KLDR odpálila další raketu. Schovejte se, vyzvala vláda Japonce

Autor: vei/ČTK - 
29. srpna 2017
00:06

Severní Korea odpálila další raketu. Oznámila to podle televize NHK japonská vláda, která varovala obyvatele v severním Japonsku, ke kterému střela mířila, před možným nebezpečím. Střela neznámého typu nakonec nad Japonskem přeletěla.

Stanice NHK přerušila vysílání a opakovaně vyzývala obyvatele regionu Tóhoku na severovýchodě Japonska, aby se z preventivních důvodů odebrali do podzemních krytů či setrvali ve staticky pevných budovách.

Střela se nakonec rozpadla 1180 km za ostrovem Hokkaidó a dopadla do vody.

Sejít by se kvůli tomu měla i Bezpečnostní rada Jižní Koreje.

Video KLDR otestovala novou mezikontinentální střelu, Američané s Jihokorejci odpověděli vystřelením svých raket. - Reuters

Odpálení rakety potvrdil také Pentagon. Střela prý nepředstavovala žádnou hrozbu pro Severní Ameriku.

KLDR v posledních měsících provádí raketové testy, které Japonsko, Jižní Korea a také USA odsuzují. Ke kritice se přidala také Čína s Ruskem, které jsou tradičními spojenci Pchjongjangu.

Kvůli KLDR se sejde Rada bezpečnosti OSN

Japonský premiér Šinzó Abe označil odpálení rakety za „bezprecedentní, vážnou a významnou hrozbu“. „Učiníme maximum k ochraně lidských životů,“ prohlásil. Abe rovněž telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým se prý shodl na potřebě zvýšit tlak na Severní Koreu.

Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea podle diplomatů v reakci na odpálení rakety požádaly o zasedání Rady bezpečnosti OSN, které by se mělo uskutečnit ještě dnes.

Analytici podle agentury AP spekulují, že KLDR mohla testovat novou raketu středního doletu. Pchjongjang nedávno pohrozil vypálením takovéto rakety na americký tichomořský ostrov Guam.

Na odpálení severokorejské rakety reagovaly rovněž finanční trhy. Investoři nakupovali aktiva považovaná za bezpečné útočiště v období nejistoty, například zlato či švýcarské franky. Hlavní index japonské akciové burzy se propadl o téměř procento a dostal se na nejnižší úroveň za téměř čtyři měsíce.

sepondt ( 29. srpna 2017 11:10 )

se-nilo slez uz z toho stromu vopi-caku

sepondt ( 29. srpna 2017 10:54 )

pryc s repolaty

sepondt ( 29. srpna 2017 10:49 )

sores:

sepondt ( 29. srpna 2017 10:47 )

tvuj fotr ma sedme srdce?

sepondt ( 29. srpna 2017 10:44 )

soudruzi repolata vas prezident Zeman utok odsoudil

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud