Zeman jmenoval Rusnoka guvernérem ČNB. Ten hned slíbil: Intervence nekončí

Autor: Mii - 
25. 5. 2016
13:11

Novým guvernérem České národní banky (ČNB) se stal stávající člen bankovní rady a bývalý premiér Jiří Rusnok (55). Do funkce jej ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman. Od července nahradí Miroslava Singera, kterému končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Zeman Singerovi poděkoval za vykonanou práci.

Prezident při jmenování vyzdvihl Rusnokovu dosavadní práci v nejrůznějších funkcích. Jeho mnohostranná zkušenost podle něj umožní snadnější komunikaci ČNB s prezidentem, vládou, odbornou i laickou veřejností. „Chtěl bych se vzepřít názoru, že větší komunikace podlamuje nezávislost České národní banky. Tyto dva jevy jsou k sobě indiferentní. Samozřejmě vím, že názory se ne vždy shodují, ale vždy jsem dával přednost odbornosti a zkušenosti před tím, aby někdo jenom papouškoval to, co si myslím já,“ řekl Zeman.

Rusnok poté uvedl, že jako guvernér bude usilovat o to, aby všechny zákonem svěřené činnosti, zejména v oblasti cenové a finanční stability nebo dozorování finančního trhu, byly i nadále plněny s maximální odborností a pečlivostí a ku prospěchu české ekonomiky.

Podle Singera je Zeman pravděpodobně prvním prezidentem, který poděkoval odcházejícímu guvernérovi. „Možná, že vás překvapuje, že vám děkuje člověk, který vyjádřil hluboký nesouhlas s devalvací české koruny. Ale vážím si vašeho odborného stanoviska, třebaže s ním nesouhlasím,“ uvedl Zeman.

Jiří Rusnok bude od vzniku současné ČNB v roce 1993 jejím v pořadí čtvrtým guvernérem. Kvůli jmenování předčasně ukončí první šestiletý mandát jako člen rady ČNB, kterým je od března 2014. 

Předchůdci Rusnoka v pozici guvernéra byli Josef Tošovský, Zdeněk Tůma a Miroslav Singer. Minulý týden Zeman jmenoval od července novými členy bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendu (40) a Tomáše Nidetzkého (46). Kromě Singera totiž končí funkční období členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi. Zeman poprvé jmenoval nového člena sedmičlenné bankovní rady loni, kdy Evu Zamrazilovou vystřídal Rusnokem.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

Doporučujeme
krakonos500 ( 26. května 2016 10:35 )

Tve IQ se ti bude zhorsovat,tajtrliku. Jaka je tvoje zivotni napln,mimo Plesku? Zmen leky nebo lekare,osliku.

zdenekk ( 26. května 2016 08:54 )

krakonos500 Tvoji češtinu opravdu neznám vypadá jak srbochovatština a romština dohromady.

krakonos500 ( 26. května 2016 07:45 )

Nemuzu za to,ze neznas cestinu a mas IQ sumejiciho vanku,tajtrliku.Do kolika mas dnes sluzbu,osliku?

zdenekk ( 26. května 2016 06:59 )

krakonos500 Neumíš česky hotentote,.

zdenekk ( 26. května 2016 06:55 )

krakonos500 Prc-al by tvoji dementní sestřičku a matku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa