Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

„Cítím se trapně,“ tvrdí hradní adept Fischer. A promluvil o tragédii v rodině

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček - 
31. prosince 2017
05:00

Prezidentský kandidát Pavel Fischer má tři zdravé děti, ale měl čtyři. Postižený syn mu zemřel a kariéra diplomata musela v době, kdy se o umírající dítě doma starali, stranou. Otevřeně o své rodině promluvil někdejší velvyslanec ve Francii ve Studiu Blesk. Zmínil se také o „nešťastném výroku“, kterého se během kampaně dopustil. Zmínil totiž, že by homosexuála ústavním soudcem nejmenoval, za což se Fischer i nyní omluvil.

Pavel Fischer vzbudil velký rozruch výrokem na setkání v Katolickém domě v Blansku. Označil to za zpětně „nešťastný výrok“. „Prezident jmenuje ústavní soudce. Já tam můžu jmenovat pedofila, v dobré víře. Nebo homosexuála, který žije v partnerství. Nebo lesbu, která žije v partnerství, aby to bylo vyrovnané. Tak takového člověka já bych tam nikdy nejmenoval,“ prohlásil.

„Za tím výrokem si nestojím, omluvil jsem se za něj, byl to výrok nešťastný, cítím se vlastně trapně. Nikdy neměl padnout. Od té doby jsem už ale udělal několik konkrétních kroků. Setkal jsem s registrovanými gayi, kteří spolu žijí v partnerství, nebo s lesbami. Pracuji vlastně na tom, aby mě tento výrok někam posunul,“ řekl Blesk Zprávám Fischer.

Prezidentský kandidát dostal přitom i otevřený dopis s výzvou k dialogu. A o něj se prý nyní snaží. „Věřte, že dneska bych už promluvil jinak než předtím. Já jsem se totiž nikdy na takto intimní otázky svých přátel nebo kolegů neptal, neměl jsem to zapotřebí. Dnes vidím, že prezident musí mít názor na všechno. Na ochranu zvířat, na domácí porody, na dědičné choroby anebo právě na postavení homosexuálů v naší společnosti. A musím říct, že mám co dohánět,“ doplnil Fischer.

„Syn umíral kompletně závislý na nás“

Ve Studiu Blesku Fischer mluvil o tom, proč vůbec do prezidentské volby vstoupil. Ale také, jaké jsou jeho názory na EU, hrozbu teroristických útoků či euro. Rozpovídal se i o své rodině. Že má čtyři děti, je leckde uváděno mylně. Fischer se musel vyrovnat s tragédií, v roce 2013 mu zemřel syn.  

„On byl nemocný, postižený, to jsme zpočátku vůbec nevěděli. A jak šel čas, tak se jeho stav začal postupně zhoršovat. Byl stále více odkázán na naši pomoc, takže nám potom umíral jako kompletně závislý člověk na péči ostatních,“ řekl otevřeně Fischer. 

Kvůli synovi Vojtěchovi na čas přerušil někdejší velvyslanec ve Francii a bývalý zaměstnanec Hradu z doby Václava Havla svou diplomatickou kariéru. K ní se dostal právě díky Havlovi, který jeho francouzské angažmá domlouval osobně přímo s tehdejším prezidentem Jacquesem Chiracem.

„Péče o rodinu je jedna věc. Ale péče o postižené dítě, které si chcete nechat doma i ve chvíli, kdy už se blíží k hranici života a smrti, tam musí člověk volit opravdu jiná kritéria než kariérní. Proto jsem se rozhodl odejít,“ zavzpomínal Fischer.

Jeho manželka Klára v rozhovoru pro Blesk pro ženy přitom před časem uvedla: „Nejstarší Vojta se nám narodil na podzim 1994, z porodnice nás pouštěli s tím, že je úplně zdravé miminko, bohužel to tak nebylo. V šesti týdnech se objevily problémy se svalovou hybností a začalo kolečko návštěv u lékařů a vyšetření. Brzy bylo jasné, že má vážný problém, ale dlouho vůbec nebylo jasné, proč tomu tak je. V podstatě až po jeho smrti známe výsledky, šlo o velmi vzácné neurodegenerativní onemocnění, kterým trpí kromě něj asi jediný člověk na světě.

Když pak čekali druhé dítě, lékaři je varovali, že je až čtvrtinová pravděpodobnost, že bude také postižené. A Fischerovi přiznávají, ež do jejich života se vkradla tíživá obava... 

Dcera ve škole nemluvila

Zbylé tři děti prezidentského kandidáta - dcery Bára a Markéta a syn Benedikt - jsou však naštěstí zdravé, což je pro Fischera ta největší hodnota. Z působení ve Francii, kde s ním žila i jeho rodina, přinesl jiný rodinný střípek. Jeho děti prý nejprve „revoltovaly“ proti tomu být ve Francii, pak se naopak vzpíraly návratu.

„Naše nejstarší dcera se tehdy rozhodla, že ve škole nebude mluvit, že zůstane mlčet. Doma pořád brebentila česky a ve francouzské škole, rok, dva, pět let vůbec nepromluvila. A přitom znalosti má výborné a dnes studuje ve Francii,“ prozradil Fischer.

Vede Miloš Zeman podle Pavla Fischera kampaň? A proč se někdejší velvyslanec ve Francii přihlásil do voleb hlavy státu? Podívejte se na studio Blesk: 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
Ffanda ( 31. prosince 2017 20:21 )

Tak ten chlap, myslím Pavel Fischer, podle dosavadních komentářů dole je víc než volitelný. A hlavně už má zase o dva procentní body navíc, ať se to líbí nebo ne!#PF2018

Ffanda ( 31. prosince 2017 20:17 )

Je to člověk pro tento úřad kompetentní, zkušený a dokáže spojovat lidi. #PF2018

aIIahakbar ( 31. prosince 2017 17:11 )

Jaký byl Chrchlák šmejd svědčí už to, že chodil práskat estébákům na své kamarády.

avina ( 31. prosince 2017 17:00 )

Vyslovil názor, odvolal. Přitom u Havla viděl a slyšel,ne? Havla po mejdanu přítel našel při akci.....Po čase onen partner dostal místo velvyslance. Dočetla jsem se v článku onoho spolupracovníha Havla, jaký flaška byl.

flora ( 31. prosince 2017 16:45 )

On až teď zjišŤuje, že prezident by měl mít názor na řadu věcí? A to byl poradce Havla Blbý ale je, že když se zrovna netrefil se zadupáním homosexuálů, názor rychle změnil. Taky nevím, proč preferuje homosexuály žijící v partnerství. O těch ostatních mlčí dál. Zaspal dobu, asi žije v době , kdy svobodné matky nebo rozvedené ženy byly společností krutě zostouzeny.A s nimi i jejich děti. Nevolitelný.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa