Poche: „Nebudu ustupovat žádnému tlaku“. S místem ve vládě počítá i přes odpor Zemana

Autor: Jakub Veinlich - 
11. 6. 2018
10:30

Už jen do čtvrtka zbývá sociálním demokratům čas hlasovat v referendu o případném vstupu do menšinové vlády s hnutím ANO za tolerance KSČM. O víkendu pak pojede premiér Andrej Babiše od Lán představit všechny kandidáty na ministry. ČSSD je už nabídla. Ministrem zahraničí se má stát europoslanec Miroslav Poche. Zeman ovšem jeho jmenování zatím odmítá, což může vznik vlády zkomplikovat. Poche v rozhovoru pro Blesk Zprávy odmítl, že by ustoupil tlaku a své nominace se vzdal. Jiná varianta podle něj není na stole.  

ČSSD zbývá už jen pár dní do konce referenda o vstupu do menšinové vlády s ČSSD za tolerance KSČM. Jak odhadujete, že vnitrostranické hlasování dopadne?

Jak vidím jeho průběh, myslím si, že se členové spíše přikloní k podpoře vlády. A jsem velmi rád za vysokou účast členů, podle mého názoru se na konci bude blížit nebo dokonce překročí 50% hranici. Ale samozřejmě výsledky jsou tajné, takže to je můj odhad, který může být zkreslený, protože lidé v mém okolí spíš podporují vstup do vlády.

Vstoupí sociální demokraté případně do menšinové vlády se všemi pěti navrženými ministry?

Předpokládám, že ano. Personální návrhy byly schválené vedením sociální demokracie a členové strany je pravděpodobně zohledňují při hlasování v referendu. Takže jsem přesvědčený, že ano.

Video Jan Hamáček představil, koho bude chtít mít ČSSD ve vládě. Kromě něj to budou Poche, Krčál, Staněk a Toman. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Takže počítáte s tím, že byste se skutečně ministrem zahraničí stal vy?

Počítám s tím, že budu navržen Andreji Babišovi jako ministr zahraničních věcí v nové vládě. Jestli se jím stanu, nebo ne, to záleží na panu prezidentovi a na dalších okolnostech, ale zcela jistě budu sociální demokracií navržený.

Pokud by s tím měl prezident problém, tak jak ho dopředu avizoval, jak byste se k tomu postavil? Čistě teoreticky to totiž může zbrzdit jmenování celé vlády.

To ano, ale to bych nechal až po tom, co se uskuteční schůzka mezi panem prezidentem a mnou. Pak bych se poradil s vedením sociální demokracie. V tuto chvíli nevidím žádný problém ve jmenování nové vlády. Jsem přesvědčený o tom, že pokud ji schválí sociální demokraté v referendu, tak vláda vznikne a nebudou žádné překážky pro její jmenování.

Přece jen to ale nemusí být tak jednoduché a vy se překážkou stát můžete. Jste v tom případě připravený tu funkci přenechat někomu dalšímu? Předseda vaší strany Jan Hamáček už měl probírat s Milošem Zemanem jména případných dalších adeptů – včetně Jana Kohouta, který byl šéfem české diplomacie už ve dvou úřednických vládách.

Jan Hamáček mi o dalších jménech neříkal, už právě proto, že má usnesení nejvyššího vedení ČSSD. Nemyslím si, že by bylo poté, kdy obhajuji vstup do vlády před členy a diskutuji zahraniční politiku, vhodné, abych po referendu z nominace ustoupil.

Video Jan Hamáček o vnitrostranickém referendu - Blesk TV
1080p 720p 360p

Neříkejte, že v rámci ČSSD nebo v rámci svého nejbližšího okolí neřešíte, že může nastat situace, kdy vás prezident odmítne jmenovat?  Jak s tím pak tedy naložíte?

Ne, a tak jsem to vždy diskutoval i s Honzou Hamáčkem. Nové role jsem připraven se zhostit a nechci ustupovat žádnému tlaku.

Pokud by nakonec Jan Hamáček navrhnul přece jen ke jmenování místo vás někoho jiného, nemohly by se objevit námitky na zpochybnění referenda? Členové ČSSD hlasovali sice o vstupu či nevstupu do menšinové vlády, ale s vědomím, kdo by je v ní ze straníků zastupoval.

To podle mého nemůže nastat. Ptáte se mě na něco, co je podle mého názoru hypotetické a nedokážu na to odpovědět. Jsem přesvědčený, že k žádné výměně nedojde. O tom jsme se opravdu nikdy ani nebavili. To není žádná varianta. Můžeme mít varianty toho, že některý z ministrů nebude jmenován a bude vyvolán kompetenční spor mezi premiérem a prezidentem. Může dojít k tomu, že vláda vůbec nevznikne, protože Andrej Babiš nebude chtít přinést nominaci ministra, kterého Miloš Zeman bude odmítat. Ale nevidím jako reálné, že by sociální demokracie ustoupila. Myslím, že jsem se nikdy ani náznakem neodchýlil od sociálně demokratického programu. Naopak velmi intenzivně diskutuji zahraničně politické otázky a jsem rád, že se o tom vůbec v České republice vede takto široká a hluboká debata, protože to nebylo zvykem při jmenování předchozích vlád. Takže tohle, si myslím, je zcela vyloučené.

Pan prezident Vás nazývá mimo jiné i sluníčkářem…

Pan prezident mě nazývá amatérem, sluníčkářem, vítačem…těch nálepek už mám tolik…

Video Obviněný premiér podruhé. Babiš na Hradě slíbil: Budu bojovat proti korupci - Jan Jedlička, ČTK
1080p 720p 360p

Jak si dovede představit jednání právě s ním o společné zahraniční politice ČR? Protože postoje prezidenta a vlády by měly znít v této oblasti jednotně…

To určitě i budou. Říkám to od začátku. Prezident nebyl v rozporu ani s předchozí vládou v oblasti zahraniční politiky. Pravda, občas používá jinou řeč, nebo jiné argumenty, ale předchozí vláda s ním neměla žádný zásadní konflikt. A nemyslím, že by to měla být i nějaká zásadní překážka pro novou vládu. Miloš Zeman má silné slovo v zahraniční politice – je to přímou volbou zvolený prezident, ale nečekám žádný výrazný rozkol v této oblasti. To je hloupost. To jen někdo zneužívá tu argumentaci.  

Trváte tedy na tom, co jste vysvětloval i v rámci dopisu adresovaném vašim spolustraníkům před začátkem referenda, že tu někdo jen zneužívá Váš text na blogu z roku 2015, kde jste se vyjadřoval k migraci a kde jste měl jiný jazyk, než právě Miloše Zeman?

Ano. Ale člen parlamentu musí mít nutně jiný jazyk než prezident. Ministr zahraničních věcí musí mít zase trochu jiný jazyk, to je přece diplomacie. Opravdu nejsem žádný sluníčkář. Za tím blogem si stojím, v té době byla Česká republika v úplně jiné situaci, než je nyní a blog z roku 2015 není nic zásadního. S panem prezidentem se velmi rád sejdu – myslím, že během příštích dvou týdnů, a budu s ním muset velmi dlouze a detailně diskutovat své postoje, abych pochopil i jeho názory a postoje. Jak říkám, nějaký blog z roku 2015 není úplně směrodatný.

Už máte termín od Miloše Zemana?

Ještě ne, ale ono se čeká na výsledek našeho referenda a myslím, že pak Kancelář prezidenta vyhlásí termíny pro všechny nově navrhované kandidáty na ministry.

A na Pražském hradě jste tedy o té doby, co jste o schůzku sám požádal, zatím ještě nebyl?

Ne, nebyl. Na Hradě ne.

Ani jste se nepotkal s jeho spolupracovníky?

S některými komunikuji, ale rozhodně se s nimi nepotkávám v nějakých pravidelných intervalech. Na Hradě jsem byl naposledy na Velikonoce, ale jako turista se svými německými přáteli.

Můžete potvrdit informace Blesk Zpráv, že jste byl v kontaktu například s poradcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým?

Jak říkám – komunikuji s některými spolupracovníky, už proto, že jsem oslovil pana kancléře s žádostí o termín schůzky u pana prezidenta. To nepopírám, ale není to nijak intenzivní.

Kroky vedoucí k nové vládě

6. 6.

Andrej Babiš jmenovaný podruhé premiérem

14. 6.

Konec referenda ČSSD o vstupu do vlády

15. 6.

Vyhlášení výsledků referenda ČSSD

16. nebo 17. 6.

A. Babiš představí M. Zemanovi v Lánech kandidáty na ministry

16. 6.

Jednání VV KSČM o případné toleranci vlády

od 18. 6.

Uzavření dohody o vládnutí mezi ANO a ČSSD

Uzavření dohody o toleranci vlády mezi ANO a KSČM

Jednání kandidátů na ministry s M. Zemanem

po 25. 6.  

Jmenování druhé vlády Andreje Babiše

30. 6.

ÚV KSČM rozhodne o toleranci vlády

11. 7.

Hlasování Sněmovny o důvěře vládě A. Babiše


Takže jste byl v kontaktu s panem Nejedlým?

To je obecně známé. Ano, nejen s panem Nejedlým, ale i s několika dalšími spolupracovníky.

Budete chtít s Milošem Zemanem probírat i řekněme „mediální válku“, kterou s vámi vede na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček?

Ne, budu s ním chtít řešit především směřování zahraniční politiky, jednotlivá teritoria – jeho silný názor na Čínu, Blízký východ, na USA. Prezident má silné názory a toho já si vážím, protože to znamená, že se s ním dá lépe komunikovat než s někým, kdo by ty argumenty neměl. To jsou témata, která s ním budu chtít řešit a rozhodně ne něčí sociální sítě.

Pro Český rozhlas Plus jste před časem řekl: „S KSČM by v koalici měl problém.“ Ta případná tolerance KSČM menšinové vlády by vám nevadila?

KSČM není v koalici. To vyjádření jsem dal před sjezdem, kdy jsem se obával, že může na sjezdu KSČM vyhrát radikálnější křídlo. V tuto chvíli je podpora KSČM, ať už tichá, nebo odchodem ze sálu, podle mého názoru přijatelná. S členskou základnou jsme o tom velmi silně diskutovali, myslím, že to není nic, co by bylo zásadní překážkou pro vznik vlády.

Staronový premiér Andrej Babiš tvrdí, že jiná dohoda, než na jednom hlasování o důvěře vládě, s KSČM neexistuje. Věříte, že ta vláda může být stabilní, že ji zákony budou v Poslanecké sněmovně procházet, že se nebudete muset spoléhat například i na hlasy SPD nebo dalších stran při každém jednotlivém hlasování?

To je úděl menšinové vlády. V některých zemích, především severských, je tradice menšinových vlád. V České republice není. Myslím, že poslední byla v době opoziční smlouvy. Ale o tom je přece politika, hledat pro své návrhy podporu, a když ne od KSČM, tak od ostatních. Já však říkám demokratických stran, ne od SPD. Poslanecká sněmovna hraje významnou roli v ústavním pořádku, v legislativním procesu, a každý ministr bude muset ukázat, co umí. Menšinová vláda má právě takový smysl, že hledá podporu i u jiných subjektů, než které jí umožnily vznik. Myslím, že český politický systém si na to bude muset zvyknout, protože taková vláda tu ještě nebyla.  

Video Dienstbier varuje: Trestně stíhaný Babiš je problém. ČSSD by neměla jít s ANO do vlády - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Když projde referendum v ČSSD, neobáváte se, že může dojít k rozkolu ve straně, tak jak to někteří vaši členové naznačují?

Ne, to neočekávám. Nevím, kdo o tom mluví, nic takového jsem nezaznamenal. Myslím, že je to právě naopak. Referendum je vrchol vnitrostranické demokracie. To znamená, že i když by na jeho výsledek měl někdo jiný názor, tak by se s ním měl nějakým způsobem vyrovnat. Je to jako s volbou předsedy. I když vyhraje někdo, koho nepodporujete, protože má trochu odlišný názor, tak přece z té strany neodcházíte. To by pak vůbec nemohly strany existovat.

Více o kandidátovi ČSSD na ministra zahraničí čtěte ZDE

Doporučujeme
jans ( 13. června 2018 09:03 )

Ten slovník ukazuje odpad ČSSD a nic jiného!

jans ( 13. června 2018 08:59 )

Poche se nepřetržitě vymlouvá na to, že někdy něco řekl, že to bylo v poslanecké funkci. Ve skutečnosti je Poche to nejhorší co v ČSSD existuje. Je to sluníčkář Diensbierovec, který by jako priority prosazoval názory vedení EU proti zájmům naši země.Jde skutečně za svými zájmy a to jen za zájmy pana Poche. Miloš Zeman má pravdu.

oltec ( 11. června 2018 17:23 )

jasný jen ještě vulgárněji dobytku

ivoadler ( 11. června 2018 15:29 )

A pak se novináři diví, že o nich Zeman mluví jako o žumpě. Oni jsou žumpa!

vilda696 ( 11. června 2018 14:14 )

To je ksindl ty socani ,jeden vedle druhýho

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa