Pryč jsou časy, kdy nejoblíbenější dovolenkovou destinací Čechů bylo Chorvatsko. Dnes je to Itálie, ročně tam míří stále víc a víc turistů. Na mnohé tam ale můžou čekat nečekaná překvapení, protože v Itálii platí v některých ohledech jiná pravidla než v Česku. Jak se vyhnout kapsářským gangům v Římě, jak si půjčit auto či kde se za pláže platí? A kde vyhledat pomoc? To pro Blesk Zprávy popsala česká konzulka v Římě Adéla Verner Sýkorová.
Krádeže, pokuty i nečekaná překvapení: Velký návod, jak se nedostat v Itálii do problémů
1.Nástrahy v Římě a jinde
Co je letos aktuálního v Římě?
Dění v Římě je letos ovlivněno probíhajícím Jubilejním neboli Svatým rokem a město doposud navštívilo o dost více turistů, než v minulých letech.
Řím je bohužel proslulý kapsáři a drobnou kriminalitou zaměřenou na turisty. Jaká je v tomto ohledu situace v současnosti?
Situace v Římě je ovlivněna probíhajícím Jubilejním rokem (viz. výše) a vyšší počet turistů s sebou přináší samozřejmě větší aktivitu kapsářských gangů a drobné kriminality celkově.
Lze jmenovat z hlediska drobné kriminality nejrizikovější místa v Římě? Například konkrétní linky metra, čtvrti nebo památky?
Kapsářské gangy operují celoročně v turisticky oblíbených místech, u památek, jako je Colosseum, Vatikán, Španělské schody a pak především v dopravních prostředcích.
Prim mají kapsářské gangy v metru, konkrétně na stanicích metra Termini, Ottaviano, Piazza Spagna a Barberini, tedy stanic metra, které spojují centrum Říma. V letošním roce se bohužel rozmohl tento trend i v autobusech, což nebylo v loňském roce tolik patrné.
Rizikovým místem jsou dnes i restaurační zahrádky nebo samotné restaurace.
Taktiky jsou různorodé, od oblíbené tlačenice, kdy skupina kapsářů způsobí, že turista ztratí pozornost, přes žádosti o pomoc s cestou (dnes již velmi dobrou angličtinou), což opět vede ke ztrátě pozornosti. Prozatím nebyl zaznamenám případ použití zbraně při krádeži v dopravním prostředku.
Jaká jsou Vaše doporučení, aby se turisté nestali snadnou obětí?
- vždy mít kopie dokladů v mobilu nebo na papíře, pokud možno nenosit s sebou originály
- nenosit s sebou větší obnosy peněz, neboť i káva se dá všude zaplatit kartou
- doklady a peníze mít ideálně rozdělené na různých místech, aby se nestalo, že člen rodiny má u sebe všechny doklady i veškerou hotovost na dovolenou
- při návštěvě restaurace v žádném případě nenechávat kabelku/batoh bez dozoru, nevěšet na opěradlo židle, ideálně je mít u sebe
- pokusit se parkovat výhradně na hlídaných parkovištích
- při krátkodobém opuštění vozu, ve kterém mám osobní věci, nechat vždy někoho z osádky uvnitř
- pokud cestuji sám, při opuštění vozu nikdy nenechávat osobní a cenné věci uvnitř a viditelně (k pokusu o vykradení může dojít i při zanechání kapesníku v autě)
Bývají v Římě nějaké problémy s ubytováním?
Podvody při ubytování se týkají především ubytování typu Airbnb. K těm dochází také celoročně a byly zaznamenány především u studentů, kteří jedou do Říma na více měsíců v rámci studentských výměn. Těchto podvodů není obrovské množství, nicméně se týkají všech velkých italských měst, kde jsou univerzity a výměnné pobyty.
Existují nějaké zákazy vztahující se k turistům v Římě? Nebo poplatky ohledně vstupu do určitých částí města, jako to mají třeba Benátky?
V Římě a všech velkých italských městech se automaticky platí turistická taxa, kterou si určuje samotný region, případně hotel. Poplatky za vstup do města se platí prozatím pouze v Benátkách.
Jaký je vztah místních k turistům? Mají je rádi? Narážím tím na overturismus, který je v částech světa stále větším problémem. Třeba v Barceloně to turisté schytávají vodními pistolkami.
Tento problém nebyl doposud v Itálii zaznamenán.
2.Kde získat pomoc
S jakými typy problémů se na Vás čeští občané v Itálii obracejí nejčastěji?
Nejčastějším problémem českých turistů je absence dokladů totožnosti způsobená okradením nebo ztrátou. Následuje problém s financemi a dalšími běžně užívanými doklady, které mají většinou občané spolu s doklady totožnosti na jednom místě (v jedné peněžence). Dále žádají o rady se zaplacením pokut, především mýtného, které Italové vymáhají až 10 let dozadu.
Koho kontaktovat, pokud se dostanu do nesnází?
Turisté se musí obrátit na nepřetržitou nouzovou linku MZV (+420 222 420 222), odkud je většinou přepojí nebo rovnou pošlou na Konzulát ČR, který pomáhá při cestě zpět do ČR a vydá okradenému náhradní cestovní doklad, ale také např. pomůže při hledání odcizených věcí, včetně aut.
Je italská policie spolehlivá?
Italská policie je spíše spolehlivá a snaží se pomáhat všem, nicméně i tato pomoc má pro cizince svá úskalí. V hlavním městě jsou stanice carabinieri celodenně plné občanů, kteří byli okradeni nebo jim byla způsobena jiná újma, a je tedy velmi důležité připravit se na velmi dlouhé čekací lhůty. Nenechat se odradit odmítnutím ze strany carabinieri a zkusit se obrátit na jinou stanici. Carabinieri na menších stanicích nemluví jinak než italsky a používání překladače vede k dalším časovým prodlevám.
Konkrétně u krádeží aut a vykrádání automobilů jsou čeští občané zvyklí na to, že policie se na místo činu dostaví osobně, to ovšem v Itálii nefunguje a okradený občan se musí osobně dostavit na stanici, vše nahlásit a opět čekat. Jen velmi malé procento ukradených věcí se podaří nalézt a pokud se podařilo v minulých případech nalézt.
3.Cestování automobilem
Na co by si měli dát pozor řidiči? Ať už ti, co si chtějí půjčit auto nebo skútr?
Doporučujeme se obracet pouze na prověřené půjčovny (ideálně přímo na letišti) a zjistit si přesné podmínky zápůjčky, včetně pojištění proti krádeži. V Itálii jsou regiony, kde půjčená auta nejsou automaticky pojištěná proti krádeži, připojištění nelze vůbec uzavřít a je třeba číst podmínky velmi pečlivě. Jedná se o regiony jako např. Katánii, Kalábrii, Sicílii, Basilicata. Molise a Apulie, kde je třeba hledat půjčovnu, která má auto pojištěné na všechny druhy škod. Dále doporučujeme mít u sebe kreditní kartu, kterou většina půjčoven požaduje.
Povolený limit alkoholu v krvi v Itálii je 0,5 gramu na litr a absolutní 0 pro nové řidiče (v prvních třech letech po získání řidičského průkazu) a profesionální řidiče. To platí pro všechna vozidla, včetně motocyklů. Nicméně, stejně jako v ČR je zjištění alkoholu v krvi při nehodě k tíži i toho, kdo nehodu nezpůsobil.
Hrozí i vykrádání aut. Kde hlavně? A jsou ohrožené i karavany?
K vykrádání aut dochází velice pravidelně na území celé Itálie, nicméně absolutní primát má město Ostia nedaleko Říma a římského letiště Fiumicino, kde jsou nejbližší pláže pro návštěvníky hlavního města. Auta se nejen vykrádají, ale kradou a celá a rychlost provedení takové operace jsou velice krátké. Zaznamenali jsme vykradené automobily i před obchody nebo před hotely/hostely, dokonce před galeriemi.
Pokuty v Itálii
Od začátku roku 2025 platí v Itálii řada zpřísňujících úprav pravidel silničního provozu. Změny se týkají obzvláště: řízení za současného používání mobilního telefonu či jiného elektronického zařízení, řízení pod vlivem alkoholu/drog, zvyšují se pokuty za překročení rychlosti a přísně se trestá opuštění zvířat na silnici.
V případě používání elektronických zařízení za volantem lze uložit pokutu od 250 do 1 400 eur, také může dojít k odnětí řidičského oprávnění na týden až tři měsíce a ke ztrátě bodů. Řízení pod vlivem alkoholu - pokud se zjištěná hladina alkoholu v krvi pohybuje v rozmezí 0,5 - 0,8 ‰, bude u řidičského průkazu na 2-3 roky vyznačen speciální kód a řidič bude muset respektovat úplný zákaz požívání alkoholu (v Itálii je povolená menší spotřeba alkoholu do 0,5 ‰, do věku 21 let je však limit nulový) nebo povinně vozidlo vybavit „alcolockem“. Toto zařízení vypíná startování motoru, je-li zjištěn alkohol v dechu a řidič ho musí pořídit na své náklady.
Za překročení rychlosti se pokuty pohybují v rozmezí 173 - 694 eur, přičemž je lze kombinovat s dalšími postihy. Při prokázaném opuštění zvířat na silnici bude odebráno řidičské oprávnění; v úvahu připadá i trest odnětí svobody, pokud následkem dojde k závažné dopravní nehodě.
Od začátku tohoto roku se drasticky zdvihly pokuty i za špatné parkování.
Turisté a zvláště ti, kteří se po italských městech a jejich centrech budou pohybovat autem nebo na skútru, si musí dát velký pozor na tzv. ZTL zóny, které bývají poměrně zřetelně vyznačeny a týkají se center i malých měst. Vjezd je do nich povolen jen na základě výjimek a jsou to tak nejčastější a nejsnáze pokutovatelné přestupky. Dalším úskalím jsou pěší zóny, na kterých Italové běžně parkují a turistu to mate.
4.Pláže
Některé pláže jsou zpoplatněné - v určitých oblastech země musí návštěvníci počítat s tím, že je vstup na pláže zpoplatněný (zároveň však platí, že pruh cca 6m od moře je ze zákona volně přístupný všude).
Týká se to často vyhlášených pláží v blízkosti velkých měst, například v Ostii u Říma nebo na benátském Lidu. Cena pak stoupá v závislosti na tom, zda si chce člověk připlatit i za lehátko či slunečník. Pokud se lidem zalíbí písek z pláže, mušle či jiný kus italské přírody, vzít s sebou domů si ho nesmějí. Stejně tak se nedoporučuje pít alkohol na veřejnosti.
5.Na si také dát pozor
Oblečení
Itálie patří mezi země, kde se dbá na vhodné oblečení. I když za to všude nehrozí přímo pokuta, pokud se lidé vypraví v plavkách mimo pláže do center měst, čekají je minimálně nepříjemnosti. Je určitě vhodné nosit plavky pouze k bazénu nebo na pláž; do restaurací, obchodů a obecně (kostely, chrámy, památky) se doporučuje chodit ve vhodném oblečení.
Děti
Neustále mít dozor nad dětmi – nikdy nenechávat mladistvé až do 15 let samotné (hrozí soudní postih).
Zdraví
Přeceňování fyzických sil, ke kterému dochází především při horské turistice (italské hory jsou mnohem příkřejší než v ČR) a neuváženým koupáním v moři např. ihned po příjezdu po dlouhé cestě.
Velmi doporučujeme zohlednit zdravotní stav a venkovní teplotu.
Zbraně
Nošení některých osobní zbraní povolených v Česku jako např. boxeru je v Itálii považováno za trestný čin.
Důležitá čísla
Tísňové volání - v Itálii funguje jednotné tísňové číslo 112. Kromě něj se lze dovolat pro pomoc na číslech 118 (zdravotní záchranná služba), 113 (policie nebo dopravní policie), 115 (hasiči).
Drozd
V neposlední řadě doporučujeme všem turistům si sjednat řádné cestovní pojištění a zaregistrovat se v databázi DROZD.
Kapsáři, zloději a feťáci jsou všude. A nikdo s tím nic nedělá. Děkujeme Fialo