Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Smlouva pro Česko: Správný směr pro naši ekonomiku by měli silně ovlivňovat samotní občané

Autor: red - 
24. dubna 2024
05:00

V České republice vznikl pod garancí a hlavičkou největšího mediálního domu Czech News Center nový nevládní internetový projekt Smlouva pro Česko. Jeho cílem je vytvořit takovou koncepci ekonomiky, která by dávala smysl a byla pro všechny občany srozumitelná. Nejlepší cestou k tomu je zapojení veřejnosti do debaty, která ekonomiku nasměruje na konkrétní priority ovlivňující životní úroveň lidí.

Za projektem Smlouva pro Česko stojí jeden z akademicky nejúspěšnějších evropských ekonomů Filip Matějka a populární ekonomicko-politická komentátorka Lenka Zlámalová.

„Média mají stále obrovskou sílu udat agendu. Nastolit témata. Jenže to moc nedělají. Proto jsme si řekli, že to zkusíme. Že využijeme velký dopad médií CNC. A pokusíme se vtáhnout lidi, aby sami politikům řekli, jak si představují svoji budoucnost. Dát dohromady novou společenskou smlouvu lidí s politiky. Proto název Smlouva pro Česko,“ konstatuje Lenka Zlámalová. 

A pokračuje: „Inspirací se stal podobný projekt nejvlivnějšího německého deníku Bild Smlouva pro Německo. Ten přišel ve chvíli, kdy se v době krize stal kancléřem Gerhard Schröder s nápadem rozvířit debatu, jak ekonomiku znovu vrátit k prosperitě. Schröderova vláda v následujících letech udělala jedny z největších reforem v Německu za dlouhé desítky let. Kdyby se tady povedlo něco podobného, bude to skvělé.“

Ukázat politikům, co lidé očekávají

Cílem projektu Smlouva pro Česko je získat co nejvíce názorů lidí a s nimi pak v debatách konfrontovat ekonomy, sociology i politiky. „Žijeme v době, kdy politická rozhodnutí často ovlivňují průzkumy veřejného mínění. Chceme proto právě jejich prostřednictvím politikům ukázat, co lidé očekávají, a to zejména v oblastech důchodů, zdravotnictví a vzdělávání,“ konstatuje Lenka Zlámalová.

Diskuse o klíčových tématech, jako jsou penze, platy, sociální dávky, ceny, je v současnosti rozdrobena do nesrozumitelného chaosu spousty protichůdných nápadů a detailů.

„Přáli bychom si, aby se všichni zaměřili na to, co je opravdu důležité, a neztráceli se v drobnostech, které nakonec komplikují politické rozhodování a zhoršují výsledek pro ekonomiku,“ tvrdí Filip Matějka a poukazuje na stálou debatu o tom, jaký máme dluh kvůli důchodcům a zda by věk pro odchod do penze neměl být zvýšen.

„Nikdy ale nemluvíme o té jednoduché a nejdůležitější věci: co za co. Například o tom, že jít do důchodu o jeden rok dříve znamená, že zaměstnanci budou mít kvůli vyšším daním přibližně o 1 200 Kč na čisté mzdě každý měsíc méně. Máme mluvit o tomto a lidé se pak lépe rozhodnou, co přesně si vybrat,“ dodává Filip Matějka.

Co také přináší projekt Smlouva pro Česko?

Projekt Smlouva pro Česko vybízí občany, aby se aktivně podíleli na formování budoucnosti země a využili svůj hlas k prosazování řešení, která povedou k vyšší životní úrovni.

Prvním tématem jsou důchody, protože žijeme v době, kdy se očekává vládní debata o reformě důchodového systému. „Chceme nechat lidi, aby si na kalkulačkách uveřejněných na www.smlouvaprocesko.cz a v médiích pohráli se svými představami, jakou by chtěli penzi,“ vysvětluje Lenka Zlámalová.

Na výzkumu bude spolupracovat i agentura Ipsos, která se zabývá prací s daty, které slouží jako relevantní podklady pro informovaná rozhodnutí.

Filip Matějka a Lenka Zlámalová: Kdo jsou hlavní tváře projektu Smlouva pro Česko?

  • Filip Matějka je český ekonom, profesor na CERGE-EI, což je společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Ve své vědecké kariéře se věnuje makroekonomii, politické a behaviorální ekonomii.
  • Doktorát získal na univerzitě v Princetonu v USA, a poté přednášel například na Harvardu, Stanfordu, Oxfordu či v Cambridgi. Obdržel řadu mezinárodních ocenění a jeho práce jsou publikovány v předních ekonomických časopisech.
  • Kromě akademické práce se Filip Matějka věnuje i veřejnému diskurzu, kde se zaměřuje na aplikaci ekonomických teorií pro vysvětlení chování jednotlivců a státu, a přednáší o složitosti a dopadech různých politických a ekonomických opatření​.
  • Lenka Zlámalová je česká publicistka, ekonomka a socioložka známá svou kritickou žurnalistikou v oblasti ekonomie a politiky, a to zejména prostřednictvím komentářů a analýz aktuálních společenských témat​.
  • Profesionálně působila v mnoha předních českých médiích, včetně MF Dnes, Respektu, Hospodářských novin a Lidových novin a zpravodajského serveru Echo24.
  • V současnosti je hlavní komentátorkou mediálního domu Czech News Center. Lenka Zlámalová se také podílela na publikaci ekonomických knih a je aktivní jako komentátorka pro Český rozhlas a Českou televizi.

Podívejte se na nový web smlouvaprocesko.cz.

Video  Prostor X: Rozhovor s Lenkou Zlámalovou  - Videohub
Video se připravuje ...

Uživatel_5827333 ( 24. dubna 2024 23:08 )

Pravda, i kdyby poslal Fiala na Ukrajinu ne vyšší počet stovek milionů, ale celou miliardu, tak je to jen 0,033% dluhu. Ale on neposlal ani korunu z rozpočtu ČR, ale jen z dobrovolných sbírek českých občanů a institucí poslal vybrané peníze na zaplacení dĕlostřeleckých nábojů Ukrajiné, aby se mohla bránit rusáckému agresorovi, okupantovi a vrahu tisíců ukrajinských dĕtí.. Proč lžeš krapotkine, kdo tĕ platí vhrdlolháři?

Uživatel_5827333 ( 24. dubna 2024 22:58 )

Tak jej vyhlas, co ti brání. Ihned!

milan1203 ( 24. dubna 2024 20:12 )

Referendum je na mistě a ihned

Brichacek ( 24. dubna 2024 13:16 )

To je zase paskvil hlavné aby dostali néjaké dotace.

karmazdarma ( 24. dubna 2024 10:14 )

Hofe:Pokud si dobře vzpomínám, tak o něco takového se pokoušel Sládek a jak to dopadlo víme všichni. 😁

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa