Kořenářka Apolena najde v žitném lánu odložené novorozeně, kterého se ujme a dá mu jméno Žito. Vzroste z něho čestný mladík s citem pro spravedlnost. Při práci v královských stájích se seznámí s královou schovankou Adélkou. Zamiluje se do ní, ale do něj se zase zamiluje čertice Filištína a ta ho chce získat stůj co stůj. Láká ho na bohatství, která ovšem smrdí čertovinou. Jak tenhle milostný trojúhelník dopadne? Nechá se Žito zlákat peklem?

Kouzelník Žito: Postava z českých legend

„Klasických předloh s pohádkovým potenciálem, které ještě nebyly zpracovány, není mnoho a vyprávění o kouzelníku Žitovi je jednou z nich. Žito je postava spjatá s naší historií, konkrétně panováním Václava IV., jeho příběh je romantický i dramatický zároveň. Zdeněk Zelenka zachoval z pověsti to podstatné, tedy Žitův charakter, smysl pro spravedlnost i nakažlivý humor. Na rozdíl od pověsti dostane tady Žito možnost uniknout peklu,“ vysvětlovala producentka Barbora Johnsonová.

V roli kouzelníka Žita se objeví Denis Šafařík, který si jistě získá vaše sympatie. Schovanku Adélu budou mnozí z vás znát z oblíbeného seriálu Ulice, kde hraje Rozinu. Anna Kadeřávková si rolí princezny splnila sen. V dalších rolích se objeví Tatiana Vilhelmová, Pavel Kříž, Pavel Liška, Jiřina Bohdalová nebo Petr Kostka. Vánoční pohádka přinese i několik nových písniček.