Sobota 4. května 2024
Svátek slaví Květoslav, zítra Klaudie
Oblačno 21°C

Paroubek otevřeně: Kdo z vás to má? To nebylo vhodné

Autor: Eva Hofrichterová, jos - 
11. prosince 2010
12:05

ROZHOVOR: Ostré výroky exšéfa ČSSD Jiřího Paroubka (57) někdy klouzající až za hranu profilu sociálně smýšlejícího demokrata si ještě dnes vybaví většina čtenářů. Je to půl roku, co odešel z nejvyšších pater politiky. Co by dnes udělal jinak, čeho lituje a koho by ve svém týmu býval vyměnil? Blesk se na to Jiřího Paroubka zeptal v jeho poslanecké kanceláři.

 

Je to půl roku, co nejste šéfem ČSSD. Udělal byste s odstupem času něco před volbami jinak?

„Vyhodil bych analytika Novotného (analytik ČSSD Ota Novotný po volbách napsal analýzu, ve které označil jako jeden z důvodů neúspěchu šéfa Paroubka – pozn. red.), ten už je tam od roku 1993 a myslím si, že zkornatělost jeho mysli došla příliš daleko. On si prostě před volbami nevšiml těch pohybů ve společnosti.“

Jakých pohybů?

„Já bych to jednoduše nazval syndromem dinosaurů a také syndromem Řecka. To, že na tohle lidé slyší, na to on neupozornil, tudíž ani volební štáb nepřišel s nějakou vlastní protizbraní. Kdyby mě začal upozorňovat, tak bych mohl udělat něco jinak, třeba vyměnit šéfa volební kampaně (Jaroslava Tvrdíka, pozn. red.).“

Proč panuje taková nevraživost mezi vámi a Tvrdíkem, když dříve jste byli jako jedna duše?

„Tady nejde o nevraživost, ale o to, že někteří lidé jako on, nebo Martin Vlasta, pan Komárek nebo pan Birke, kteří ke mně měli blízko, se zachovali neloajálně a já jim to dávám najevo. A kromě toho si myslím, že někteří z nich neodvedli tu práci, kterou odvést mohli.“

Konkrétně u Tvrdíka?

„Pan Tvrdík v závěru kampaně přispěl tomu, že výkon volebního týmu v závěru stagnoval a sociální demokracie nedokázala vyhrát tak výrazně, jak jsme očekávali.“

Myslíte si, že váš památný výrok „Kdo z vás to má?“ je vhodný pro člena sociální demokracie?

„Ten výrok byl určen novinářům a bylo to po několikaměsíčním pronásledování ze strany některých médií, kdy jsem musel dokazovat každou korunu. Že mám například na kávu naproti v hotelu Kempinski.“

Je tedy ten výrok vhodný pro člena ČSSD?

„Samozřejmě že to nebyl vhodný výrok a já to nepopírám. Ale myslím si, že ten, kdo to používá, by měl také dodat to bé. A to jakým způsobem jsem se jako politik choval. Já jsem neměl za výkon své funkce předsedy sociální demokracie plat ani žádné náhrady. Za poslední roky jsem každoročně rozdával peníze na veřejně prospěšné účely, loni to třeba bylo dvě stě tisíc korun. Byly to peníze za členství v dozorčích radách hlavního města.“

Návrat do vysoké politiky úplně nevylučujete, co by vás mohlo přimět vrátit se zpět?

„Ten návrat, pokud někdy připadá v úvahu, tak tehdy, když se sociální demokracii nebude dařit. A to bych jí zase na druhou stranu nepřál.“

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se vyslovil proti pražské koalici ČSSD a ODS. Jaký máte názor vy?

„Já si myslím, že ta koalice je dobrým řešením pro Prahu i pro sociální demokracii. Pro Prahu proto, že se zabránilo spojení mezi TOP 09 a ODS, které by dalo jednoznačně pravicové zaměření politice pražské radnice. Myslím, že ta politika pražské koalice bude s velkým vlivem sociální demokracie, protože v radě hlavního města to bude půl na půl.“

Takže pražská koalice je pro ČSSD podle vás jednoznačný úspěch?

„Při tom průměrném výsledku, kterého sociální demokracie dosáhla, je to vynikající vyjednávačský úspěch. Vliv sociální demokracie bude velmi významný a vlastně stabilizující pro tu radnici. Kromě toho by mě znepokojili někteří podnikatelé typu Hávy nebo Kuzmiaka, které s sebou TOP 09 táhne jako kouli na noze. Jde o to ty klientelistické vazby přetrhat. Věřím, že sociální demokracie to dokáže, a mám důvěru i v pana primátora Svobodu, že se mu to povede.“

Kdo byl podle vás lepší premiér, Mirek Topolánek, či Stanislav Gross?

„Stanislav Gross díky té aféře, která se kolem něj rozpoutala, nedostal nějakou zvláštní příležitost ukázat, co v něm je. Myslím, že Mirek Topolánek přivedl svou koalici do smutných konců. Jak to říkal jeden velký římský historik Tacitus: Vláda, která vznikne na hanebném základě, nemůže konat dobro. Jestliže Topolánkova vláda vznikla na bázi korupce pánů Melčáka a Pohanky, tak jak začala, tak také skončila. Bídně a mizerně.“

Byl tedy lepším premiérem Gross?

„To je, jako byste se zeptala, jestli je lepší Bican, nebo Masopust. Promiňte, že to tak srovnávám. Nebo kdybyste se zeptala, zda je lepší nějaký ligový hráč Sparty, nebo Slavie, to já bych skutečně těžko odpovídal. To jsou dvě kategorie, které se nedají srovnávat. Jeden měl na premiérství 8 měsíců, druhý 3 roky. To, co předvedl Topolánek, žádná sláva nebyla.“

jirkaplacek ( 12. prosince 2010 10:49 )

Je to jinak: 1/Za komančů si mohla dělnická třída vyskykovat a v práci i popíjet, vyhodit dělňase bylo složitější než si myslíš. Dnes je to raz-dva. Nebo ein-zwei, jak je psáno v Cimrmanovi. 2/Za kapitalismu už je to tak, že pan majitel stanoví nějakou platovou úroveň a ty máš na vybrano: beru-neberu. Pochopitelně, když platí málo, tak těžko někoho kvalitního sežene. 3/Pokud chceš nějak regulovat platovou úroveň, tak to zkus dát na papír a potom si požádej o Nobelovu cenu za ekonomii. Regulování už tady bylo. 4/V čem s tebou souhlasím je to, že VE STÁTNÍCH FIRMÁCH by se neměly rozmoci ony superplaty. Ale u soulkromníka? On to platí vlastně ze svého, případně podle Marxe - z nadhodnoty, kde si část ponechá a část investuje. Ale když soukromník zkrachuje, tak mu nikdo nic nedá. Výjimkou jsou ty mega-banky, těch se bojejí všichni.

dzery44 ( 12. prosince 2010 09:48 )

A těch stále čím dál víc.

bobina ( 12. prosince 2010 09:32 )

"pánové kdo z vás na to má" na výkřik "pánové kdo z vás je lepší nežli já" a zase bude o čem diskutovat. Pravda je,že když vstoupil Paroubek do politiky,dlouhou dobu jsem mu fandila a věřila že stranu povede slušně a s dobrým výsledkem. Poté co se zakoukal do své nynější "odvážné školačky" a nechává se jí ovlivňovat mi vypadl z oka jak se říká. Věřím tomu,že pokud by zůstal sám sebou a nebyl štvanou zvěří médii,tak by soc. dem. ve volbách měla úspěch. Nestalo se proto,že se nechával ovlivňovat těmi nepravými a jeho vlastní vize a myšlenky byly upozaděny a on se dostal do role ironického rebela.

quonex ( 12. prosince 2010 08:13 )

plác.

quonex ( 12. prosince 2010 08:13 )

Tož po Paroubkovsku: Začni pracovat, aby sis mohl užívat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa