Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Zataženo, déšť se sněhem 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kimova KLDR provokuje navzdory sankcím. Vypálila střely do Japonského moře

Autor: simao, ČTK - 
26. srpna 2017
09:04

Severní Korea dnes vypálila poblíž Jižní Koreje několik střel, které dopadly do moře. Podle americké armády šlo o rakety krátkého doletu, možná i balistické, ale jihokorejští činitelé míní, že severokorejský režim zřejmě zkoušel velké dělostřelecké rakety, napsala agentura AP. Názory na úspěšnost tohoto testu se různí.

KLDR diktátora Kim Čong-una opět zahrozila raketovými testy. Velitelství amerických sil v Tichomoří v prohlášení uvedlo, že tři severokorejské rakety krátkého doletu selhaly. Dvě poté, co uletěly blíže neurčenou vzdálenost; další, jak se zdá, explodovala téměř okamžitě.

Žádná z nich nepředstavovala hrozbu pro americký tichomořský ostrov Guam, jehož případným napadením Pchjongjang hrozil.

Úřad jihokorejského prezidenta podle AP na druhé straně sdělil, že Severní Korea pravděpodobně testovala svůj dělostřelecký raketový systém ráže 300 milimetrů.

Obavy z raket dlouhého doletu

Jihokorejská armáda se ve svém vyjádření k události o žádném selhání nezmínila. Střely podle jejích poznatků letěly severovýchodním směrem asi 250 kilometrů. Dodala, že byly vypáleny z provincie Kangwondo, která leží u hranice mezi oběma znesvářenými zeměmi.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Konflikt z let 1950–1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Video KLDR ukázala simulaci útoku na USA: Vlajka Ameriky v plamenech - Youtube.com

Podle jihokorejského experta citovaného AP nejsou hodnocení Američanů, že dnešní test mohl zahrnovat balistické střely, a Jihokorejců, že šlo o dělostřelecký systém, nezbytně rozporná.

Zmíněný severokorejský systém je totiž na hranici mezi dělostřeleckými a balistickými raketami, protože jeho střely mají vlastní pohon a jsou naváděné. Odborník rovněž varoval před tím, aby dnešní test byl odepisován jako neúspěšný.

Strach mají i Japonci

KLDR kvůli svému raketovému programu čelí sankcím OSN. S obavami směrem k severokorejskému režimu hledí i Japonci. Také naposledy odpálené rakety totiž dopadly do Japonského moře u východního pobřeží KLDR, napsala agentura Reuters.

Japonská televize NHK však oznámila, že poslední odpálené rakety zjevně nepředstavovaly pro Japonsko nebezpečí.

Sankce na Severní Koreu uvalila OSN kvůli jaderným a raketovým testům již v roce 2006. Byly několikrát zpřísněny, ale Pchjongjang od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

Video KLDR otestovala novou mezikontinentální střelu, Američané s Jihokorejci odpověděli vystřelením svých raket. - Reuters

kalina107 ( 26. srpna 2017 11:57 )

USA vrazi pořádají neustále u hranic KLDR manévry a KIM provokuje . Provokuje tím , že jim nechce přenechat téměř nevyčerpatelné nerostné bohatství . Zločinci z USA už se třesou , jak budou KLDR rozkrádat a KIM jim v tom brání .

Zobrazit celou diskusi
Další videa