Doprava do Říma a uvnitř města

Řím, jakožto čtvrté nejlidnatější město Evropské unie, disponuje opravdu bohatou infrastrukturou a ucpanými silnicemi. Proto pro dopravu po městě doporučujeme využít metro, autobusy nebo vlaky. Z Česka se do Říma dostanete nejlépe letecky. Při cestě autem doporučujeme naplánovat zastávku, například ve městě Boloňa.

Jídlo a ubytování

Řím je vyhlášená kulinářská oblast a poznáte to na první pohled. Když hodíte poslepu kamenem, pravděpodobně trefíte výlohu některé ze stovek více, či méně kvalitních restaurací. Sami italové jsou na svoji gastronomii pyšní, proto se připravte, že v restauracích necháte opravdu hodně eur.
Ani ubytování v metropoli není levné nebo nedostupné. Pokud se spokojíte s celou v některém z motorestů, nezaplatíte příliš. Pokud ale zvolíte důstojnější hotel v centru s parkováním, klimatizací, wi-fi a jinými vymoženostmi 21. století, připravte se, že zaplatíte více než 10000 za týden.

Informace o ubytování, dopravě a další turistické cíle, zde!

Na Koloseum a Svatopetrské náměstí

Kdo by z hodin historie neznal Koloseum? Monumentální, 2000 let stará budova v období Římské říše sloužila pro pobavení lidu. Dnes z Kolosea zbyly jen ruiny. I ty ale stojí za vidění. Při prohlídce uvidíte podzemí, ve kterém byli drženi bojovníci, odsouzení i zvířata. Prohlédnete si také ochozy, na které kdysi usedaly tisíce diváků.
Další místo, které rozhodně stojí za návštěvu, je Svatopetrské náměstí. Jedná se o jedno z nejvýznamněíších míst pro římskokatolickou církev. Právě zde jednou za čas papež promlouvá ke svým ovečkám. Monumentální kruhové náměstí je obklopené 17 metrů širokou kolonádou. Uprostřed náměstí stojí 25,5m vysoký obelisk.

Další zajímavá místa v Římě - Forum Romanum i Pantheon

Mezi nejkrásnější a nejstarší zříceniny Říma patří prastaré náměstí Forum Romanum. Kdysi dávno se jednalo o centrum veřejného života obyvatel Říma. Dnes už je sloupový komplex pouze cílem tisíců turistů. Severně od Fora Romana, nedaleko Kvirinálského paláce se nachází Trajánův sloup, pomník císaře Trajana. Samotný Kvirinálský palác rovněž stojí za návštěvu. Jedná se o největší palác v Římě a rezidenci prezidenta Itálie. Další zajímavou budovou v Římě je Pantheon. Tento chrám, který vznikl 29 - 19 př. n. l., byl původně věnován všem římským bohům. V roce 609 byl poté zasvěcen Panně Marii. Jedná se o jednu z nejzachovalejších a nejkrásnějších památek Říma.

Římská náměstí a opevnění

Pokud vás neláká tlačenice u nejvykřičenějších památek, navštivte třeba některá náměstí. Můžete zvolit třeba Piazza Colonna, které dominuje sloup Marka Aurelia. Vyrazit můžete také na náměstí Piazza Navona, jehož dominantou je kostel sv. Anežky Římské. A pokud vás omrzí náměstí, můžete navštívit některé části historického opevnění města. Nejstarší zachovanou částí opevnění je Serviova hradba. Byla postavena ve čtvrtém století př. n. l. králem Servilem Tulliem. Novějším opevněním je Aurelianova hradba, která je ze všech hradeb nejdelší a nejzachovalejší. Během své divoké historie byla několikrát zvýšena a posílena, zdobí ji několik věží a bran. Specialitou na závěr vaší návštěvy může být Andělský hrad. Kdysi jej vybudoval císař Hadrián, dnes tato úchvatná budova hostí muzeum města Říma.

Tipy na dovolenou v Itálii

Další zajímavé a související odkazy

Itálie: Láska na první pohled! Poradíme, kam musíte jet!

Nejkrásnější místa na zemi: Praha zabodovala! První skončil Londýn

Paříž, Vídeň, Benátky: Objevujte je! Z Česka jste tam za chviličku! 

Kam příští rok na dovolenou? Nikam? V Itálii se o svoje bezpečí bát nemusíte a naplno si ji užijete!

5 tváří italského pobřeží: Pláže jako z Karibiku, termální prameny i vesnice pro skřítky!