Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Teplic v komunálních volbách

Budova radnice v Teplicích
Budova radnice v Teplicích  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
26. srpna 2022
08:45

Do komunálních voleb 2022 v Teplicích se vydá šest volebních stran. Vítězství bude obhajovat ODS s primátorem Hynkem Hanzou, ve volbách se spojí s TOP 09. Toho vyzve jeho náměstek Jiří Štábl (ANO) nebo koalice KDU-ČSL, Pirátů a Zelených. Chybět naopak budou sociální demokraté.

V Teplicích bude své vítězství obhajovat ODS a primátor Hynek Hanza. Občanští demokraté se pro komunální volby 2022 ovšem spojili s TOP 09, jejíž zástupci před čtyřmi lety byli na kandidátce opoziční koalice. Kdo další chce letos usilovat o primátorský řetěz?

Kandidáti na primátora Teplic 2022

Kandidát

Volební strana

Jakub Mráček

Volba PRO! Teplice

František Podroužek

SPD

Tomáš Hrubý

Zdraví Sport Prosperita

Jiří Štábl

ANO

Hynek Hanza

ODS a TOP 09

Lubomír Škarda

KSČM

Jakub Mráček (Volba PRO! Teplice)

Potřetí se bude o post primátora ucházet i Jakub Mráček. Ten od roku 2014 vede kandidátky hnutí Volba pro! Teplice, které spoluzakládal. Na kandidátce se objeví nezávislí kandidáti a zástupci KDU-ČSL, Zelených a Pirátů. Sám Mráček kandidoval původně jako nezávislý kandidát, v roce 2017 se ovšem stal členem KDU-ČSL.

Jakub Mráček se v komunální politice pohybuje od roku 2014, kdy poprvé stanul v čele kandidátky Volby PRO! Teplice. Ta od začátku sdružuje nezávislé kandidáty a zástupce KDU-ČSL a Zelených, v roce 2018 se na kandidátce objevili i zástupci TOP 09, ve volbách 2022 je nahradí představitelé Pirátů. Mráčkem vedené kandidátky zatím pokaždé obsadily ve volbách druhé místo.

František Podroužek (SPD)

Kandidátku hnutí SPD vede v komunálních volbách 2022 zastupitel František Podroužek.

Ten do zastupitelstva Teplic kandidoval poprvé v roce 2018, kdy figuroval na čtvrtém místě kandidátky SPD, kdy ovšem díky preferenčním hlasům poskočil na druhé místo a stal se jedním ze dvou zvolených zástupců hnutí.

Tomáš Hrubý (Zdraví Sport Prosperita)

Kandidátku Zdraví Sport Prosperita povede v komunálních volbách 2022 v Teplicích zastupitel Tomáš Hrubý.

Hrubý začínal v komunální politice před čtyřmi lety, kdy kandidoval z druhého místa kandidátky Pro ZDraví a Sport a díky preferenčním hlasům se stal jediným zvoleným zastupitelem.

Jiří Štábl (ANO)

Hanzu ve volbách vyzve jeho jediný náměstek Jiří Štábl z hnutí ANO. To je v současnosti třetí nejsilnější stranou na magistrátu po ODS a opoziční koalici.

Jiří Štábl působí v komunální politice od roku 2018, kdy byl za hnutí ANO zvolen do zastupitelstva města Teplice. Po volbách se navíc jeho hnutí stalo členem magistrátní koalice a on sám byl zvolen jediným náměstkem primátora Hynka Hanzy.

Hynek Hanza (ODS a TOP 09)

Hynek Hanza je teprve třetím mužem v čele Teplic v historii samostatné ČR. Prvním byl Karel Feix (ODA), kterého v roce 1994 nahradil Jaroslav Kubera (ODS), toho Hynek Hanza nahradil po volbách 2018.

Hynek Hanza působí na magistrátu a v komunální politice od roku 2010. Předtím ovšem zkoušel kandidovat do městského zastupitelstva i ve volbách v letech 1998 a 2002. Po svém zvolení byl ovšem ihned zvolen jediným a od roku 2014 1. náměstkem primátora. Místo po Jaroslavu Kuberovi převzal po volbách 2018, kdy se dlouholetý primátor a senátor rozhodl zaměřit na práci v Senátu.

Lubomír Škarda (KSČM)

Kandidátku KSČM vede dlouholetá dvojka komunistů v Teplicích Lubomír Škarda, který se v komunálních volbách 2022 vrátí do čela kandidátky po 28 letech.

Škarda nechyběl na kandidátce KSČM už při prvních komunálních volbách v historii samostatné ČR v roce 1994, kdy zároveň kandidátku vedl a byl zvolen do zastupitelstva. Svůj mandát zatím pokaždé obhájil, mezi lety 1998 a 2018 ovšem kandidoval vždy až z druhého místa za Jaromírem Kohlíčkem, který zemřel v roce 2020.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa