Kromě výzdoby nezapomínají české rodiny ani na obyčeje. V průzkumu obsadila první tři místa společná večeře, dárky pod stromečkem a pečení vánočního cukroví. Objevují se také další tradiční aktivity, například čekání na zlaté prasátko, betlém, krájení jablíčka, pouštění skořápkových lodiček, návštěva půlnoční mše nebo ukrývání rybích šupin. Přečtěte si, jaký význam zvyky vůbec mají.

Vánoční stromeček

Vánoční stromeček v českých zemích letos slaví 200. výročí! V roce 1812 ho z Německa poprvé přivezl ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich jako překvapení pro své přátele. V moderní době se kromě tradičního stromku ujaly i ty umělé. V poslední době ale Češi opět dávají přednost pravému. Dokonce se vytváří nová tradice – nakupují ho společně s dětmi přímo v lesní školce.

Vánočka

Pletenice, štědrovice, stráfka, strucla, ceplík, vánočka – pojmenování jednoho

Vánočka je tradiční sváteční pochoutka
Autor: profimedia.cz
z nejstarších štědrovečerních jídel, které přetrvalo staletí. První zmínka o pleteném pečivu totiž pochází už od 16. století. Dříve bývala na venkově vánočka vrcholem slavnostní tabule.

Pečení cukroví

Jedna z nejrozšířenějších českých tradic. Běžně se na stolech objevuje kolem deseti druhů cukroví. Nejoblíbenější jsou vanilkové rohlíčky a linecká kolečka. Druhů je ale nepřeberné množství. Podle statistiky si 87 % českých hospodyněk peče cukroví sama.

Kapr a bramborový salát

Bramborový salát se u nás začal poprvé objevovat na přelomu 19. a 20. století, od 19. století se na svátečním stole začínal objevovat i kapr. Oboje ale bylo výsadou spíše bohatých rodin. Pro venkov bylo tradičním jídlem hrachová nebo čočková polévka či kaše a nejrůznější nákypy s houbami, jablky a ořechy. Razantní nástup jídle, které dnes již považujeme za tradiční, byl až po 2. světové válce.

Polibek pod jmelím

Zelná, stříbrná, zlatá, měděná větvičky, která má přinést do domova štěstí. Její účinek se navíc údajně zvýší, když ho od někoho dostaneme. Nezapomeňte se na Štědrý den pod snítkou jmelí políbit se svým partnerem, aby vaše láska zůstala stále zelená. Jen pro zajímavost – jmelí roste na stromech jako cizopasník.

Šupinka z kapra

Kdo chce mít hodně peněz, měl by si schovat šupinku z kapra a to nejlépe do peněženky.

Půlení jablíček

Zda se dožijete hodně let vám prý prozradí rozkrojené jablíčko a svíčky ve skořápce
Autor: profimedia.cz
Kdo rozkrojí jablíčko tak, že uvidí krásnou hvězdu z jadérek, může se na nový rok těšit. Čeká ho totiž zdraví a štěstí. Pokud se však objeví jadérka ve tvaru křížku, je to neblahé znamení…

Zlaté prasátko

Tradice říká, že ten, kdo na Štědrý den vydrží nejíst až do slavnostní večeře, uvidí večer zlaté prasátko. To by mu mělo přinést v novém roce bohatství a hojnost. Jenže ze zdravotního hlediska to není zrovna dobrý nápad. Celý den hladovět a večer se nacpat salátem a kaprem, může místo hojnosti přinést spíše žlučníkový záchvat. Alternativou je jíst jen střídmě a čas strávit s rodinou a dalšími vánočními zvyky.

Lodičky ze skořápek

Po pečení doma zůstává spoustu skořápek od vlašských ořechů. Společně s dortovými svíčkami z nich udělejte lodičky a pusťte po vodě třeba v umyvadle. Legenda říká, že ten, komu lodička vydrží dlouho svítit, se může těšit na dlouhý život. Tomu, komu se potopí, už prý mnoho času zbývat nebude.