Egypt začíná monitorovat žraloky. Nejde jen o prevenci útoků, vědci je chtějí také zkoumat
Egypt začíná monitorovat žraloky v Rudém moři pomocí satelitního sledování. Cílem je nejen prevence útoků, ale také ochrana přírody a vědecké zkoumání těchto predátorů.
Egypt úspěšně dokončil první fázi národního programu monitorování a satelitního sledování žraloků v Rudém moři, oznámila v sobotu ministryně životního prostředí Yasmine Fouadová a označila tuto iniciativu za přelomový krok v ochraně moří v celém regionu. Informovaly o tom noviny Daily News Egypt.
Fouadová sdělila, že bylo označeno devět žraloků satelitními zařízeními, konkrétně se jedná o žraloky tygří a žraloky dlouhoploutvé. Učinili tak v klíčových lokalitách, a to v Brothers Islands, Elphinstone Reef u Marsa Alam a Shaab Al Shur Reef u Safagy.
„Egypt je mezi prvními zeměmi v oblasti Rudého moře, které zavedly program satelitního monitorování vrcholových predátorů, jako jsou tygří, mako a oceánští žraloci dlouhoploutví,“ uvedla ministryně a dodala, že tato iniciativa zdůrazňuje závazek Egypta k osvědčeným globálním postupům v ochraně biodiverzity.
Ochrana proti útokům
Očekává se, že program podpoří dlouhodobé strategie týkající se ochrany přírody a také poskytne informace pro řízení rizik a plánování cestovního ruchu. Fouadová zdůraznila, že žraloci hrají zásadní ekologickou roli.
Sledovací program navazuje na několik smrtelných útoků žraloků v posledních letech, včetně incidentů u Marsa Alam v roce 2024, Hurghady v letech 2023 a 2022 a Šarm aš-Šajchu v roce 2010. Tyto útoky vedly k dočasnému uzavření pláží a vyvolaly obavy ohledně chování žraloků v Rudém moři, napsal web Egyptian Streets.
Organizace Hepca, která se zabývá ochranou moří v oblasti Rudého moře v Egyptě, uvedla na Facebooku, že bude žraloky zkoumat také vědecky. Například chce zjistit, zda pocházejí z Rudého moře, nebo přišli z otevřeného oceánu.
To je fascinující, studium žraloků může odhalit mnoho o mořských ekosystémech, Egypt podniká proaktivní kroky k ochraně lidí i žraloků.