„Ruský švábe,“ křičeli na Zemana. Prezident osobně podpořil nový Babišův tým

720p360p
Autor: ČTK, simao - 
11. 7. 2018
10:37

Prezident Miloš Zeman podpořil v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Vyjádřil naději, že poslanci dnes důvěru kabinetu vysloví. Bude to podle něj vláda všech občanů. Řekl to ve svém vystoupení před poslanci, při kterém kritizoval mj. deficitní rozpočet. Při odchodu Zemana ze Sněmovny na prezidenta hlouček demonstrantů křičel „ruský švábe“.

Miloš Zeman během svého projevu poblahopřál předsedům ANO, ČSSD a KSČM, že se jim podařilo ukončit dlouhá vyjednávání. Prezident uvedl, že jako „rozený optimista“ by chtěl vyjádřit naději, že Sněmovna dá vládě důvěru.

„Je konec konců povinností každého prezidenta, aby podpořil vládu, jež předtím jmenoval,“ vysvětloval Zeman, proč kývl na svou osobní přítomnost ve Sněmovně.

Pozastavil se i nad personální změnou v čele ministerstva spravedlnosti, kde Taťánu Malou vystřídal Jan Kněžínek. „Ministři přicházejí a odcházejí, jak jsme se mohli přesvědčit i u ministerstva spravedlnosti, ale programové prohlášení by mělo zůstat,“ podotkl prezident, který se ze Sněmovny vydal na letiště, neboť dnes odlétá na summit NATO.

Zeman: Je to naše vláda

K závěru svého projevu prezident řekl, proč hovoří o „naší“ vládě. Jestliže dnes Poslanecká sněmovna vysloví důvěru vládě, bude to naše vláda, vláda všech občanů našeho státu, a to bez ohledu na to, z jakých parlamentních subjektů je složena, uvedl.

Ve svém proslovu vyzdvihl to, že programové prohlášení vlády obsahuje dlouhodobý investiční program. Subjektivně by dal na první místo opravu kulturních památek, objektivně ale podle něj Česká republika potřebuje především investice do infrastruktury a energetiky.

Video Na Zemana před Sněmovnou pískali. Prezident byl podpořit Babišovu vládu - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Prezidentovi se nelíbí deficitní rozpočet. Řekl, že je pro deficit v době krize, ale nikoli v době růstu. „Jsem pro deficit v době krize, nejsem pro deficit v době ekonomického růstu a myslím si, že bychom měli směřovat minimálně k vyrovnanému rozpočtu - ne-li k rozpočtu přebytkovému,“ podotkl Zeman.

„Není tam jasná odpověď na otázku, kde na to vezmeme peníze. A to by tam samozřejmě býti mělo,“ uvedl o programovém prohlášení. Zeman vidí „obrovské zdroje“ v šetření a v boji proti plýtvání. Vyzval k nezvyšování počtu úředníků a jejich mezd. Ekonomiku a současnou společnost označil za nesmírně plýtvavou. „A toto plýtvání někdy přecházíme naprostou lhostejností,“ varoval Zeman.

Energetika, zelené „šílenství“ a „Zemanův“ kanál

Zeman označil za chybu, že plány v oblasti infrastruktury jsou určitější než v oblasti energetiky. Prezident se opět vyslovil pro stavbu vodního kanálu propojující řeky Dunaj, Odru a Labe. Poznamenal, že věří v zahájení stavby ještě během jeho života.

Zeman také kritizoval „zmatenou a nekoncepční práci“ v energetice. Česká republika podle něj stále neví, jestli se budou dostavovat jaderné elektrárny Dukovany a Temelín a kdo tuto dostavbu zaplatí, zda ČEZ, což označil za dobrou myšlenku. Vyslovil se proti snaze Evropské unie na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Doufá v to, že česká diplomacie v této oblasti uspěje a snahu zastaví.

Video Vondráček: Zeman přijde do Sněmovny asi i kvůli rozpočtu. Chovanec ho překvapil - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Zeman ve svém projevu řekl, že se dohodl s Babišem a ředitelem ČEZ Danielem Benešem, že ČEZ dá zadarmo úřadu vlády k dispozici právnický tým, který bude hledat způsoby řešení problému s podporou obnovitelných zdrojů energií. Stát podle jeho slov vyhazuje ročně na podporu obnovitelných zdrojů energie 48 miliard korun, což je podle něj chyba minulých vlád, minulých parlamentů a tehdejšího „zeleného šílenství“.

Doporučujeme
teqila1949 ( 13. července 2018 11:43 )

žádni piráti,Sorosovi hovada ale špína,zloději konstruktivní pravice vedená špínou,křiváky,zloději Kalouskem, starou zákeřnou ježibabou Němcovou křivákem stajnurou lidovci.

Mucifousek ( 12. července 2018 07:32 )

Kdo urazi PREZIDENTA ZEMANA,BY MELI BYT POTRESTANI A HANBA TEM PROTESTUJICIM.Pirati Sorosovi deti to uz je hanba a zrada ODS,KDU kteri stoji proti obycejnym lidem To co se deje v nasi vlasti uz je vrchol a to by si lide meli uvedomit.Premyslej-te.

Uzeman ( 11. července 2018 16:24 )

salto: Jistě, moravský bezvýznamný odpad brzy pochcípe a odteče do Kremlu.

Uzeman ( 11. července 2018 16:22 )

marmat: Ovšem to byste soudruhu musel umět počítat více než do deseti ...

Uzeman ( 11. července 2018 16:19 )

tramping: Samozřejmě, že vy musíte rozpoznat slepice a krávy, když vás zplodil tatíček vůl s mamičkou dojičkou z JZD. A jen si klidně zabučte ...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa