Jiří Kajínek se stal nejpopulárnějším a nejznámějším vězněm v České republice. Za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu byl odsouzen na doživotí. Kdo je muž, který dostal milost od prezidenta a jako jediný v historii utekl z nejstřeženější věznice Mírov?

Kajínek měl problémy se zákonem už od mládí. Do vězení se dostal poprvé v roce 1982. Od té doby do roku 1993 pobýval za mřížemi především za drobnou majetkovou trestnou činnost. Právě v roce 1993 poprvé utekl, ale byl zadržen pro podezření z vraždy plzeňského podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a těžce zranil dalšího Jandova bodyguarda Vojtěcha Pokoše.

Krajský soud v Plzni v roce 1998 skutečně Jiřího Kajínka odsoudil za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu k doživotnímu trestu. Kajínek měl podle soudního senátu dva muže zabít a jednoho zranit dvanácti výstřely. Kajínek nikdy nepřiznal vinu a dlouhodobě usiloval o obnovu procesu.

Jiří Kajínek a slavný útěk z Mírova

Jiří Kajínek proslul svými útěky z vězení. Legendárním se však stal útěk z nejstřeženějšího kriminálu Mírov z října roku 2000. Kajínek přeřezal mříže své cely a překonal hluboký příkop i několikametrovou zeď s ostnatým drátem. Nezastavila ho ani střelba vězeňské ostrahy.

Policie okamžitě vyhlásila celostátní pátrání, avšak Kajínek zmizel. Uprchlý vězeň se ukrýval 5 týdnů v bytě vraha Ludvíka Černého. Právě tam ho našla URNA. Jiří Kajínek je prvním a jediným vězněm v historii, kterému se podařilo z Mírova utéct.

Film Kajínek plný naturalistických scén

Režisér Petr Jákl mladší natočil v roce 2010 úspěšný film Kajínek, který pojednával o osudu nejznámějšího vězně v Česku. V hlavní roli se představil Konstantin Lavroněnko a kromě něj ve filmu zazářily Alice Bendová či Tatiana Vilhelmová.

Film se natáčel dva měsíce na 28 různých lokalitách. Vězeň Jiří Kajínek byl jedním z prvních, který film viděl a na filmu sám spolupracoval. Kajínek dostal za osobní práva k filmu tučnou částku.

Jiří Kajínek a milost od Miloše Zemana

Prezident ČR Miloš Zeman začal veřejně mluvit o milosti pro Jiřího Kajínka v dubnu 2017 při návštěvě Čáslavi. Již v roce 2013 Zeman vyjádřil v televizi Prima pro obnovu řízení v Kajínkově kauze a dva roky poté to zopakoval. V roce 2016 uvedl, že si vyžádal Kajínkův spis.

Prezident Miloš Zeman udělil milost Jiřímu Kajínkovi v úterý 23. května 2017. Nejznámější vězeň Česka se tak po 23 letech dostal z vězení. Na svobodě ho doprovází brněnská psycholožka Magda.

Jiří Kajínek a nový dokument

TV Prima představila 12. listopadu 2017 pětidílný dokument Já, Kajínek. Za seriálem stojí producent Petr Jákl a natáčení začalo propuštěním Kajínka z vězení. „Koncept této dokumentární minisérie je postaven na přiblížení osobnosti Jiřího Kajínka lidem tak, jak ho neznají. Většinu Čechů zajímá, jaký opravdu Jiří Kajínek je,“ řekla mluvčí Primy Jana Mrákotová.

Všech pět dílů je doplněno některými záběry jak z filmu Kajínek, tak i dalšími bonusy, a dokonce nikdy nepoužitými záběry. Mnohé části seriálu jsou hrány samotným Jiřím Kajínkem, jiné jsou natočené s figuranty v situacích, které přesně odpovídají Kajínkovým vzpomínkám.

Kauza Jiří Kajínek aktuálně -> ZDE

Další články o Jiřím Kajínkovi:

Fotogalerie
13 fotografií