Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Polojasno 20°C

Nálož novinek k uprchlíkům: Poslanci odklepli novelu „lex Ukrajina“, zahrnuje úpravu dávky

Autor: ČTK, Mii - 
14. června 2022
21:56

Ministerstva a další úřady budou i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytovávání uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Předpokládá to vládní novela zákona zvaného „lex Ukrajina“, který dnes schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) do ní prosadil úpravu, podle níž budou moci uprchlíci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Půjde o 4250 korun měsíčně pro dospělé a o 3050 korun za měsíc pro děti.

Vládní předloha prakticky přejímá některá mimořádná opatření vyhlášená na základě nouzového stavu, který skončí s červnem. Sněmovna ji schválila hlasy 133 ze 163 přítomných poslanců, 18 zákonodárců SPD hlasovalo proti. Nyní dostanou novelu k posouzení senátoři.

Jurečka zdůvodnil pozměňovací návrh prodlužováním konfliktu na Ukrajině, a tedy i pobytem běženců v Česku. Pokud by nebyl přijat, uprchlíci by se dostali po šesti měsících v Česku plně do českého sociálního systému. Pokud by dávku pobíralo 150 000 lidí s dočasnou ochranou, z nichž by byla polovina dětí, měsíční náklady by představovaly celkem 547,5 milionu korun, stojí v podkladech.

Nyní mají běženci nárok na 5000 korun v měsíci udělení víza dočasné ochrany. O stejnou částku pak mohou žádat ještě dalších pět měsíců.

Zákon pro ubytování i ukrajinské třídy

Sněmovna dnes schválila i další úpravy týkající se uprchlíků. Například vládní novelu, podle které školy zřejmě budou moci vytvářet i v příštím školním roce třídy pro uprchlíky z Ukrajiny, pokud pro ně nebudou mít místa v běžných třídách.

O děti a mládež v ukrajinských třídách se budou moci nadále starat pedagogové, kteří nebudou splňovat podmínku znalosti češtiny. Budou ale muset vyučovat podle českých vzdělávacích programů. Novela má také ministerstvu umožnit v příštím roce pro uprchlíky opět mimořádně upravit termíny a podmínky pro přijímání do škol a ukončování vzdělávání. Platit by měla do konce srpna 2023.

Dále Sněmovna schválila zvláštní zákon, který usnadňuje a zrychluje budování dočasných staveb pro ubytovávání a vzdělávání uprchlíků z Ukrajiny. Zavádí nový pojem „nezbytná stavba“, která je vždy dočasná, a to nejvýše na tři roky. Stavebníkem bude moci být hlavně stát, jeho příspěvková organizace, obec, kraj, případně jimi zřízená organizace. Zákon má začít platit den po svém vyhlášení ve sbírce.

Sněmovna na základě poslaneckého pozměňovacího návrhu rozšířila okruh možných stavebníků i o státní podniky nebo státní organizace. Státním podnikem je například Česká pošta či Lesy České republiky, státní organizací je Správa železnic. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tímto návrhem souhlasil.

Video  Rakušan: S romskými uprchlíky je velký problém! Budou třeba razítka a provizorní stany.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

7:55
Dnes

Ukrajina pokračuje v útočných operacích na severovýchodní i jižní frontě. Na severovýchodě v Charkovské oblasti Ukrajina nyní nově kontroluje značnou část území východně od řeky Oskil, uvedlo britské ministerstvo obrany. Ukrajinské síly údajně postoupily až 20 kilometrů za řeku.

7:46
Dnes

Ukrajinská armáda pokračuje v koordinovaném postupu v Chersonské, Charkovské a Luhanské oblasti. Institut pro studium války uvedl, že ukrajinský postup komplikuje ruské pokusy o přesun další munice a nově mobilizovaných mužů.

Podle místních zdrojů ukrajinské síly osvobodily několik osad na východním břehu Inhulecké řeky, následkem čehož donutily ruské jednotky ustoupit směrem k Chersonu.

Přerušily také dvě ruské pozemní komunikační linie v severní Chersonské oblasti a zatlačily ruské jednotky směrem k Beryslavské oblasti.

 

7:29
Dnes

Cenový strop pro ruskou ropu navržený v rámci osmého kola sankcí Evropské unie proti Rusku se nebude vztahovat na dodávky ropovodem, uvedl v úterý večer maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Maďarsko, které je nejhlasitějším kritikem sankcí proti Rusku v EU, je z velké části závislé na dodávkách ruské ropy a plynu prostřednictvím potrubních sítí.

 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa