Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Kandidát na Hrad Pavel Fischer: Havlovy chyby jsem viděl zblízka, ale byl výjimečný

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček - 
27. listopadu 2017
14:45

Jak to na Hradě chodí, okusil za Václava Havla. Pavel Fischer, bývalý hradní poradce a někdejší velvyslanec ve Francii, prý zblízka viděl, že i Václav Havel je jen člověk se svými chybami, ale zároveň i to, nakolik byl výjimečným mužem. Fischer by rád šel ve stopách zesnulého prezidenta, které vedou na Hrad. Čas od času se však vrací i do Francie, která mu přirostla k srdci, když tam pracoval jako velvyslanec. Vizitky jednotlivých uchazečů pro prezidentské volby 2018 přinášíme postupně na Blesk.cz.

Je mu 52 let a v životopise má působení na Pražském hradě i na velvyslanectví ve Francii. Václavu Havlovi dělal Pavel Fischer poradce, působil i na pozici ředitele Politického odboru Kanceláře prezidenta republiky. „Služba u prezidenta republiky je v něčem vždycky výjimečná. Václav Havel jako osobnost byl výjimečný,“ vzpomíná na hradní období Fischer. Nastoupil tam v roce 1995, zažil tak druhou část Havlova působení.

Havel s „krásnými hodnotami“, chybami i smyslem pro humor

„Končil jsem se závěrem jeho mandátu. Byla to služba velmi náročná, ale velmi krásná,“ řekl Fischer Blesk.cz a doplnil: „Václav Havel totiž pro řadu lidí zosobňoval velmi krásné hodnoty, a přestože člověk zblízka viděl jeho chyby, tak ty hodnoty, které zosobňoval, jsou platné, živé a potřebné i dnes.“

Podle něj měl Havel mj. i smysl pro humor, pozoroval své spolupracovníky a lidi okolo sebe. „Když přijel někam na návštěvu, na náměstí na něj lidé volali Vašku. A pak se podíváte a byli to místní Romové, kteří k němu měli vždy velmi pěkný vztah. On sám vtipkoval, že s nimi v base zažil tolik, že ztratil veškeré komplexy a zábrany. A oni vůči němu taky. Ta bezprostřednost, na to se často zapomíná. On byl zkrátka odzbrojující a měl velký smysl pro humor, takže u toho občas byla i docela legrace,“ říká Fischer, který se účastnil i debaty kandidátů na právnické fakultě

EMBED_OFF

Se Schiracem mu domluvili místo velvyslance

Fischer vystudoval Filosofickou fakultu UK v Praze – obor čeština a francouzština – a také prestižní školu pro úředníky E. N. A. (Ecole Nationale d’Administration) v Paříži. Velvyslancem ve Francii a Monaku byl Fischer v letech 2003 až 2010. V diplomacii působil do roku 2013. Pracoval i na ministerstvu zahraničí – jako politický ředitel.

Co ho vůbec do Francie přivedlo? Ten příběh by prý vydal na jednu samostatnou anekdotu. Když spolu v rámci státní návštěvy jednali český a francouzský prezident Václav Havel a Jacques Schirac, padlo během oběda i Fischerovo jméno. „Tohle se zrodilo tehdy mezi dvěma prezidenty a osobní vztah mezi nimi byl takový, že se dohodli na tom, že bych mohl být velvyslancem, ještě dříve, než jsem byl vůbec navržen,“ prozrazuje Fischer. Podle něj jde o ukázku vysoké kvality osobních vztahů obou prezidentů, ale i o to, že byl známý jako absolvent prestižní školy, kterou Schirac absolvoval také.

Ve Francii pomáhal hluchoněmým manželům při nehodě

Do Francie se vrací Fischer i dnes. „Ve Francii jsem studoval, mám tam celou řadu přátel a spolužáků. Z dob velvyslancování i celou řadu živých kontaktů. Ale nejenom já, ale i celá rodina. To znamená, že děti tam jezdí za přáteli na prázdniny nebo jezdí přátelé k nám. A když vyzbyde čas, tak se tam vracíme. K té zemi a kultuře nás poutá tolik osobních kontaktů, že se na nějaké funkce vůbec nehledí. Jsou to přátelé,“ říká Fischer, který má s manželkou tři děti ve věku 20, 18 a 14 let.

Coby velvyslanec musel však řešit i obtížné momenty. Mj. konzulárních případů, které se proměnily v záludné oříšky. „Český občan se dostane do takových problémů, že ani nevíte, jak rychle mu pomoci. Např. na Korsice autonehoda dvou manželů, oba byli hluchoněmí. Bylo velmi těžké se s nimi spojit a přitom Korsika je velmi nepřístupné místo z hlediska dopravy – často čekáte týdny, než získáte lístek na trajekt,“ uvedl Blesk.cz Fischer. Těžké však dle něj bylo také prosadit české firmy na francouzský trh.

Video  Diplomat Pavel Fischer: Kšefty s Čínou? Pandu v zoo nemůžeme vyměnit za vše ostatní.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Lidé jsou na politiky naštvaní, říká Fischer

V poslední době působil Fischer do října 2017 především jako ředitel neziskového ústavu pro výzkum veřejného mínění STEM. Z funkce odstoupil poté, co oznámil kandidaturu. Působí jako poradce pro strategické a bezpečnostní otázky a samozřejmě také pro zahraniční politiku. Svou přihlášku do boje o Hrad Pavel Fischer oficiálně podal až v době, kdy své záměry ohlásili mj. Michal Horáček a Jiří Drahoš.

Neobává se tříštění hlasů voličů? „Co je největší starostí ČR, to není, kdo sedí na Hradě nebo kdo je na obrázku ve třídě. To bychom měli příliš málo ambic. Zásadním problémem ČR je, že se lidé nezajímají o politiku, že jsou naštváni na politiky a že celou řadu témat řešíme, jako kdybychom byli ve vzduchoprázdnu. Včetně těch prezidentských,“ míní Fischer.

Když se díval na probíhající prezidentskou debatu a také výkony Miloše Zemana, zažil pocit, že je třeba přijít s jasným prezidentským programem, který se zaměří i na zkušenosti z EU, NATO či OSN. „U stávajících kandidátů jsem tuhle zkušenost vlastně neviděl, proto jsem se přihlásil. Ne proto, abych mělnil, nebo zahušťoval. To je pojem spíše z kuchyně – a já rád vařím, takže mně to je sympatické… Ale to nemá teď s tím nic společného, abych nabídl jasný, srozumitelný program. A bavme se o tom, kdo ho nejlépe bude zastávat. Osoby a obsazení jsou druhořadá věc,“ vzkazuje Fischer.  

Zeman bez debat? Prý špatné rozhodnutí

Fischer se kriticky staví i proti tomu, že se Miloš Zeman rozhodl nechodit do debat se svými protikandidáty. „Mně to nepřijde dobré rozhodnutí,“ uvedl na konto současné hlavy státu jeden z devíti kandidátů. Podle Fischera mohou být důvody zdravotní, ale i politické či taktické.

„Každý politik by ale měl skládat účty. Prezident, který končí ve funkci, by se tomu měl vystavit. Jedna věc je, že je vidět, že je slyšet v televizi sám proti svým příznivcům. Ale druhá věc je, že skládá účty i proti těm, kteří třeba stoprocentně nesouhlasí s tím, co dělal a jak funkci vykonával. Neměli bychom o něm mluvit ve 3. osobě, v jeho nepřítomnosti, to je dokonce i neslušné,“ upozorňuje Fischer.

Zatímco v případě Miloše Zemana se debatuje o jeho zdravotním stavu, Fischer říká, že je zdráv. „Jediné pilulky, které beru, jsou vitaminy a to je všechno. Žádný speciální hendikep nemám. Nemám žádné zdravotní komplikace, které bych teď skrýval,“ říká Fischer, který v minulosti působil jako houslista v Pražském studentském orchestru a zpěvák v Brixiho akademickém sboru.

Pavel Fischer v rychlém přehledu

• Narodil se 26. srpna 1965 v Praze

• Je ženatý, s manželkou Klárou mají tři děti

• Diplomat, v letech 2003 až 2010 byl velvyslancem ve Francii

• Působil v Kanceláři prezidenta republiky za Václava Havla

• Oficiální web: https://www.pavelfischer.cz/

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 BUDOU ZDE

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
avina ( 31. prosince 2017 12:04 )

Přečetla jsem si jeho vyjádření. Nevolitelný. Kopírovat Havla?! Havlovi zachutnala moc. Při poslední volbě, měl po prohraném1.kole odejít. Olga jej usměrňovala, ale on propadl..../ mnozí disidenti ho odhadli, jako Kryl.../.Milenku poslal na potrat. Neuměl mít odpovědnost...Jeho bratr Ivan i nevlastní bratr Jaromír byli jiní.Prezidentem byl pracovně- vzhledem k věku.V důchodě zůstal sám-chlast a kouření ho odepsalo sice dříve, ale.....

Honza_z_Mnichovic ( 12. prosince 2017 22:58 )

Pavel Fischer je slušný a velmi schopný člověk. Má zkušenosti z politiky, důvěru v českých regionech i v zahraničí. S takovou osobností v čele se z České republiky může stát rovnocenný partner i velkých zemí v Evropě. Zná i obtížné stránky života, musel se vyrovnávat s velkou rodinnou ztrátou. Je klidný, důvěryhodný, vzdělaný, laskavý, jak se na křesťana sluší. Má podporu poctivých českých podnikatelů, kterým pomohl na francouzský trh v době, kdy zde byl velvyslancem. Má slušnou šanci zaujmout voliče a postoupit do druhého kola prezidentské volby. Hodně informací je na www.pavelfischer.cz.

prycsnima ( 30. listopadu 2017 08:39 )

 Každý kdo chce volit vítače a sluníčkáře ,nechť se jede napřed podívat do Německa a do Švédska ať ví jaká bude budoucnost !!!!!!!!

zkzkz ( 29. listopadu 2017 21:15 )

zkzkz ( 29. listopadu 2017 21:13 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa