Mexický soud rozhodl: Marihuana jako základní právo na svobodu

Autor: ČTK, tmp - 
5. 11. 2015
02:30

Pěstování, držení a kouření marihuany pro zábavu patří mezi základní práva na svobodu. Ve středu o tom rozhodl mexický nejvyšší soud. Poměrem 4:1 tak dal pětičlenný panel jasně najevo, že kouření marihuany spadá pod právo na „svobodný rozvoj osobnosti“, uvedla agentura AP.

Rozhodnutí soudu se zatím týká pouze žalující strany v jednom případu. Šlo o skupinu čtyř lidí, kteří si chtěli zřídit místo, kde budou moci pěstovat a kouřit svou vlastní marihuanu.

Rozhodnutí soudu neznamená, že by byl v zemi povolen prodej marihuany, a rovněž nejde o celkovou legalizaci této drogy. Jestliže ale soud rozhodne obdobným způsobem i v dalších pěti případech, bude to znamenat vznik precedentu, který přispěje ke změně zákona a rekreační užívání drog tak bude povoleno.

„Nikdo neříká, že marihuana je neškodná. Je to droga a jako taková způsobuje poškození,“ uvedl soudce Arturo Zaldivar. „To, co se tady nyní rozhodlo, je, že úplný zákaz je nepřiměřeným opatřením,“ dodal.

Mexiko již dříve naznačilo, že by mohlo marihuanu zlegalizovat. Přispělo by to totiž k tomu, že budou místní drogové kartely zbaveny velmi významného zdroje peněz.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

radekpalmharbor ( 5. listopadu 2015 03:23 )

Dobra zprava

Zobrazit celou diskusi
Další videa