Ostrov, jehož jméno lze přeložit jako Velký psí (ostrov), je třetím nejlidnatějším ostrovem Španělska. Mezi evropskými cestovateli je navíc populární díky tomu, že pro cestu jim stačí pouze občanka. Kdo by ovšem čekal jen pláže a rovinu mezi nimi, bude překvapený. Nevyšší vrcholky ostrova totiž sahají po výškové metě 2000 metrů nad mořem.

Za nejvyšší místo ostrova bývá omylem označován vrchol Pico de las Nieves, který ční do výšky 1949 metrů nad mořem. Pomyslná střecha ostrova ovšem leží na dohled od něj a o pouhých sedm metrů výše. Jde o skálu pojmenovanou Morro de la Agujereada, ke které jde z Pico de las Nieves dojít během několika minut.

Počasí na Gran Canaria

Pro milovníky tepla je Gran Canaria splněným snem. Jen několik hodin letu od Prahy, na kterém navíc nebudou potřebovat pas, leží ostrov, kde se průměrné denní teploty pohybují od necelých 18 stupňů Celsia v lednu až k takřka 25 stupňům v srpnu.

I přes teplé klima není ale pro obyvatele ostrova cizí sníh. Za tím se ovšem musí v zimních měsících vypravit do výše položených míst ve vnitrozemí. Během léta se navíc obyvatelé ostrova ani turisté nemusí starat ani o deštníky. Od května do srpna totiž na ostrov většinou nepadne ani kapka dešťové vody.

Podobně teplá je kolem ostrova i voda. Teplota moře většinou nespadne pod 18 stupňů Celsia a nejteplejší bývá v září, kdy se může blížit až k 25 stupňům. Je ovšem potřeba počítat s tím, že rozdíl v hladině vody mezi přílivem a odlivem bývá vzhledem k oceánu větší než na jiných místech.

Napříč ostrovem lze zároveň najít řadu různých biotopů. Od pláží a písečných dun, přes velké louky až po kamenité vrcholky hor, které občas pokryje i sníh. Hory uprostřed ostrova navíc mohou způsobit, že zatímco na chladnější severní straně prší, a lidé vytahují teplé oblečení, na jižních plážích se lidé opalují. Díky tomu se ostrov někdy označuje za miniaturní kontinent.

Tipy na výlety na Gran Canaria

Zkrátka na ostrově Gran Canaria nepřijdou ani turisté, které nebaví jen ležet na pláži. Na ostrově je přes 30 chráněných přírodních ploch. Populární jsou třeba roztodivné kamenné útvary, kterými je ostrov posetý. Fanoušci výšlapů se pak mohou vypravit na Bandamskou kalderu, pozůstatek obřího sopečného kráteru, který má na šířku kolem 1000 metrů a je 200 metrů hluboký.

Fanoušky městské architektury pak může oslovit třeba vesnice Puerto de Mogán, které se pro množství kanálů říká malé Benátky. Dalším cílem může být maják v Maspalomas, který je nedaleko nejoblíbenějších pláží. Dalším cílem pak může být neogotický kostel svatého Jana Křtitele ve městě Arucas, nebo katedrála svaté Anny v Las Palmas.

Zkrátka nepřijdou ani fanoušci historie. V Las Palmas, hlavním městě ostrova, najdou lidé muzeum Casa Museo de Colón, které se zaměřuje na vztah Kanárských ostrovů a Amerických kontinentů. Součástí komplexu je i bývalý dům guvernéra, ve kterém krátce pobýval i Kryštof Kolumbus na začátku své cesty za objevením Ameriky v roce 1492.

Ještě starší historii pak turisté najdou ve městě Galdar. To se může pochlubit jeskyní s nástěnnými malbami a s ní spojeným muzeem. Zde se návštěvníci mohou seznámit s pozůstatky kultury, která Kanárské ostrovy obývala předtím, než je kolonizovali Španělé. Nedaleko od Galdaru je pak jeskyně Valeron. Ta je pozoruhodná tím, že původním obyvatelům ostrova sloužila jako společná sýpka. Dalším odkazem původních obyvatel ostrova pak mohou být jejich nekropole. Největší z nich pak leží nedaleko vesnice Arteara.

Lety na Gran Canaria

Dostat se z Česka na ostrov, který leží kousek od rovníku, je poměrně jednoduché. Z Prahy létá na Gran Canaria přímá linka společnosti Smartwings. Alternativou pak může být pořízení letenek z Vídně nebo Mnichova, odkud na ostrov rovněž míří přímé spojení.

Jediným letištěm na ostrově je to u hlavního města ostrova Las Palmas. Turisté se tak nemusí bát, že by jejich naplánovaný itinerář zhatilo přistání na jiném místě.