Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Rakušan o náporu uprchlíků na Česko: Nevídaná vlna! A víc než půlka z nich jsou děti

Aktualizováno -
7. března 2022
17:16
Autor: ČTK, red, tsv - 
7. března 2022
15:50

Češi už poslali na pomoc Ukrajině přes 1,5 miliardy korun, obří vlna solidarity je i materiální. Do Česka proudí denně tisíce dalších uprchlíků a některá asistenční centra pomoci už narazila na strop. To pražské na 24 hodin zastavilo přijímání uprchlíků, další hledají tlumočníky či dobrovolníky. Pomocí Ukrajině se zabýval Ústřední krizový štáb. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) po jeho jednání reagoval na novinky v rámci nové migrační vlny.

„Čísla jsou obrovská a musíme si přiznat a říci, že řešíme migrační vlnu nevídaného rozsahu. V evropských podmínkách jsme něco takového za poslední léta nezažili a ta rychlost, v jaké teď dochází k přesunu lidí z Ukrajiny na Západ, je obrovská,“ řekl na úvod na tiskové konferenci vicepremiér Rakušan.

„Do České republiky dorazilo více než 100 tisíc lidí z Ukrajiny. V současné době z toho celého počtu už má více než 57 tisíc lidí ten status, ten dočasný pobyt tady v rámci ČR, který jim umožňuje nějaké komfortní bytí v českém prostředí,“ pokračoval.

Přicházejí ženy a děti

„Na otázku, zda tam není nějaký větší počet mužů a dezertérů: z dospělé populace tvoří 80 procent ženy, z té celkové populace, která přišla, je 55 procent dětí. Praha má v současné době 25 procent příchozích, do Prahy míří drtivá většina lidí z Ukrajiny,“ upozornil Rakušan. „Většina příchozích jde za nějakým svým kontaktem, má tady předjednáno po vlastní linii nějaké ubytování. Krajskými centry může denně projít 8 až 10 tisíc lidí. Za normálního provozu projde 10 tisíc lidí za dva měsíce.“

Praha už nápor uprchlíků podle ministra nezvládá. „V téhle chvíli je uzavřené pražské krajské asistenční centrum. Je to prostě jednoznačně z toho důvodu, aby těm lidem vůbec ještě mohly být poskytovány nějaké služby, aby měli kde čekat, aby jim měl kdo donést vodu nebo něco k snědku. Od zítřejšího dne stanice žádné nové příchozí z Ukrajiny nepřijímá.“

„Hasičský záchranný sbor organizuje převoz těchto lidí do jiných krajských asistenčních center. Spolu s ministerstvem dopravy musíme organizovat vlaky Českých drah tak, aby ta Praha nebyla přehlcená. Registrace se budeme snažit organizovat tak, aby nebylo přehlceno to pražské krajské asistenční centrum,“ vysvětlil Rakušan.

„Já bych chtěl vyzvat příchozí z Ukrajiny, aby využili té možnosti, kterou dáváme, a to je registrace mimo Prahu. Praha je lákadlem, je tady nejvíce jejich spřízněných duší, ale my opravdu vyzýváme k tomu, aby využívali nabídek z jiných krajů. Registrace s dětmi proběhne rychleji a rychleji se dostanou k základnímu zázemí, které tam budou mít,“ apeloval ministr.

Od pobytu v Praze vláda ukrajinské uprchlíky neodrazuje, upozornil Rakušan. Pokud mají v hlavním městě domluvené ubytování, měli by se zaregistrovat v jiném kraji a do Prahy se přesunout až potom.

„V našem ústředním orgánu už 24 hodin denně nefungují jen hasiči a policisté, ale i zástupce ministra dopravy. Dnes jsme vyzvali ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo školství a ministerstvo práce a sociálních věcí, aby tam vyslali taky svého zástupce na 24 hodin denně,“ pokračoval.

„My se postupně přesouváme do další fáze té celé migrační vlny. První krok je pomoc, kterou se snažíme dávat maximálně rychle a maximálně efektivně. Teď ale musíme začít řešit otázky školství, zdravotní péče, sociálního systému a k tomu už musí koordinovaně s námi spolupracovat ostatní ministerstva. Je potřeba se připravit na to, že nejde jen o to ubytovat ty lidi, ale poskytnout jim i jasná pravidla, za jakých tady budou moct v dalších měsících pobývat a žít.“

Opatření pro ochranu českého obyvatelstva v době migrační krize budou představena po jednání vlády. Rakušan zmínil jednání o maximálním počtu uprchlíků, které Česko přijme. Ruským studentům nehrozí ztráta víza, ujistil ministr.

Přeplněná centra v Praze

Pražské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky v Kongresovém centru dnes kvůli množství lidí zastavilo na 24 hodin přijímání dalších žadatelů, řekla mluvčí hasičského sboru Pavla Jakoubková. Hasiči podle ní vypravili čtyři autobusy s uprchlíky do dalších krajských center, dva míří do Jihomoravského kraje, jeden do Kutné Hory a jeden do Liberce. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) o tom má jednat s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).

Asistenční centra po celém Česku zajišťují kromě registrace a zdravotních prohlídek ukrajinských uprchlíků také ubytování, logistiku, humanitární pomoc či dopravu. Za deset dní od začátku útoku na Ukrajinu, který Rusko zahájilo 24. února, uteklo do sousedních zemí už přes 1,5 milionu lidí. Podle odhadů do Česka přijelo zatím zhruba 100 000 uprchlíků z Ukrajiny, převažují mezi nimi ženy, děti a lidé ve vyšším věku.

21:55
4. 6. 2023

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Jeden z praporů 36. samostatné brigády námořní pěchoty admirála Michaila Bilinského trénoval taktickou medicínu, jak ukazují fotky zveřejněné ukrajinským generálním štábem.

Výcvik taktické medicíny v ukrajinské armádě. Výcvik taktické medicíny v ukrajinské armádě. Výcvik taktické medicíny v ukrajinské armádě. Výcvik taktické medicíny v ukrajinské armádě.
21:11
4. 6. 2023

„Vysílání řady krymských kabelových operátorů bylo hacknuto. Signál je odpojován,“ informoval poradce šéfa správy anektovaného poloostrova Oleg Krjučkov na Telegramu. „Pozemní televize - všechny multiplexy - fungují jako obvykle,“ dodal.

Nechal si pro sebe alternativní obsah kabelových kanálů. Hackeři tam totiž dodali čerstvý klip ukrajinského ministerstva obrany „Začátek protiofenzivy se oznamovat nebude“, jak ukazují videa na sociálních sítích.

20:08
4. 6. 2023

Takto dnes vypadala obec Šebekin v Belgorodské oblasti na hranici s Ukrajinou, kde tržiště zachvátil požár způsobený ukrajinským raketovým ostřelováním - tedy jak tvrdí gubernátor Vjačeslav Gladkov. Obec prý evakuovaly víc než čtyři tisíce lidí, nikomu se nic nestalo.

Zobrazit celý online

Video  „Takhle umírají okupanti.“ Ukrajinci se chlubí sestřeleným ruským vrtulníkem.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa