Jde o pomyslného průvodce po prostředí, které je pro zkušenost velké části populace nové, překotně se vyvíjí, chová se jinak, než off line prostředí, svým způsobem je neviditelné, těžce uchopitelné, nese však s sebou řadu nových efektů a fenoménů. Kyber tabu je pojmenovává, vysvětluje jeho zákonitosti, vizualizuje těžce představitelné.

Podstatou projektu Kyber tabu je čtrnáct krátkých videí (kolem čtyřech minut), které se věnují jednotlivým, konkrétním tématům. Všechny kapitoly: Zprávovody, Data, Algoritmy, Reklama, Informace, Dezinformace, Informační válka, Duopol, Protihráči, Nálady, Závislosti, Politika, Kyber otázky, Budoucnost, mají těžiště v obrazové složce, v původních, pro projekt vzniklých kresbách.

Dohromady poskytuje Kyber tabu velmi komplexní, dosud nevídaný a tím i unikátní vhled do prostředí. Vysvětluje řadu technologických a ekonomických aspektů, akcentuje však společenské dopady a souvislosti. Vede diváka po tématech, ke kterým mu otevírá dveře, nementoruje, ale inspiruje k dalšímu zájmu o ně.

Zásadní hodnotou projektu Kyber tabu je komplexnost, průnik řady oborů, použití dat i zkušeností, vizualizace a srozumitelnost.

Jako celek je Kyber tabu určeno pro širokou cílovou skupinu, bez ohledu na věk či vzdělání tak, aby si každý v projektu našel své a informace mu pomohly v každodenním životě, sloužily mu k orientaci kdykoliv, když bere do ruky mobil.

Autorem námětu i kreativním producentem projektu jako celku je PhDr. Libuše Šmuclerová, která je vysoce zkušeným a respektovaným odborníkem v oblasti médií. V posledních více než dvaceti letech vedla jedny z největších mediálních domů v České republice, v letech 1996 - 2004 byla programovou ředitelkou TV Nova, od 2007 do 2021 generální ředitelkou a do r. 2023 předsedkyní představenstva Czech New Center (dříve RIngier, Ringer Axel Springer), od r. 2024 působí jako předsedkyně dozorčí rady. Je předsedkyní správní rady České unie vydavatelů, patnáct let členkou světové asociace tisku WAN-IFRA.

Ilustrace, grafické podklady a znělka Kyber tabu vznikly v ilustrátorském studiu DRAWect, které kolem sebe sdružuje více než sto kreativních osobností, je schopné poskytovat široký kreativní servis, pořádá výtvarné eventy, včetně již pravidelného živého výtvarného souboje Raw Art Wrestling. Hlavními výtvarníky Kyber tabu byli Markéta Troy Ryplová, Karel Cettl a Daniel Korta.

Všechny díly projektu Kyber tabu vyrobila TV Nova ve spolupráci s 38FILM za výrazné podpory Nadace PPF. Režisér Tomáš Medek natočil desítky reklam, je tvůrcem znělek desítek nejoblíbenějších seriálů a filmů a spoluautorem několika celovečerních filmů (Snowboarďáci, Ro(c)k podvraťáků). Animace vytvořili Pavla Saktorová, Zdeněk Kaluža a Šimon Pánek. Moderátorkou dílů je Tereza Kostková, herečka a moderátorka, kterou diváci znají nejen ze seriálů (Ordinace v růžové zahradě 2, Jedna rodina), filmů (Ženy v běhu), ale i jako dlouholetou tvář soutěže StarDance.

Hlavní užití videí Kyber tabu je pro vysílání na TV Nova (Snídaně s Novou, zpravodajství atd.), tak pro online, weby, se širokým záběrem a užitím. Vedle video projektu Kyber tabu vznikla synchronně jeho tištěná verze na téměř 200 stranách pod gescí Czech News Center.

Potřeba projektu vyrostla společenskou poptávkou po zvyšování informační gramotnosti, rychlostí změn, které se v informačním světě díky technologiím odehrávají, změn, které mají zásadní dopady na společnost jako celek i na jednotlivce, rezonují a ve veřejném prostoru v řadě témat, včetně tématu dezinformací.

Jestliže význam mediální gramotnosti byl a je velmi často zmiňován, žádný ucelený, takto edukativně a široce zaměřený projekt dosud nikdy nevznikl. Jak pro širokou veřejnost, tak pro školy. Přitom potřebu dokládá řada výzkumů.

Podle agentury STEM z výzkumu, který realizovala v r.2023 mezi bezmála čtyřmi sty řediteli a šesti sty osmdesáti vyučujícími mediální výchovy na základních a středních školách v České republice vyplynulo, že polovina vyučujících hodnotí své kompetence v této oblasti pouze na úrovni mírně pokročilé, čtvrtina se považuje za začátečníky a jen třetina vyučujících mediální výchovy se účastnila vzdělávací akce zaměřené na související témata.

Ze šetření šetření agentury FOCUS z r. 2022 vyplynulo, že výrazně ubylo těch, kteří se domnívají, že nezávislá média jsou potřebná pro fungující demokracii.  

Podle závěrů zprávy Digital News Report 2023 se důvěra v média pohybuje mezi Čechy a Češkami okolo 30 %. Jde o vůbec nejnižší hodnotu, kterou tento průzkum v české mediální krajině zaznamenal od roku 2015.

Podle zprávy projektu Česko v datech sice počet českých dezinformačních webových stránek za rok 2021 klesl o více než desetinu, ale počet zveřejněných nepravdivých nebo zkreslených textů se zvýšil. Současně s tím klesá podíl Čechů, kteří dokážou dezinformace rozpoznat, a také jejich důvěra v seriózní média. Nepravdivé zprávy podle průzkumu dokáže rozeznat stále méně lidí.

Podívejte se na všechny epizody!

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Zprávovody Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Data Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Algoritmy Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Reklama Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Informace Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Dezinformace Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Informační válka Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Duopol Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Protihráči Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Nálady Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Závislosti Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Politika Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Kyber otázky Kyber tabu

Video
Video se připravuje ...

Kyber tabu: Budoucnost Kyber tabu