K pistoli pizza zdarma. Ukrajinští veteráni nabádají k vyzbrojování vstříc ruské invazi
Ukrajinci se obávají ruských vojsk, hromadících se u hranic jejich země. Nově zřizované jednotky domobrany nemají nouzi o dobrovolníky, kteří o víkendech podstupují urychlený výcvik ve zbrani. Vyzbrojování civilistů rozebírá server Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL)
Pizzerie v centru Kyjeva nabízela nezvyklou akci: K pistoli pizzu zdarma. Totiž dostal ji ten, kdo ukázal doklady, že si v lednu koupil zbraň nebo získal zbrojní průkaz. O vlastnictví zbraní se teď mluví stále víc. I v souvislosti s výcvikem dobrovolníků pro 25 jednotek domobrany, se kterým přišla vláda.
Podnik, respektive celý řetězec, se jmenuje Veterano – to po jeho vlastníkovi. Leonid Ostalcev je veteránem bojů proti separatistům na východě Ukrajiny. Promo kampaň je podle něj gestem vděčnosti lidem, kteří se snaží svou troškou přispět ke zlepšení obranyschopnosti Ukrajiny vstříc hromadění ruských vojsk blízko za hranicemi.
„Chci tak osobně poděkovat těm občanům, kteří cítí nebezpečí nepředvídatelných kroků našeho zfetlého souseda a činí to správné rozhodnutí stát se vlastníkem střelné zbraně,“ vysvělil Ostalcev promo akci na Facebooku. „A nezapomeňte důležitou věc! Zbraně bez patřičného tréninku jsou jen hromadou železa a plastu, tak jděte cvičit!“ Na sociální síti dokládá řadou fotografií, že údržbě svých pušek i tréninku svědomitě věnuje.
Válka přišla na Ukrajinu náhle, v dubnu 2014, poté, co masivní protesty zvané euromajdan či oranžová revoluce svrhly promoskevského prezidenta Viktora Janukovyče. Rusko reagovalo obsazením Krymského poloostrova a podněcováním separatismu na jihu a východě země. Konflikt na Donbase stál životy přes 13200 lidí, milion dalších musel opustit domovy. I na všechny ostatní a na celou zemi měl konflikt různé negativní dopady.
Teď obavy z nové, potenciálně daleko rozsáhlejší invaze obracejí pozornost k vlastnictví střelných zbraní. Ve 44milionové zemi je mezi civilisty skoro 1,5 milionu legálních zbraní, uvedlo ministerstvo vnitra (pro srovnání, mezi Čechy je přes 300 tisíc zbrojních pasů a 900 tisíc zbraní, uvedla Policie ČR). Podle Ukrajinského svazu držitelů zbraní se každoročně prodá asi 70 tisíc dalších. Vyřídit zbrojní pas trvá v průměru měsíc.
Pravidla pro sportovní střelce jsou relativně přísná, pro případné boje i svazující. Například nařízení mít zbraně uložené vybité a na bezpečném místě. „Je nerealistické, že by dobrovolníci domobrany museli v případě války jet dvacet minut do okresní zbrojnice pro své zbraně,“ kritizuje pro RFE/RL Danylo Hrabovskij, který také hodlá narukovat, jakmile dokončí studia.
Vláda uvolňování zvažovala, koncem prosince aspoň umožnila, aby dobrovolníci oficiální domobrany používali své vlastní lovecké pušky.
Jenom puška nestačí
„Nemůžeme spoléhat, že nás ochrání stát,“ řekl pro RFE/RL Jaroslav Jemeljaněnko, předseda Svazu černobylských turistických kanceláří, nadšený střelec a hrdý vlastník pěti zbraní. Průzkumy ukazují, že s ním dost spoluobčanů souhlasí: 56 % dotázaných v lednu soudilo, že prezident Volodymyr Zelenskyj ani obecně úřady nevyvíjejí „dostatečné úsilí k předejití invaze“ nebo „organizaci zemské obrany“ pro takovou eventualitu.
„Bezpečnostní síly mají jen omezenou kapacitu nás všechny ochránit,“ říká i instruktor sebeobrany Oleksij Martyněnko. Proto fandí tomu, aby se vyzbrojovali i civilisté – a ve své branži vidí, že to spousta lidí zvažuje. „Většina lidí ale neví, jak se zbraní zacházet,“ varuje a přidává citát slavného amerického mariňáka Jeffa Coopera, který vymyslel moderní metodu sebeobrany s pistolí: „Vlastnictví zbraně vás neozbrojí, stejně jako z vás vlastnictví piána neudělá muzikanta.“
V očích některých tak rizika zbraní převažují potenciální přínosy. Teťana je lektorkou taktické medicíny a první pomoci, o boji tak má nějaké povědomí. Proti vlastnictví zbraní jako takovému nic nemá, ale musejí být v šikovných rukách. Proto svou vlastní pušku loni prodala, když si uvědomila, že by v boji nebyla zrovna účinná. „Lovecké pušky jsou většinou pro krátké vzdálenosti,“ vysvětlila pro RFE/RL. „A když nemáte zkušenosti se střelbou na blízko či na dálku a nikdy jste nestříleli na člověka, spíš vaše zbraň dostane do rakve vás.“
Podle Oleksije Byka je dnes Ukrajina lépe připravená na boje, než když vypukla občanská válka. „Poučili jsme se. Veteráni mají legální zbraně a podstupují výcvik,“ říká Byk – a hovoří z vlastní zkušenosti. Na Donbase bojoval v dobrovolnickém praporu. „Neuprchneme. Nemáme kam. Tohle je naše země a budeme ji bránit.“
Nyní je Byk členem krajně pravicové organizace Národní korpus, kterou založili veteráni dobrovolnického Batalionu Azov. Ti se vyznamenali například při osvobození Mariupolu – jenže taky neslavně prosluli pro své extremistické postoje. „Vztahy k neonacistické ideologii a využívání nacistických symbolů,“ konstatovala například americká FBI; americké ministerstvo zahraničí zase Národní korups označuje za „nacionalistickou skupinu šířící nenávist“.
Jsou proto obavy, že vyzbrojování takových nacionalistů může být dvousečnou zbraní a vést k násilnostem, aniž by vůbec Rusové museli překročit hranici. Kromě toho Kreml s oblibou vyzdvihuje přítomnost nácků v řadách ukrajinských bojovníků a rovnou z toho vyvozuje, že celá prozápadní vláda Ukrajiny je fašistická.
O jakou invazi se jedná?