Mexický soud rozhodl: Marihuana jako základní právo na svobodu

Autor: ČTK, tmp - 
5. 11. 2015
02:30

Pěstování, držení a kouření marihuany pro zábavu patří mezi základní práva na svobodu. Ve středu o tom rozhodl mexický nejvyšší soud. Poměrem 4:1 tak dal pětičlenný panel jasně najevo, že kouření marihuany spadá pod právo na „svobodný rozvoj osobnosti“, uvedla agentura AP.

Rozhodnutí soudu se zatím týká pouze žalující strany v jednom případu. Šlo o skupinu čtyř lidí, kteří si chtěli zřídit místo, kde budou moci pěstovat a kouřit svou vlastní marihuanu.

Rozhodnutí soudu neznamená, že by byl v zemi povolen prodej marihuany, a rovněž nejde o celkovou legalizaci této drogy. Jestliže ale soud rozhodne obdobným způsobem i v dalších pěti případech, bude to znamenat vznik precedentu, který přispěje ke změně zákona a rekreační užívání drog tak bude povoleno.

„Nikdo neříká, že marihuana je neškodná. Je to droga a jako taková způsobuje poškození,“ uvedl soudce Arturo Zaldivar. „To, co se tady nyní rozhodlo, je, že úplný zákaz je nepřiměřeným opatřením,“ dodal.

Mexiko již dříve naznačilo, že by mohlo marihuanu zlegalizovat. Přispělo by to totiž k tomu, že budou místní drogové kartely zbaveny velmi významného zdroje peněz.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
radekpalmharbor ( 5. listopadu 2015 03:23 )

Dobra zprava

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa