Assange označil pátek za významné vítězství nejen pro sebe, ale i pro systém lidských práv Organizace spojených národů. Podle svých slov se stal obětí „hrozného bezpráví“, které nemůže zapomenout, ani odpustit. Kritizoval, že je údajně sedm let zadržován, aniž by byl obžalován.

Pátečním rozhodnutím cesta podle Assange ale nekončí a opravdová válka teprve začíná. Jeho tým podle něj čeká právní bitva s Británií i Spojenými státy, se kterými chce nyní navázat dialog. Spojené království podle něj nadále odmítá potvrdit či vyvrátit, zda má v rukou žádost USA o jeho vydání.

Propuštění Manningové je důležitější, tvrdí Assange

Assange se na ekvádorskou ambasádu uchýlil v obavách, že po vydání do Švédska by ho Stockholm mohl následně předat Spojeným státům; ty chtějí Australana stíhat kvůli činnosti serveru WikiLeaks, který zveřejnil tajné dokumenty pocházející mimo jiné z prostředí americké diplomacie či armády.

Assange poděkoval OSN, Ekvádoru a jeho lidu i všem, kteří ho podporují. Kritizoval naopak Evropskou unii a její právní systém.

Za „ještě důležitější vítězství“ než to, že Švédsko zastavilo předběžné vyšetřování jeho případu, označil v pátek Assange středeční propuštění Chelsea Manningové, která ještě jako muž Bradley Manning předala utajované informace právě serveru WikiLeaks. Původní třicetiletý trest jí na počátku roku zkrátil někdejší prezident USA Barack Obama.

Assangeova skupina WikiLeaks nedávno odhalila praktiky, kterými CIA špehuje lidi po celém světě. Jak mohou ohrozit například vaši chytrou televizi? 

Video
délka: 02:39
720p 480p 360p 240p

Jak mohou agenti CIA udělat z chytré televize štěnici? Youtube