Komentář: ČSSD se protrápila k referendu o vládě. A Babiš hrozí novými volbami

Autor: Petr Holec - 
12. 5. 2018
06:20

Pátek znovu přinesl menší drama ohledně sestavování vlády. ANO i ČSSD schvalovaly koaliční smlouvu i vládní program a v Lidovém domě se trápili. Po více než třech hodinách sice obojí schválili, ještě před partajním referendem ale chtějí znát jména ministrů a jeho konec protáhli až dál do června. Šéf ANO Andrej Babiš navíc ČSSD v rozhodování pomohl, když v případě dalšího krachu vládního jednání pohrozil předčasnými volbami.

Trápení ČSSD se čekalo. Poprvé jde do vlády jako sedmiprocentní partaj, co bude mít pouhou třetinu ministrů. Tahle role zatím patřila spíš lidovcům nebo zeleným. Navíc bude znovu vládnout s ANO, které ji obralo o slušný počet voličů. A celý projekt budou jistit i komunisti, s nimiž se ČSSD taky přetahuje o voliče. Její současnou sílu nejlíp ukázalo, že nakonec radši rezignovala na své požadavky, že premiérem nebude Babiš a ANO se vzdá ministerstev financí, vnitra a spravedlnosti. Spokojila se s vnitrem.

ČSSD sice v programovém prohlášení uhrála zákaz privatizace veřejných služeb a firem se státní účastí, zálohované výživné a taky nemocenskou v prvních třech dnech nemoci, ta je ale spíš Pyrrhovým vítězstvím: českým firmám zoufale chybí 300 tisíc zaměstnanců, aby mohly vyrábět naplno, a v Lidovém domě nejvíc řeší nemocenskou. Tu Babiš taky hned označil za budoucí průšvih. Naznačil tím, že ČSSD znovu nebude nijak šetřit ani v jejich případné druhé společné vládě.

Programové prohlášení je pro jistotu napsané přátelsky tak, aby neponížilo ani jednu stranu. Zmiňuje důchodovou reformu, digitalizaci státu, strategický investiční program, posílení bezpečnosti, hájení zájmů Česka v EU i odmítnutí uprchlických kvót a eura, v podstatě tedy program Babišovy vlády. ANO nepřipustilo ani zvyšování daní, mantru ČSSD. A pružně koaliční smlouva formuluje i rezignaci Babiše (ten není přímo jmenován) v případě i nepravomocného odsouzení za Čapí hnízdo: smlouva mu dává „přiměřený“ čas. Podobně jako ústava tím nabízí šanci politické fantazii.

Video Referendum ČSSD o vstupu do vlády bude od 21. května do 14. června. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

ČSSD nicméně nemá moc na výběr. Poslední průzkum STEM ji nechal na sedmi volebních procentech, zatímco se ANO drží kolem 30 procent hlasů. Na rozdíl od protestních opozičních Pirátů nebo řvouna Tomia Okamury taky nemá žádné jasné opoziční téma, ve Sněmovně je od voleb v podstatě neviditelná. Žádný z jejích politiků taky nepatří mezi nejpopulárnější. A Noční vlci k nám jezdí jen jednou ročně, aby mohl zabodovat aspoň nový místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

I po shodě ANO s ČSSD ale zůstávají nejasné dvě věci. Zaprvé to, co si od celého projektu slibují komunisté. Ti se začali hlásit o místa ve vedení klíčových státních firem, zatímco jejich poslanec Jiří Dolejš řekl, že si od vládního angažmá slibují svou legitimizaci. Poté, co už vedou některé kraje, prý nechtějí být toxičtí ani na vládní úrovni. Druhou neznámou zůstává referendum ČSSD. To zaprvé může celý vládní projekt shodit, současně mu ale může dát jepičí život těsným výsledkem. Nic totiž jakoukoli vládu nepoloží tak spolehlivě jako rozhádaná vládní strana.

Doporučujeme
tomik007 ( 15. května 2018 19:56 )

DEMISE - NEDEMISE, hlavne ze se czerpa

zdenek43 ( 12. května 2018 13:08 )

ČSSD bude v Senátu obhajovat polovinu volených míst ..... ČSSD bude na podzim obhajovat vítězství ve 13 z 27 senátních obvodů, kde se bude volit... VOLBY R I J E N 2018 ... Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ve středu v České televizi zopakoval, že horní komora Parlamentu je pojistkou schvalování legislativy......NO POJISTKA???? v NORMALNI DEMOKRACII anoooooo, tak by mela TA?? pojistka fungovat , ale neee v Ceske republice TAM SE TO BERE JAKO NATLAKOVA-VYDERACSKA-ORGANIZACE dalsi slozka NARODNI FRONTY . . . samo co navrhne LEVICE projde - co navrhne PRAVICE neprojde ...... ++ K ústavní většině je v Senátu třeba 49 hlasů z celkových 81. soudruzi-StBaci ANO maji nyní 6 senátorů,spodruzi SPO 2 senatory ,soudruzi-komuniste KSČM 1 senatora, SPD nemá žádného. Soudruzi-pratele ČSSD 25 S E N A T O R U , lidovecká frakce má 16 členů, STAN 12, ODS deset. soudruzi-pratele z CSSD 25 + soudruzi-StBaci 6 + soudruzi z SPO 2 + soudruzi-komuniste z KSCM 1 ......... !!! ČSSD bude na podzim obhajovat vítězství ve 13 z 27 senátních obvodů !!!! rijen 2018

zdenek43 ( 12. května 2018 12:49 )

novidite . . . STADO V . L U v Cesku . . spodnich 10 milionu obcanu CR - - - soudruh-StBak VAM rika , ze vlada bude az pristi rok . . . Babiš pohrozil předčasnými volbami příští rok ..... nooooooo TO JE JEN A JEN H R A - TIATR ...... ona muze byt vlada v Cesku hned jenomzeeeeeee TA VLADA JE SE SOUDRUHY-KOMUNISTY . . . . aleeeeeeeeeeeeee jsou TU VOLBY 2018 pozorrrr??? volby v rijnuuuuu 2018 - - a to jsou dost dulezite volby?? protoze se voli DO S E N A T U . . . taky samo Komunální volby 2018 v Česku proběhnou v říjnu 2018 ve více než 6000 obcích po celé zemi - jenomze TAM TO MAJI SOUDRUZI obslapnute uz desetileti TAM vitezi automaticky SOUDRUZI ...... aleeeeeeeee S E N A T tam to tak jiste neni . . . . TAKZE nemuzou N A . R A T volice pred volbama v rijnu 2018 - TIM ZE KOMOUSI BUDOU?? VE VLADE CR ,,,,,,, takze TU VLADU musi sestavit az po rijnu 2018. JAK JEDNODUCHEEEEEEE . . . . . nehledejte vtom nic objevneho . . . vubec NIC - jen OBLBOVAK NA SPODNICH 10 milionu obcanu CR - - samo, ze plati - Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. /M.Zeman 1992 Parlament /

ivoadler ( 12. května 2018 09:00 )

No, oni se kluci v té vládě nějak srovnají. Zaujala mně slova Dolejše o legitimizaci KSČM. Mně je Dolejš protivnej svou "umírněností". Nepíšu o tom poprvé, že v naší politice chybí rázní "řízkové", kteří umí bouchnout do stolu. Naznačuje odchod Dolejše z předsednictva, že umírněnost KSČM je na ústupu? Bylo by načase. "Demokratické" strany rády ostatní poučují, jací by měli být. To je výsměch demokracii. Každá strana se může starat akorát o to, jaká bude ona. Výsledný vektor společenského vývoje musí být výsledkem politického dohadování a ne "demokratického" diktátu. Na to ta demokratická hov ada nebyla zvyklá.

maryfox ( 12. května 2018 07:39 )

ĆSSD se ukazuje lidem ve své pravé podstatě.A to je těžkopádný moloch, tvořený kmotrovskými frakcemi,naprosto neschopný upřednostnit zájmy lidí před svými kšefty.Uvidí už v podzimních voolbách jak budou vymeteni ze senátu.a nevzpamatují li se, tak v těch dalších i ze sněmovny. A právem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa