„Doufám, že manžel bude hrdý.“ Ivana Zemanová dostala armádní medaili

Autor: simao, vr - 
12. 4. 2016
12:00

První dáma Ivana Zemanová se vůbec nezdráhá obléci si příležitostně vojenský mundúr. Má ostatně zbrojní průkaz a čas od času se vydá mezi vojáky či vojákyně, které loni navštívila i v Afghánistánu či v Přáslavicích, kde si i vystřelila z tanku. A čas od času sama zamíří i na střelnici. Na Hradě přitom v úterý dostala armádní medaili.

Co mají společného vojenská důstojnice G. I. Jane, ztvárněná ve stejnojmenném filmu hollywoodskou herečkou Demi Mooreovou, a manželka Miloše Zemana paní Ivana? Ani jedna z těchto žen se nezdráhá vzít do rukou zbraň.

Ivana Zemanová se minulý týden vydala na střelnici společně s generálem Rostislavem Pilcem. Právě on nyní udělil první dámě medaili.

První dáma Ivana Zemanová na střelnici společně s generálem PilcemPrvní dáma Ivana Zemanová na střelnici společně s generálem Pilcem | 

„Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Ing. Rostislav Pilc, MPA, udělil ke dni 12. dubna 2016 Medaili generála Stanislava Čečka paní Ivaně Zemanové za její významný osobní přínos k prezentaci Vojenské kanceláře prezidenta republiky a Hradní stráže na veřejnosti a ke zlepšování postavení žen v ozbrojených silách České republiky,“ stojí v prohlášení tajemnice manželky prezidenta.

„Paní Ivana Zemanová je teprve čtvrtou oceněnou v pořadí a první ženou, které byla tato medaile udělena,“ upozornila Blesk.cz tajemnice Blanka Mráčková. Slavnostní připnutí medaile na hruď Zemanové se odehrálo v úterý na Hradě. Čečkovu medaili připnul první dámě právě generál Pilc.

První dámu Ivanu Zemanovou vyznamenal generál PilcPrvní dámu Ivanu Zemanovou vyznamenal generál Pilc | 

Zemanová: Doufám, že manžel bude hrdý

„Ocenění si velmi vážím, bylo to pro mě milé překvapení. Doufám, že bude na mě manžel hrdý,“ vzkázala Blesk.cz Ivana Zemanová. 

A ohledně postavení žen v armádě zmínila: „Zájem o bezpečnost země a zájem se podílet na obraně země hraje významnou roli pro vstup žen do armády. Někdy jsou to i čistě pragmatické důvody jako je finanční nezávislost, rovnost. Nezáleží na tom, zda hodnost či práci v armádě vykonává žena či muž.“

„Vím, že zastoupení žen v ozbrojených silách NATO je okolo 10% a že Česká republika se svými téměř 14 % vojákyň patří mezi horní třetinu států. V naší armádě v porevolučních letech vzrostl zájem žen o vojenskou službu. Naše ženy se účastní pozorovatelských i mírových misí v zahraničí, slouží i v netradičních vojenských profesích jako je průzkum či elitní výsadkové jednotky,“ dodala Ivana Zemanová.

Ivana Zemanová během návštěvy v AfghánistánuIvana Zemanová během návštěvy v Afghánistánu | 

První dáma v Afghánistánu i střílejícím tanku

Ivana Zemanová se poměrně často vydává mezi vojáky i „vojandy“. Byl to ostatně případ i Afghánistánu v srpnu 2015. Tehdy přicestovala na mezinárodní základnu v Kábulu, kde se setkala s vojákyněmi 11. úkolového uskupení české armády. Sloužilo tam tehdy 25 žen.

První dáma jim přivezla drobné dárky, např. kosmetiku. A hovořila s nimi prý o každodenním životě, stresu i odloučení od rodin. „Prohlédla jsem si základnu a popovídala si s nimi o tom, jak se ženám v armádě i v misích žije. Obdivuji je, je to opravdu náročné. Byla jsem na ně pyšná,“ zavzpomínala pro Blesk.cz Zemanová. 

Ani první dáma se však armády nijak nebojí. V prosinci loňského roku navštívila Zemanová přáslavický tankový prapor a na tankové střelnici si dokonce i vystřelila ránu z tankového kanónu ráže 125 milimetrů na vzdálenost 1800 metrů.

„Sice těsně minula cíl, ale přesto tankisté ocenili její odvahu do tanku sednout a vystřelit. Poté Ivana Zemanová vyzkoušela střelbu z podstatně menšího kalibru – a to z pistole CZ 75 Phantom a útočné pušky CZ 805 Bren a nutno podotknout, že ani tady se nenechala zahanbit,“ uvedl server Armády ČR Army.cz.

První dáma Ivana Zemanová během návštěvy tankového praporu v PřáslavicíchPrvní dáma Ivana Zemanová během návštěvy tankového praporu v Přáslavicích | 

Nyní dostala za své aktivity vyznamenání. Čečkova medaile je pojmenovaná po československém generálovi, který byl za první světové jedním z velitelů Československých legií v Rusku a účastníkem vítězných bitev u Zborova (1917) a Bachmače (1918). Čeček později působil jako náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky T. G. Masaryka.

Doporučujeme
rego_senior ( 12. dubna 2016 20:18 )

Taky myslím, že jste spíš k pláči.

ctrlcopy ( 12. dubna 2016 20:08 )

Tomu už se nedá ani smát.

byvalyvoIiccssd4 ( 12. dubna 2016 19:20 )

První dáma je sympatická.

paveI981 ( 12. dubna 2016 19:19 )

To zcela určitě ne

reiva ( 12. dubna 2016 19:18 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa