veprik uz ma vahu na porazku... tak ho treba zlikvidovat. Aspon pak prestane likvidovat sve vlastni lidi. At ten Kim Ping pong otevre hranici aspon na 24hod...jsem zvedavy kolik mu tam soudruhu zustane

mirco ( 31. srpna 2017 22:45 )

hlavne tady nezapomen dopsat co delalo fasisticke rusko a kolik lidi bolsevismus zabil... je videt ze dobre bastis tu ruskou propagandu...

mirco ( 31. srpna 2017 22:41 )

mas pravdu, ale to zdejsim bolsevikum nevysvetlis...ti dodnes si chrochtaji nad srpem a kladivem

tomik007 ( 31. srpna 2017 22:13 )

BLESKU - Tajny plan nemusis hned vyzvanit

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa