Zatímco naši předci o Vánocích věštili, zda bude příští rok úspěšná úroda, nás zajímá hlavně to, co nás v příštím roce čeká a zda budeme zdraví, šťastní a bohatí. S kterými tradicemi můžeme poodhalit, co nás čeká, a jak si díky vánočnímu kouzlení dobrou budoucnost trochu pojistit?

Lití olova a pouštění lodiček: Co nás čeká příští rok?

Mezi nejznámější vánoční tradice patří lití olova. Všechno, co budete potřebovat, najdete v sadě na lití olova, která stojí kolem 150 korun a seženete ji běžně na internetu. Pak už se můžete pustit do věštění a podle tvaru vylitého olova usuzovat, co vás v následujícím roce čeká.

Do budoucnosti můžete nahlédnout i při pouštění lodiček. Ve chvíli, kdy zapalujete svíčku, položte otázku, na kterou chcete znát odpověď, a lodičku pusťte na vodu. Pokud dopluje na druhý břeh, vše se vydaří. Podle lodičky také můžete zjistit, zda příští rok strávíme doma.  Ten, komu se loďka drží při okraji nádoby, nebude v příštím roce cestovat a naopak. Myslete ale na to, že toto kouzelné plavidlo si musí každý vyrobit sám, jinak tento zvyk „nefunguje“.

Krájení jablka a louskání ořechů: Budeme zdraví?

Chcete-li vědět, jak na tom budete v dalším roce zdravotně, můžete vsadit na známé krájení jablíčka napříč, kdy jádřinec ve tvaru hvězdičky znamená zdraví a štěstí, zatímco křížek nevěstí nic dobrého.

Stejně dobře ale poslouží i vlašské ořechy. Vezměte si  čtyři oříšky a rozlouskněte je. Budou-li uvnitř všechna jádra zdravá a bílá, zdraví vám bude sloužit. Najdete-li všechna čtyři jádra zčernalá, bude to horší. Platí totiž, že čím více zčernalých jader najdete, tím horší bude vaše zdraví.

Vánoční pověry a štědrovečerní večeře. Na co si dát při jídle pozor?

Asi nejvíc je s vánočními zvyky svázaná slavnostní večeře. Určitě víte, že od stolu se během večeře nevstává – ten, kdo vstane, podle pověry příští rok spolu s ostatními u stolu sedět nebude. Se štědrovečerní večeři jsou ovšem spjaté i méně známé tradice.

Chcete-li všem u stolu zajistit pevné zdraví, položte pod něj sekeru. Pokud na ni každý před prvním soustem zlehka šlápne bosou nohou, vyvaruje se zdravotním neduhům. Řetězem svázané nohy stolu zaručí to, že rodina zůstane i v dalším roce pospolu. A provaz ovázaný okolo nohou stolu vás ochrání před zloději.

Mimochodem, u stolu by měl vždy sedět sudý počet strávníků, lichý počet přináší smůlu. A prostřít byste vždy měli jedno místo navíc. Pověra říká, že toto místo je připravené nejen pro náhodného pocestného, ale i pro ty, kteří už s námi Vánoce oslavit nemůžou. Proto byste taky pod štědrovečerní tabulí neměli zametat, abyste nevyplašili jejich duše.

Šupiny do peněženky

Chcete-li mít v dalším roce štěstí, dejte si kromě rybí polévky, kapra a salátu kousek okoralého chleba. Co se týká kapřích šupinek a jejich vlivu na obsah naší peněženky – jedna šupinka je základ, tři šupinky jsou jistota, že to s penězi v příštím roce nebude tak složité.

Prát prádlo na Štědrý den? Ne! Co ještě nosí smůlu?

Pozor si dejte na praní prádla o Štědrém dnu – prý to do domu přinese smutek a neštěstí. A hospodyňky by se měly mít na pozoru i při pečení cukroví. Spálená cukrátka jsou totiž předzvěstí neštěstí v rodině.

Nejste-li na Štědrý den se svým partnerem, zapomeňte na smsky a e-maily a raději mu zavolejte. Jedna z vánočních pověr totiž říká, že zamilované psaníčko vytvořené na Štědrý den znamená brzký rozchod.

Vánoční tradice a vdávání

Spousta vánočních pověr a tradic se pojí s vdáváním. Chce-li zjistit, jestli vás v příštím roce čeká svatba, postavte se zády ke dveřím a přes rameno hoďte botou. Pokud bude po dopadu špička směřovat ven ze dveří, do roka bude veselka. Trochu netradiční je pak klepání botou na kurník. Pověra říká, že odpověď od slepice znamená svatbu nejdříve napřesrok, ozve-li se ale kohout, jsou prý vdavky za dveřmi.

Zajímá-li vás spíš to, koho si vezmete, zkuste si vzpomenout, o kom se vám na Štědrý den zdálo. Právě ten se stane vaším mužem. Staročeská pověra pak radí vyrazit na jezero a vytlouci díru do ledu, na hladině by pak dívka měla také spatřit tvář budoucího manžela. Nechce-li se vám na led, pak najděte nejbližší keř bezu a zatřeste s ním. Pak už se stačí jen zaposlouchat a počkat si na psí zaštěkání. Místo, odkud se ozve jako první, je místem, kde dívka najde budoucího ženicha.