Nejhorší útok od pádu Tálibánu: V Kábulu ISIS zabil 80 lidí a 231 zranil

Autor: ČTK,ula - 
23. 7. 2016
17:25

Nejméně 80 mrtvých a 231 zraněných si v sobotu v Kábulu vyžádal útok sebevražedného atentátníka na pokojnou demonstraci menšinových Hazárů. Agentuře AFP to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví s tím, že jde o první hlášení z nemocnic a že počty obětí se mohou ještě změnit. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Podle předchozí bilance zabil sebevražedný atentátník nejméně deset lidí a desítky dalších zranil. Hovořilo se také o „padesáti mrtvých a zraněných“ z řad několika tisíc demonstrantů, kteří protestovali proti plánované trase vedení vysokého napětí.

K odpovědnosti za útok se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). „Dva bojovníci IS odpálili výbušné opasky na shromáždění šíitů,“ uvedl IS prostřednictvím své tiskové agentury. Od činu se naopak distancovalo hnutí Tálibán, což je jiné radikální uskupení působící v oblasti. Tálibán útok připsal „nepřátelským kruhům“ a označil ho za tragický.

Útočníci se odpálili na konci průvodu několika tisíc demonstrantů, kteří protestovali proti tomu, že plánovaná trasa nového vedení vysokého napětí má opominout jejich kraj. V čele průvodu šly ženy, na místě byly také děti a celé rodiny. „Když jsem dorazil na místo, viděl jsem desítky těl, napočítal jsem jich víc než 20 a některá byla naprosto roztrhaná. Jiná těla byla zmrzačená a naložená na policejním autě. Všude byly kaluže krve,“ vylíčil fotoreportér agentury AFP.

Afghánistán je dlouhodobě terčem teroristických útoků. Při sebevražedném atentátu v Kábulu zemřelo letos 30. června nejméně 27 osob, dalších asi 40 utrpělo zranění.

 
Doporučujeme
1912 ( 24. července 2016 06:32 )

naši vojáci at vypadnou z Afganistánu i ti zločinci z US !!at si to tam řeší sami a jak vidíte jak dopadají ty rozvrácené země kam vkročili ti teroristi US !!!

petrmetr ( 23. července 2016 15:57 )

sunniti jsou s---f-i-ne

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud