Výbuch v Turecku: Mezi oběťmi jsou Američané, další cizinci jsou ve vážném stavu

Autor: bru/ČTK - 
19. 3. 2016
16:44

Při dnešním sebevražedném útoku v centru tureckého Istanbulu zemřeli nejméně čtyři lidé a sám atentátník, dalších 36 osob utrpělo zranění. Řekl to ministr zdravotnictví Mehmet Müezzinoglu, podle nějž je nejméně sedm zraněných ve vážném stavu. Turecké úřady ze spáchání útoku podezírají separatisty ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), uvedla agentura Reuters. Čeští občané podle dosavadních poznatků mezi mrtvými ani zraněnými nejsou, uvedl český generální konzul v Istanbulu Petr Mareš.Sebevražedný útok v centru tureckého velkoměsta Istanbulu si dnes vyžádal životy nejméně čtyř lidí a atentátníka. Mezi oběťmi jsou nejméně dva Izraelci a také dva občané USA, oznámili dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu a Bílý dům. 

Předchozí informace hovořily až o třech zabitých Izraelcích a jednom Íránci. Dalších 36 osob, včetně 12 cizinců, utrpělo zranění, která jsou u sedmi osob vážná, oznámil turecký ministr zdravotnictví Mehmet Müezzinoglu. Čeští občané podle dosavadních poznatků mezi mrtvými ani zraněnými nejsou, uvedl na dotaz ČTK český generální konzul v Istanbulu Petr Mareš.

Exploze otřásla pěší zónou v rušné ulici Istiklal poblíž Taksimského náměstí před 11:00 místního času (před 10:00 SEČ). Na místo se okamžitě sjely sanitky, policie okolí místa výbuchu vyklidila, uzavřela blízké ulice a začala evakuovat obyvatele.

Video Turecko: V Istanbulu se na pěší zóně odpálil sebevražený atentátník. - Reuters
720p 480p 360p 240p

Nálož měla nejspíš vybouchnout jindy a na jiném místě

Konzul Mareš uvedl, že o tom, kdo nebo co mělo být terčem útoku, zatím žádné oficiální informace nemá. Policie podle něj ale sdělila, že nálož zřejmě vybuchla předčasně. Podobnou informaci přinesl i nejmenovaný turecký činitel agentuře Reuters. Řekl, že atentátník měl v úmyslu se odpálit jinde, ale od původního cíle ho odradila přítomnost policie.

V srdci Istanbulu právě tepou i velké policejní manévry. Muži v neprůstřelných vestách a s prsty na spouštích zbraní nervózně pobíhají ulicemi. Nad městem létají vrtulníky. Podívejte se na video:
Video Istanbul – to jsou teď hlavně velké policejní manévry. - Reuters
720p 480p 360p 240p

Sídlo českého konzulátu je od ulice Istiklal vzdáleno asi dva kilometry, jeho zaměstnanci ale explozi neslyšeli. Přímo na ulici Istiklal sídlí například zastupitelský úřad Nizozemska, jeho pracovníci Marešovi sdělili, že policie zasáhla velice profesionálně a následná evakuace probíhala beze zmatků.

Ulice Istiklal je oblíbenou obchodní tepnou v samém centru města, kde se pohybuje i velké množství turistů. V blízkosti místa exploze se nachází nákupní centrum, ale i hotely, restaurace a sídla úřadů.

Turecko zažilo v posledních měsících sérii teroristických útoků. Naposledy útočili sebevražední atentátníci v neděli 13. března v Ankaře, kde zemřelo 37 lidí. K činu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). V lednu se odpálil v evropské části Istanbulu atentátník, který patřil k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Zemřelo 12 lidí, všichni byli němečtí turisté.

Podle českého generálního konzula se dění v Turecku podepsalo na počtu přijíždějících návštěvníků. V únoru podle oficiálních statistik počet turistů v Istanbulu klesl asi o čtvrtinu, zástupci turistického průmyslu ale odhadují, že reálný pokles je ještě vyšší.

Varujeme, fotografie z místa výbuchu mohou být drastické.

Doporučujeme
1912 ( 20. března 2016 15:33 )

santamonica ( 19. března 2016 17:45 )

carmin: pane boze, ty jses ale vul

1912 ( 19. března 2016 15:41 )

marlen52 ( 19. března 2016 14:34 )

 okamžitě vyhostit a všechny. a žádné další nevpouštět. i s těma co už tady jsou budou problémy.

mim33 ( 19. března 2016 13:25 )

Šílený Erdogan zemi brzy přivede do plné občanské války ala Sýrie. Ideální spojenec Západu při řešení imigrační krize.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa