Wagnerovci: Kdo jsou Putinovi nebezpeční vrazi? Tajná legie Kremlu šla po Zelenském
Ukrajina, Sýrie, Libye, Mali… V řadě konfliktů bojují rusky mluvící vojáci, ale nejde o příslušníky ruských ozbrojených sil. Kreml zadává riskantní a experimentální operace Wagnerově skupině žoldnéřů, aby mohl své vměšování popírat a nemusel čelit kritice kvůli ztrátám v regulérní armádě, napsal list The Sunday Guardian (TSG).
Chcete-li si prohlédnout nejtajnější cvičiště Ruska, jeďte k Moljkinu v Krasnodarské oblasti. Neoznačená, střežená silnice tam vede k základně 10. brigády zvláštního určení (Specnaz) vojenské rozvědky GRU. Hned vedle však je také hlavní základna Wagnerovy skupiny, obskurní soukromé vojenské společnosti, jíž se také přezdívá Putinova cizinecká legie. Je to krajně nezvyklé, aby soukromá firma sdílela základnu s elitní vojenskou jednotkou; tady GRU střeží i příjezdovou cestu ke kasárnám Wagnerovců.
Ruská vláda soustavně popírá jakékoli konexe a nikdo z vedení utajované organizace se samozřejmě také nebude svěřovat. Paramilitantní skupina se skládá zejména z bývalých ruských vojáků, v ruských bezpečnostních složkách má původ a stále je s nimi propletená.
Poskytuje „přímou akci“ kdekoli na světě, poprvé se objevila na Ukrajině roku 2014. Jak připomněl TSG, to Wagnerova skupina dodala „zelené mužíčky“ na počátku anexe Krymu – tedy vojáky bez označení, jejichž výzbroj se podezřele podobala ruské armádě.
Skupinu založil toho roku Dmitrij Utkin, vysloužilý podplukovník jednotek Specnaz GRU. Wagner (rusky Vagner - azbuka nemá W) je jeho bojové jméno, Richard Wagner je prý jeho oblíbený skladatel – stejně jako Adolfa Hitlera. Jak se jeví z údajné Utkinovy fotografie ze sociálních sítí, má na hrudi vytetovaný emblém SS a říšskou orlici. Na rameni pak hákový kříž, tvrdil pro Rádio Svobodná Evropa bývalý důstojník Wagnerovy skupiny. Na jiné fotografii je zachycen Wagner či jiný velitel jeho žoldáků, kterak si maskáčovou uniformu doplnil čepicí Wehrmachtu
Na tabletu, který zanechal některý z Wagnerových žoldáků v Libyi (viz níže), se podle BBC loni našly nejen bojové plány a objednávky vojenské techniky, ale také text Hitlerova Mein Kampfu.
Utkin sám se podílel na ruských operacích na Ukrajině. Ukrajinská rozvědka v prvních letech války zachytila Utkinovy telefonáty s plukovníkem GRU Olegem Ivannikovem a také s generálmajorem 58. armády Jevgenijem Nikiforovem. V prosinci 2016 pak byl Utkin vyfotografován na recepci v Kremlu, když obdržel řád za kuráž přímo od prezidenta Putina.
Na propojení s armádou poukazují i další skutečnosti. Ranění žoldáci se léčí a rehabilitují v ruských vojenských nemocnicích, do akce je po světě přepravují ruská armádní letadla. To ukázala ukrajinská rozvědka SBU, když získala seznamy cestujících na několika letech organizovaných ruským ministerstvem obrany do Súdánu, Středoafrické republiky i dalších destinací v Africe a na Blízkém východě.
„Pokud se tvrzení SBU potvrdí, značí to, že ruská vláda Wagnerovy vojenské operace v zahraničí nejen toleruje (přičemž jsou podle ruského zákona ilegální), ale aktivně se na zajišťování tajných akcích podílí,“ uvedla investigativní organizace Bellingcat.
Ta také přinesla důkazy, že Wagnerovci dostávají pasy od stejné kanceláře (číslo 770-001) jako personál ministerstva obrany či agenti GRU. Včetně agentů Miškina alias Petrova a Čepigy neboli Boširova, kteří se v Británii pokusili jedem novičok zavraždit přeběhlíka Sergeje Skripala a podezřelí ze sabotáže muničního skladu ve Vrběticích. Číslo 770-001 rovněž předvedl Gérard Depardieu, jemuž ruský pas zařídil jeho přítel Vladimir Putin. Kromě lidí okolo ministerstva obrany a podobných VIP se podle Bellingcat toto číslo na ruských pasech nevidí. „To je zatím nejsilnějším formálním propojením mezi ruským ministerstvem obrany a nelegální soukromou armádou,“ dodává server.
Z letových databází také investigativci zjistili, že držitelé těchto pasů cestovali na letiště Paškovskij/Krasnodar, zřejmě tedy na základnu u Moljkina.
Asi nejsilnějším důkazem existence „Putinovy cizinecké legie“ je onen tablet nalezený v Libyi na pozici, ze které za občanské války ustoupili ruští bojovníci. Malý nakřáplý samsung byl hotovou pokladnicí informací – od instrukcí pro pokládání protipěchotních min, výrobu výbušnin či filmování z výzvědných dronů po vojenské mapy bojových zón. Na mapách byla patrná i bojová jména odpovídající některým známým jménům z Wagnerovy skupiny.
Jak anonymně BBC řekl jeden z žoldáků, mezi lety 2019-2020 mívala skupina v Libyi až tisíc bojovníků. V bojích si prý vydělají desetkrát víc, než kolik by jim vynášelo normální zaměstnání doma v Rusku. A mnoho žoldáků podle něj má záznam v trestním rejstříku, takže nemohou sloužit v armádě či policii.
Válečné zločiny žoldnéřů
Wagnerovci jsou obviňováni z řady válečných zločinů, například mučení a poprav vězňů i civilistů. Když nemají vězni hodnotu jako informátoři, klidně je prý zabijí, jak popsal pro BBC další žoldák. „Nikdo už je dál nebude krmit,“ pronesl cynicky. V jednotce nejsou žádná pravidla, jak se mají žoldáci chovat k místním lidem. „Všechno se odvíjí od okolností a osobního postoje každého, jak se v jistých situacích chovat,“ uvedl další.
Reporty pro OSN viní Wagnerovy bojovníky také ze znásilňování civilistek ve Středoafrické republice.
V prosinci na skupinu uvalila sankce EU. „Představují hrozbu a způsobují nestabilitu v řadě zemí po celém světě,“ informoval Josep Borrell, „ministr zahraničí“ Evropské unie. „Wagnerova skupina rekrutovala, cvičila a vysílala soukromé vojáky do konfliktních zón, aby podporovala násilí, plenila přírodní zdroje a zastrašovala civilisty, čímž porušuje mezinárodní právo.“ Vedle Sýrie a Středoafrické republiky zmiňuje EU také Libyi, Mozambik, Súdán a Ukrajinu (Donbas).
BBC také získala dopisy adresované „generálnímu řediteli“ – bez skutečného jména. Může se jednat o Jevgenije Prigožina, podnikatele blízkého ruskému prezidentovi. Provozoval u Kremlu restauraci a později mu zajišťoval catering, a tak se mu přezdívá Putinův šéfkuchař.
Jiný dokument, údajná žádost Wagnerových vojáků o novou výzbroj na misi v Mozambiku, je adresovaný firmě Euro Polis. Ruská firma se angažovala v těžbě ropy a plynu v Sýrii. Řada investigativních článků ukázala propojení firmy s Prigožinem – ten však opakovaně odmítl, že by měl co společného jak s Euro Polis, tak s Wagnerovou skupinou.
Nicméně existuje fotografie ukazující, že se Prigožin zúčastnil schůzky ruského ministra obrany s libyjským generálem Chalífou Haftarem, kterého Kreml podporoval v bojích o kontrolu nad celou zemí.
Ruští trollové a Voldemort
Pro BBC jeden z žoldáků popsal, že o Prigožinovi se nemluví. „Jako Voldemort v Harry Potterovi – jeho jméno se nevyslovuje. Je to tabu, neměli byste o něm mluvit. Jinak strávíte pár týdnů v železném kontejneru s rozbitým obličejem.“
Na oligarchu uvalily několikeré sankce USA: „Ministerstvo cílí na soukromé tryskáče, jachty a související nastrčené firmy Jevgenije Prigožina, ruského finančníka stojícího za Agenturou pro výzkum internetu a jejími pokusy podvracet americké demokratické procesy,“ prohlásil roku 2019 ministr financí Steven Mnuchin.
Agentuře se přezdívá trollí farma, její pracovníci mají za úkol například rozpoutávat horlivé debaty na sociálních sítích, šířit konspirační teorie a různě mlžit. Trollové byli podle amerických úřadů součástí nekalého ruského vměšování do amerických voleb.
Nejméně jeden kontrakt s Wagnerovou skupinou – respektive s účelově založenými firmami – mohlo podepsat až deset tisíc bojovníků, zejména Rusů. Firmy či kanceláře působí ve dvacítce zemí, řeší nejrůznější kontrakty – výcvik místních armád, ochranu vysoce postavených osobností, výnosných dolů a vrtů či přímo boj s povstalci a teroristy. Formálně jde často o zakázky na ochranu těžby ropy, plynu, diamantů, zlata či uranu (smlouvy dávají Wagnerovcům podíl na výnosech), ale skutečná činnost pak může být širší.
Vedle pravděpodobného dalšího nasazení u separatistů na Ukrajině jsou teď největší obavy ze situace v saharském státě Mali. Vlády se po puči chopila junta a žoldáky najala, aby jí pomohla udržet se u moci. I to je jeden z důvodů, plus špatná spolupráce s novou vládou, proč se z Mali po dlouhých letech podpory dřívějších vlád v boji s islamistickými milicemi stahuje francouzská armáda i další partneři, včetně Česka. „Dokonce jsme na podzim měli této misi velet, bohužel se to již nestane,“ prohlásila ministryně obrany Jana Černochová po zasedání s protějšky v NATO.
Wagnerovi žoldáci jeli také do Běloruska podněcovat nepokoje před prezidentskými volbami v létě 2020, uvedl TSG. Běloruská televize odvysílala záběry spoutaných hromotluků ve spodním prádle, úřady uvedly, že zatkly 33 žoldáků a další dvě stovky hledají.
„Putinova cizinecká legie“ je pro Kreml jasnou výhrou. Může se od riskantních a kontroverzních operací distancovat a také nemusí čelit nespokojenosti občanů, kdyby posílal na smrt uniformované ruské vojáky. Trefně vládní přístup k Wagnerovcům shrnuje Andrej Čuprygin, expert spolupracující s Radou pro mezinárodní záležitosti Ruska: „Nechme je konat a uvidíme. Když to dopadne dobře, můžeme to využít ke své výhodě. Když špatně, tak s tím nemáme nic společného.“
Žoldáci na Ukrajině
U Wagnera slouží zejména Rusové, ale též Bělorusové, Srbové či Ukrajinci, zkušenosti vedle Ukrajiny nabírali i v Africe a na Blízkém východě. Podle čtyř amerických zdrojů deníku The Wall Street Journal nyní dokonce naopak Moskva najímá Syřany se zkušenostmi s bojem ve městě, aby pomohli při dobývání Kyjeva.
Bezpečnostní konzultační firma Soufan Group popisuje, kterak mohou Wagnerovi bojovníci provádět průzkumné operace hluboko na ukrajinském území, aby se neriskovaly životy oficiálních vojáků, a také sabotáže a akce pod falešnou vlajkou – aby podlomili morálku Ukrajinců a posílili tu ruskou.
Začátkem března britský deník The Times napsal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čelil už třem pokusům o atentát – ze strany Wagnerovců a také speciálních jednotek z Čečenska.
Žoldáci, jichž údajně v Kyjevě operovaly na čtyři stovky, prý utrpěli ztráty a vyděsilo je, jak přesně ukrajinská strana předvídala jejich přesuny po městě. Pokusy o atentát zmařili příslušníci ruské tajné služby FSB, kteří se staví proti současné válce, tvrdí The Times.
Tyto zprávy se nezdají Ruslanu Tradovi, jenž Wagnerovu skupinu dlouhodobě studuje. „Až dodneška se Wagnerovci na takových pokusech o atentáty nepodíleli. Proč Wagner, když má Rusko pro takové mise daleko lepší jednotky?“ řekl deníku Independent. Má na mysli elitní komanda „specnaz“, jednotky speciálního určení v rámci armády i dalších bezpečnostních složek. „Wagner s nimi má úzké vztahy, ale takovou práci nedělá.“
Dosavadní zkušenosti jeho žoldáků jsou podle Trada s potlačováním rebelií a odboje proti diktátorům či zajišťováním bezpečnosti. Teď výzkumník soudí, že je Kreml plánoval využít k potlačování zbývajícího odboje, až Ukrajinu dobude a dosadí loutkovou vládu.
Už podle pohledu to vypadá na vysoký intelekt a to jsme ho ještě neslyšeli promluvit