Neděle 17. října 2021
Svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš
Polojasno 12°C

Loni zabili teroristé 151 Evropanů a bude hůř. IS si cvičí dětské vrahy

Autor: ČTK - 
20. července 2016
15:01

Při teroristický útocích v Evropské unii loni zemřelo 151 lidí a 360 utrpělo zranění. To je podstatný nárůst oproti předchozímu roku 2014, kdy teroristé zabili čtyři lidi a šest zranili. Konstatuje to zpráva, kterou ve středu vydal evropský policejní úřad Europol.

Agentura rovněž upozornila, že extremistické formace jako Islámský stát (IS) a teroristická síť al-Káida začaly podle všeho dávat přednost úderům na takzvané „měkké cíle“, protože „vyvolávají ve veřejnosti větší strach“. Tuto hrozbu hrůzným způsobem zdůraznila událost z minulého týdne v Nice, kde atentátník projel s kamionem davem a zabil 84 lidí.

Ve zprávě Europolu, využívající statistická data, se uvádí, že šest členských států EU loni čelilo 211 nezdařeným, zmařeným nebo dokonaným teroristickým akcím džihádistických a jiných extremistických skupin. Orgány činné v trestním řízení zadržely v Unii v roce 2015 kvůli trestným činům spojeným s terorismem 1077 osob.

V tomto statistickém údaji je zahrnuto i zatčení pěti osob v České republice. Pouze v jednom případě šlo ale o zadržení džihádisty, kterým byl Bosňan cestující přes Prahu do Istanbulu s falešným pasem. Ostatní čtyři byli levicoví anarchisté.

Zmíněný materiál Europolu zmiňuje i jiné extremistické, než jen džihádistické, skupiny aktivní v Evropské unii. Jde například o separatisty ve Španělsku a v Severním Irsku nebo o některé extremistické pravicové formace.

Chovají si malé džihádisty

Agentura EU působící v oblasti prosazování práva rovněž upozorňuje na možnou novou vlnu fanatiků, kterou představují děti „cizích teroristických bojovníků, které žily se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem“. „IS už často ukázal, že tyto nezletilce cvičí k tomu, aby se z nich stala příští generace zahraničních teroristických bojovníků, která by se mohla stát budoucí bezpečnostní hrozbou,“ konstatuje se ve zprávě.

Europol připouští, že nejsou konkrétní důkazy svědčící o systematickém pronikání zahraničních bojovníků do Evropy v roce 2015 s velkým přívalem uprchlíků. Avšak varuje před „reálným a bezprostředním nebezpečím“, že uprchlíci z řad sunnitů mohou, „až se dostanou do Evropy, snadno podlehnout radikalizaci a… že se na ně zaměří islámští extremističtí verbíři“.

Policejní agentura sídlící v Haagu také poukazuje na to, že extremisté se rychle zdokonalují ve využívání internetu a sociálních sítí k šíření propagandy, k získávání prostředků, k případným kybernetickým útokům a k financování svých akcí žádostmi o pomoc na uzavřených fórech a webech, a dokonce i využíváním různých sbírek.

VŠE O ÚTOKU V NICE ČTĚTE ZDE

VŠE O ÚTOCÍCH V BRUSELU ČTĚTE ZDE

VŠE O ÚTOCÍCH V PAŘÍŽI ČTĚTE ZDE


Wajet ( 20. července 2016 18:38 )

To jsou ti ubozí lékaři a inženýři, prchající před hrůzami války, kterým se zde nabízí bezpečné útočiště. Stále se všichni budeme tvářit, že to, co je zjevné, je ve skutečnosti jinak. Pak už bude pozdě. Tak, jak jeden muslim prohlásil při nepokojích ve Velké Británii do TV kamery:" Ve jménu Alláha zabíráme vaši zemi". Ale jsme humanisté a demokraté, a tak konvertujeme k islámu. Budeme mlátit ženy, zabíjet dcery / pokud uvrhnou hanbu na vlastní rodinu/, a z našich synů budeme hrdě vychovávat sebevražedné atentátníky. Opravdu jsme tak slabí? Nebo najdeme sílu se bránit, postavíme islám / tak jako nacismus/ mimo zákon a dáme jim pocítit jejich vlastní medicínu?

barracuda.sro ( 20. července 2016 16:28 )

ISLÁM a MUSLIM do Evropy nepatří !!!

gabreta ( 20. července 2016 16:13 )

"Europol připouští, že nejsou konkrétní důkazy svědčící o systematickém pronikání zahraničních bojovníků do Evropy". Když neví, tak ať se zeptají mezi pozůstalými z útoků. Nakonec to už přiznala a veřejně řekla i Makrela!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa