Zeman šil do „sluníčkáře“ Pocheho. Šlechtové se nezastal, její osud je na Babišovi

Autor: simao - 
3. 6. 2018
20:55

Prezident Miloš Zeman se na ČT24 vyjádřil k jednání o nové vládě, ale i spekulacím nad jmény ministrů rýsujícího se druhého kabinetu Andreje Babiše (ANO), který bude znovu jmenován premiérem již ve středu 6. června. Zeman nevyloučil, že by mohl vládu podpořit ve Sněmovně osobně před hlasováním o důvěře, jako to u Babiše udělal v prvním případě. Pozastavil se nad možným nominantem ČSSD na ministra zahraničí Miroslavem Pochem, zato možný konec Karly Šlechtové nechtěl komentovat.

Proč se Miloš Zeman i podruhé rozhodl jmenovat znovu premiérem Andreje Babiše? Jednoduše proto, protože to vítězi voleb slíbil. „A sliby se i v české politice mají dodržovat,“ řekl prezident v předtočeném rozhovoru pro Českou televizi.

Babiše se rozhodl jmenovat ještě před tím, než 15. června skončí - podle Zemana příliš rozvleklé - vnitrostranické referendum ČSSD o tom, zda jít s Babišem do vlády, či nikoli. Zeman to považuje za tlak na ČSSD, ale i Babiše samotného, aby si pospíšil se složením vlády. Šéfovi ANO tím však poskytne i výhodu. „Nebude už premiér v demisi, ale bude premiér,“ vyzdvihl Zeman.

Zeman proti Pochemu: Je to sluníčkář

Andrej Babiš v době natáčení rozhovoru prý Zemanovi neřekl, jaké ministry za ANO chce do své nové vlády. U jmen, u kterých se spekuluje na straně ČSSD, ho evidentně jedno z nich poměrně irituje. Jedná se o europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). „Bude-li pan Poche vůbec navržen, no tak v takovém případě bude mít stejná práva a stejné povinnosti jako všichni ostatní kandidáti na ministra. Já budu diskutovat se všemi adepty na ministry,“ řekl prezident.

Nemyslí si však, že by změnil na tohoto kandidáta názor. „Měnit názor na nějakého člověka na základě hodinového setkání bych pokládal za poněkud povrchní,“ upozornil Zeman. Co ho na Pochem štve? Prezident sám sebe označuje za zastánce protimigrační politiky, to samé podle něj o sobě říká i Babiš. „Mít ve vládě jako ministra zahraničí sluníčkáře by bylo popřením těchto našich prohlášení i programového prohlášení vlády,“ upozornil Zeman.

Kohout by nemusel zjišťovat, kde je toaleta

Podle něj při schůzce s Janem Hamáčkem však byla zmíněna i jména dalších možných kandidátů na tento ožehavý post po končícím Martinovi Stropnickém (ANO), který míří na velvyslanectví do Izraele. „Ano, dokonce tří,“ prozradil Zeman počet dalších adeptů.

A všichni tři jsou pro Zemana lepší než Poche. „Já teď nechci dávat nikomu polibek smrti, ale myslím si, že Jan Kohout byl už dvakrát ministrem zahraničí, takže když vkročí do Černínského paláce, nebude zjišťovat, kde je toaleta,“ upozornil Zeman.

Nepotvrdil, zda je dalším adeptem někdejší šéf zahraničního odboru na Hradě Hynek Kmoníček, který má podle Zemana před sebou řadu úkolů jako velvyslanec v USA. „A ne všechny tyto úkoly splnil,“ uvedl Zeman neurčitě. Myslel snad onu vytouženou schůzku s Donaldem Trumpem v Bílém domě, o kterou Hrad dlouhodobě usiluje, ale dle Kmoníčka je problémem i to, že Česko zatím nemá vládu s důvěrou?

Video Andrej Babiš bude znovu premiérem 6. června. Důvěru pro novou vládu chce mít okolo 10. července - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Šlechtové se nezastal

Mezi oblíbence ze současné (a vlastně i té minulé, Sobotkovy vlády) patří u Zemana jednoznačně na přední pozice Karla Šlechtová. Ministryně obrany se však pustila do přestřelky se samotným Andrejem Babišem, když ji naštvaly články v Lidových novinách. 

K možnému pokračování Šlechtové ve vládě se i Zeman nyní vyjadřoval velmi stroze a bez emocí. „Sestavování vlády je věcí premiéra, nikoli prezidenta,“ glosoval její situaci. „Nechci Andreji Babišovi, zvláště, je-li Karla Šlechtová členkou hnutí ANO, mluvit do jeho práce,“ nenechal se moderátorem Vladimírem Keblúškem přinutit k zaujetí ráznějšího stanoviska, byť si přitom spletl fakta - Šlechtová členkou ANO není.

Jinak prý nechtěl Zeman Babišovi jeho ministry „kádrovat“. A k možným dalším odchodům z vlády se vyjádřil slovy o tom, že je jejich subjektivní rozhodnutí, zda chtějí, či nechtějí pokračovat – s Danem Ťokem, Martinem Stropnickým, „méně už s panem Pelikánem“, měl však prý korektní vztahy.

Zeman naznačil: Znovu vyrazí podpořit Babiše do Sněmovny

Prezident také nevyloučil, že v případě druhého pokusu o získání důvěry opět nevyrazí do Sněmovny podpořit před hlasováním Babišův kabinet. Udělal to již při první Babišově snaze, která však skončila přes prezidentův lobbing neúspěchem.

Vedle toho Zeman probral i otázku referenda ČSSD. Za velmi pravděpodobné vidí to, že se členové sociální demokracie rozhodnou pro vstup do vlády. „Referendum je tajné a to je potřeba respektovat (...) Já jsem udělal všechno, aby dobře dopadlo, jednak tím, že jsem navštívil sjezd sociální demokracie a vyzval jsem je ke spolupráci s hnutím ANO a nyní jsem vyzval členy ČSSD, aby v referendu hlasovali pro,“ podotkl Zeman.

Video Zeman: U Babiše platí presumpce neviny. A 103, 108, 115 a 140 jsou možné koalice - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Tři nastíněné plány: A, B i C

Zeman aktuálně domlouvanou koalici ANO s ČSSD s podporou komunistů vidí přitom nyní jako jasný plán A. „Já mám připravený plán B, ale ten vám nebudu sdělovat. Mimochodem nepředpokládám, že by referendum nedopadlo. Ale ano, kdyby k tomu došlo, mám připravený plán B,“ naznačil také Zeman.

Nejprve by ho však řekl Babišovi. Nejde ale o předčasné volby, ty jsou pro Zemana až plánem C. „Já bych předčasné volby pokládal za svou osobní politickou porážku,“ dodal Zeman s tím, že tuto možnost nadále považuje za urážku občanů a projev neschopnosti politiků dohodnout se.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

honzazchaIoupky ( 4. června 2018 16:42 )

ty nechápeš spoustu dalších základních věcí, protože jsi hodně zanedbával školu

aIIahakbar ( 4. června 2018 09:34 )

Tak na co čekáš, virtuální hrdino? Vyžeň ho!

honzazchaIoupky ( 4. června 2018 09:30 )

opět se ukazuje, že nejvulgárnější na diskusích jsou ženy registrované pod mužskými nicky . Asi nějaký mindrák, nebo něco takovýho.

honzazchaIoupky ( 4. června 2018 09:27 )

s tebou to určitě dobře nedopadne a to je dobře, že?

honzazchaIoupky ( 4. června 2018 09:25 )

protože tebe oslovuje máčo

Zobrazit celou diskusi
Další videa