Izrael zesílil údery na jihu Pásma Gazy. Chystá několikaměsíční „likvidační“ operace?

Aktualizováno -
2. ledna 2024
12:00
Autor: ČTK, simao, vja - 
7. října 2023
06:54

Izraelská letadla a tanky v noci na úterý 2. ledna zintenzivnily údery v jižní části Pásma Gazy poté, co Izrael oznámil, že plánuje stáhnout část svých vojáků.  Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

  • Palestinští teroristé z Hamásu zahájili v sobotu 7. října 2023 ráno mohutný útok z Pásma Gazy. Vypálili tisíce raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která vraždila a unášela zpět do Gazy rukojmí. Až 240 lidí teroristé unesli.
  • Izraelská armáda i premiér Netanjahu uvedli, že je Izrael ve válečném stavu, a slíbili, že se bude bránit. „Občané Izraele, jsme ve válce,“ vzkázal Netanjahu. „A vyhrajeme,“ slíbil.
  • Na 364 těl zabitých mladých lidí za sebou teroristé nechali poblíž kibucu Re’im na tanečním festivalu. Čtěte ZDE
  • Izraelská armáda zahájila již v sobotu 7. října 2023 odvetné a tvrdé letecké údery v Pásmu Gazy. Začal hon na teroristy z Hamásu.
  • I po novém roce 2. ledna 2024 dál probíhaly údery Izraele na Pásmo Gazy. Dění kolem války Izraele s Hamásem jsme sledovali na Blesk.cz online.

Snížení počtu izraelských vojáků zapojených do ofenzivy, kterou Izrael v palestinském Pásmu Gazy vede proti radikálnímu hnutí Hamás, podle USA signalizuje postupný přechod k operacím nižší intenzity na severu enklávy. Izraelská armáda mezitím oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael.

Schéma „likvidačních“ operací

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Snížení počtu vojáků by mělo některým záložníkům umožnit vrátit se do civilního života, podpořit válkou zasaženou izraelskou ekonomiku a uvolnit jednotky pro případ širšího konfliktu na severu země s libanonským Hizballáhem.

Video  Izraelská protiofenziva v Gaze: Mezi vojáky přijel premiér Netanjahu.  - Reuters
Video se připravuje ...

Západ naléhá na nižší intenzitu bojů

Washington naléhá na Izrael, aby snížil intenzitu svých vojenských operací uprostřed mezinárodních výzev k příměří kvůli narůstajícímu počtu civilních obětí.

Obyvatelé Pásma Gazy však uvedli, že izraelská letadla a tanky v noci na dnešek zesílily bombardování východních a severních oblastí Chán Júnisu na jihu tohoto palestinského území.

Mrtvých v Gaze dál přibývá

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno.

Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Konflikt se Sýrií

Izraelská armáda oznámila, že v noci na úterý 2. ledna podnikla vzdušné údery v reakci na raketovou palbu zaměřenou na severní Izrael. Terčem izraelských úderů byla podle prohlášení syrská vojenská infrastruktura. Bližší podrobnosti k místu úderu armáda nesdělila.

Syrská armáda uvedla v prohlášení, že izraelský letecký útok, který dnes časně ráno přišel ze směru od Golanských výšin a byl zaměřen na pozice na předměstí Damašku, způsobil určité materiální škody. Od 7. října Izrael vystupňoval své údery na Íránem podporované milice v Sýrii a zasáhl také syrskou armádní protivzdušnou obranu a některé syrské síly.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
17:12
27. 11. 2023

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua uvedl, že rodiny těch rukojmích, které dnes Hamás propustil, byly informovány. Stalo se tak poté, co byl Izrael nespokojen se seznamem jmen poskytnutých Hamásem – údajně se bránil skutečnosti, že by rozdělil rodiny. Prohlášení neuvedlo, kolik přesně rukojmích bude propuštěno.

16:58
27. 11. 2023

Během čtyřdenního příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, které má vypršet v úterý ráno a o jehož prodloužení se jedná, umožnil Izrael také vjezd několika stovkám kamionů s humanitární pomocí do Pásma Gazy. Část z nich se dostala i na bombardováním zpustošený sever oblasti. Dodávky pomoci jsou ale podle humanitárních organizací stále nedostatečné a podle serveru BBC nezahrnují teplé oblečení. V Pásmu Gazy se ale zhoršuje počasí, prší a hlavně v noci je zima a statisíce Palestinců, včetně mnoha dětí, tam žijí jen v provizorních přístřešcích.

„Hovořil jsme s lidmi, kteří se snaží v troskách domů najít staré deky a cokoli, čím by mohli zahřát děti. Mnozí se vrací do bombardováním zničených domovů hledat své oblečení,“ popsal BBC reportér z města Chán Júnis na jihu oblasti. Podle něj je tam nyní deštivo a chladno a lidé v táborech nemají matrace ani deky. „Obchody jsou prázdné, ale mnozí lidé stejně nemají peníze, aby si přikrývky či další věci koupili,“ dodal.

16:32
27. 11. 2023

Německo poskytne finanční podporu na obnovu izraelské obce zničené při říjnovém útoku radikálního hnutí Hamás, řekl dnes německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který je na návštěvě Izraele. Steinmeier během prohlídky kibucu Beeri, jednoho ze symbolů masakru ze 7. října, po boku izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga oznámil, že Bundestag poskytne z jeho iniciativy v příštím roce na tuto lokalitu sedm milionů eur. Informovala o tom agentura DPA.

Z této částky bude financována rekonstrukce kulturního centra a střediska pro setkávání seniorů v Beeri. Do rekonstrukce by se podle německého prezidenta měli zapojit i mladí lidé z Německa, například učni v řemeslných oborech, píše DPA. „Není snadné nalézt slova, která by vyjádřila to, co jsme slyšeli od lidí, kteří vědí, od lidí, kteří byli 7. října svědky těchto skutků, vražd, zabíjení a násilí Hamásu. V těchto dnech smutku, dnech, kdy myslíme na oběti, ovšem myslíme také na budoucnost,“ řekl Steinmeier podle deníku Haarec. Dodal, že hodlá být oficiálním partnerem projektu.

16:11
27. 11. 2023

Zápřah na malém letišti El Aríš na východě Egypta. Sem přilétá množství humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, která se tu překládá na kamiony a putuje k nedalekému hraničnímu přechodu Rafah. Kapacita bezpečnostních prohlídek na přechodu však neodpovídá ani potřebám Palestinců, ani dostupnému objemu pomoci.

Humanitární pomoc pro Gazu přilétá na egyptské letiště El Aríš nedaleko přechodu Rafah (27. 11. 2023). Humanitární pomoc pro Gazu přilétá na egyptské letiště El Aríš nedaleko přechodu Rafah (27. 11. 2023). Humanitární pomoc pro Gazu přilétá na egyptské letiště El Aríš nedaleko přechodu Rafah (27. 11. 2023). Humanitární pomoc pro Gazu přilétá na egyptské letiště El Aríš nedaleko přechodu Rafah (27. 11. 2023).
16:11
27. 11. 2023

Generální tajemním OSN António Guterres mezitím prostřednictvím svého mluvčího vyzval k zavedení trvalého příměří, podle něj je nyní v Pásmu Gaza „humanitární katastrofa“.

15:45
27. 11. 2023
!

Egypt a Katar se blíží ke zprostředkování prodloužení příměří v Pásmu Gazy o dva dny, píše agentura Reuters s odkazem na egyptské úřady.

15:39
27. 11. 2023

Izrael, palestinské hnutí Hamás a Spojené státy se nyní za zprostředkování Kataru snaží vyřešit neshody ohledně seznamu rukojmích, které by dnes - v poslední den čtyřdenního klidu zbraní - měla palestinská skupina propustit z Pásma Gazy, píše zpravodajský web CNN s odvoláním na nejmenovaného izraelského činitele.

Neshody podle CNN panují například kvůli tomu, že na dnešním seznamu rukojmích k propuštění nejsou matky, přestože by podle dohody měly být propouštěny společně se svými dětmi. Web v této souvislosti píše, že Hamás tuto část dohody porušil už v sobotu, když propustil jednoho rukojmího bez matky.

Propuštěny by dnes podle zdrojů, na které se odvolává CNN, měly být také dvě Američanky, avšak jejich osvobození je v tuto chvíli nejisté. „V tuto chvíli prostě nevíme,“ řekl CNN bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

15:02
27. 11. 2023

Příbuzní některých ze čtyř desítek rukojmích, kteří se od pátku díky dohodě o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás dostali po sedmi týdnech v zajetí domů z Pásma Gazy, popsali podmínky, za jakých byli jejich blízcí drženi. Deník Haarec s odvoláním na několik příbuzných napsal, že někteří rukojmí v posledních dvou týdnech už neměli skoro žádné jídlo, část Hamás věznil v tunelech pod Gazou po dlouhou dobu bez denního světla. Strach měli rukojmí podle deníku Haarec i z bombardování. Někteří také vypověděli, že měli zprávy o aktuálním dění díky rozhlasu či televizi.

14:11
27. 11. 2023

Z kibucu Kfar Aza odjeli americký miliardář a podnikatel Elon Musk s premiérem Benjaminem Netanjahuem do izraelského parlamentu. Už ráno izraelské ministerstvo komunikací oznámilo, že se s Muskem dohodlo, že jeho síť Starlink nebude aktivována v Izraeli ani v Pásmu Gazy bez souhlasu izraelské vlády. Minulý měsíc totiž Musk prohlásil, že pomůže s obnovením spojení v Pásmu Gazy, které tam bylo v důsledku bojů několikrát přerušeno, aby umožnil koordinaci humanitární pomoci a záchrany civilistů.

13:17
27. 11. 2023

„Vyzývám k prodloužení přestávky, přineslo by to další úlevu obyvatelům Pásma Gazy a také propuštění dalších rukojmí,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci před jednáním ministrů zahraničí aliance, které začíná v úterý.

12:44
27. 11. 2023

Bilance mrtvých spojená s válkou Izraele proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás svědčí podle odborníků o intenzivnějším zabíjení civilistů, než jakého se dopouštěly západní síly v nejhorších fázích nedávných válek v Sýrii, Iráku či Afghánistánu, uvádí v nové analýze deník The New York Times (NYT). Odborníci na moderní konflikty podle něj vyjadřují údiv nejen nad počtem zabitých, který hlásí úřady v Pásmu Gazy, ale i nad izraelským využíváním velmi silných bomb v hustě zastavěných oblastech.

Podle posledních údajů Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví za méně než dva měsíce války přišlo o život skoro 15.000 lidí, včetně zhruba 10.000 žen a dětí. NYT pro srovnání uvádí například odhad britských analytiků, podle něhož po invazi do Iráku v roce 2003 za celý první rok bojů Američané a jejich spojenci zabili přibližně 7700 civilistů. Za celých téměř 20 let americké války v Afghánistánu pak experti zdokumentovali na 12.400 civilních obětí, uvedla oxfordská profesorka Neta Crawfordová, která se podílí na výzkumné iniciativě Costs of War Project.

Čísla hlášená palestinskými úřady nelze nezávisle ověřit a izraelští činitelé, jakož i někteří západní představitelé, je zpochybňují. Mnozí odborníci však bilance ministerstva zdravotnictví považují za důvěryhodné, vzhledem k jeho síti kontaktů a přesnosti dřívějších hlášení, napsal deník The Washington Post.

12:17
27. 11. 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vzal nejbohatšího muže světa Elona Muska do kibucu Kfar Aza, zmasakrovaného teroristy Hamásu 7. října. 

„Činy hovoří hlasitěji než slova,“ uvedl Musk bez podrobností na sociální síti X, kterou koupil – a na které nedávno způsobil velkou kontroverzi, když souhlasně komentoval rasistický příspěvek viníci Židy z podněcování nenávisti bělochů. Síť poté přišla o významné inzerenty.

 

12:10
27. 11. 2023

„Palestinský stát v Gaze, na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě je nejlepší a jedinou zárukou bezpečnosti pro Izrael v dlouhodobém horizontu,“ řekl dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell na jednání ministrů zahraničí a dalších zástupců čtyř desítek zemí Unie pro Středomoří v Barceloně.

Na síti X rovněž napsal, že je zděšen tím, jak izraelská vláda i uprostřed války uvažuje o tom, že bude dál vyčleňovat peníze na rozvoj židovských osad na palestinských územích. „Tohle není sebeobrana a neudělá to Izrael bezpečnějším. Budování židovských osad je vážným porušením mezinárodního práva,“ uvedl Borrell na síti X.

10:30
27. 11. 2023

Čtyřdenní příměří mezi Izraelem a palestinským radikálně islamistickým hnutím Hamás, které má vypršet v noci na úterý, dosud pomohlo k propuštění 39 izraelských občanů a také 19 cizinců, jejichž propuštění nebylo součástí dohody o příměří, ale samostatné iniciativy Thajska. Dnes by mohlo být propuštěno dalších 11 rukojmích, které Hamás unesl do Gazy při útoku na Izrael 7. října. Na svobodu by se dnes měly dostat také ještě tři desítky palestinských vězňů, celkem z izraelských věznic od pátku vyšlo 117 Palestinců.

Prodloužení příměří je podle několika zdrojů zahraničních tiskových agentur pravděpodobné. Například serveru BBC řekl nejmenovaný palestinský činitel, že Hamás je ochoten propustit dalších 20 až 40 rukojmích nad rámec dohody o příměří, což by znamenalo prodloužení o dva až čtyři dny. Už dříve se objevily informace, že Izrael a Hamás by mohly příměří prodloužit o několik dnů, s tím, že každý den bude propuštěno deset rukojmích za trojnásobek vězňů. Podle serveru The Times of Israel by to ale mělo být maximálně o pět dnů.

09:58
27. 11. 2023

Čínský ministr zahraničí Wang I odcestuje tento týden do New Yorku, kde Čína ve středu uspořádá zasedání Rady bezpečnosti OSN o konfliktu Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás. Podle agentury Reuters o tom dnes informovalo čínské ministerstvo zahraničí.

„Čína tento měsíc převzala rotující předsednictví Rady bezpečnosti OSN a 29. listopadu uspořádá schůzku na vysoké úrovni k izraelsko-palestinské otázce,“ řekl mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin. „Čína doufá, že pořádáním této schůzky přispěje k nastolení příměří,“ dodal. Zasedání bude podle něj osobně předsedat šéf čínské diplomacie Wang I.

09:40
27. 11. 2023
!

Nejbohatší muž světa Elon Musk by se měl dnes v Izraeli setkat s prezidentem Jicchakem Herzogem, informovala prezidentská kancelář. Prezident míní při setkání s majitelem sociální sítě X (dříve Twitter) zdůraznit potřebu boje proti rostoucímu antisemitismu na internetu, uvedla prezidentská kancelář v prohlášení.

K setkání se mají připojit také zástupci rodin rukojmích držených Hamásem, kteří se podělí o „hrůzy teroristického útoku Hamásu ze 7. října a o přetrvávající bolest a nejistotu těch, kteří jsou v zajetí“, dodala prezidentská kancelář.

Setkání se koná poté, co Musk vyvolal prudkou odezvu kvůli svému souhlasu s antisemitským příspěvkem na X, který obviňoval Židy z podněcování „nenávisti“ vůči bělochům. Podle služby Elonmusksjet už jeho soukromý tryskáč ráno v Izraeli přistál.

09:34
27. 11. 2023

Jako možný zločin z nenávisti je vyšetřován sobotní incident v americkém státě Vermont, při němž útočník postřelil tři vysokoškolské studenty palestinského původu. Podle amerických médií policie v neděli zadržela podezřelého, kterým je 48letý místní muž. Ve Spojených státech v posledních týdnech v důsledku konfliktu na Blízkém východě narostl počet protimuslimských i protižidovských trestných činů.

Trojice dvacetiletých studentů, z nichž dva mají americké občanství a třetí v zemi legálně pobývá, se stala terčem útoku v sobotu večer poblíž areálu Vermontské univerzity ve městě Burlington na severovýchodě USA. Mladí muži, z nichž dva na sobě měli tradiční palestinský šátek, se podle dostupných informací bavili arabsky, když na ně zaútočil běloch s pistolí.

09:06
27. 11. 2023

Výbuch, který 17. října 2023 v arabské nemocnici al-Ahlí v Gaze zabil a zranil mnoho civilistů, byl zřejmě důsledkem zásahu raketovou municí, jakou běžně používají palestinské ozbrojené skupiny, uvedla dnes organizace Human Rights Watch. Přestože k chybným střelám dochází často, je třeba dalšího vyšetřování, aby se zjistilo, kdo zjevnou raketu odpálil a zda byly porušeny válečné zákony.

08:58
27. 11. 2023

Lidé v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy dostávají potravinovou pomoc od Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Dostat k nim mouku umožnil klid zbraní mezi Hamásem a Izraelem.

Lidé v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy dostávají potravinovou pomoc (27. 11. 2023). Lidé v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy dostávají potravinovou pomoc (27. 11. 2023). Lidé v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy dostávají potravinovou pomoc (27. 11. 2023). Lidé v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy dostávají potravinovou pomoc (27. 11. 2023).
08:22
27. 11. 2023

Výměnou za dříve dojednaný klid zbraní, který začal platit v pátek ráno, by měl dnes Hamás propustit dalších 11 rukojmí, jejich celkový počet tak bude dopředu domluvených 50, připomíná web listu The Times of Israel (ToI). Izrael obdržel seznam těchto rukojmí a podle kanceláře izraelského premiéra se o něm „vedou diskuze“. Podle ToI ale není jasné, o čem přesně se v této souvislosti diskutuje.

Hamás se zavázal propustit celkem 50 rukojmí, Izrael na oplátku slíbil propustit 150 palestinských vězňů a umožnit přísun humanitární pomoci do Pásma Gazy. Podle dohody může být klid zbraní prodloužen o jeden den za každých deset propuštěných rukojmí.

07:40
27. 11. 2023
!

Izrael a Hamás jednají o možném prodloužení příměří až o čtyři dny, píše WSJ. Hamás by mohl propustit i starší muže, které stále drží jako rukojmí.

06:58
27. 11. 2023

Jedna z rukojmích, které v neděli propustilo palestinské radikální hnutí Hamás, bojuje v izraelské nemocnici o život. Čtyřiaosmdesátiletá Alma Avrahamová zřejmě v zajetí v Pásmu Gazy nedostávala potřebné léky, napsal dnes s odvoláním na lékaře server listu The Times of Israel.

Avrahamová byla po propuštění z více než 50denního zajetí ve vážném stavu letecky transportována do nemocnice Soroka, která se nachází jen pár desítek kilometrů od Gazy. Její stav je podle lékařů nadále „nestabilní“. Žena je v bezvědomí. „Ještě jeden den a už bychom se takhle vůbec nebavili,“ poznamenal k jejímu stavu v rozhovoru pro televizi Channel 12 vedoucí traumatologického oddělení nemocnice Moti Klein.

Alma Avrahamová bojuje po propuštění ze zajetí o život.
06:30
27. 11. 2023

Směrem k lodi amerického námořnictva v Adenském zálivu byly z části Jemenu kontrolované húsíjskými rebely vystřeleny dvě balistické rakety. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na americkou armádu. Obě rakety dopadly do moře ve vzdálenosti zhruba 16 kilometrů od plavidla USS Mason.

Americká vojenská loď v oblasti zasahovala, když se zde ozbrojenci zmocnili tankeru Central Park vlastnicky napojeného na Izrael. „Nejsou hlášeny žádné škody ani zranění na žádném z plavidel,“ uvedla americká armáda k vypálení raket. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Tanker už je v bezpečných rukách.

06:00
27. 11. 2023

Neznámý pachatel v sobotu v americkém státě Vermont postřelil tři vysokoškolské studenty palestinského původu. Existuje podezření, že šlo o čin z nenávisti, informují dnes agentury AP a Reuters. Ve Spojených státech v posledních týdnech v důsledku konfliktu na Blízkém východě narostl počet protimuslimských i protižidovských trestných činů.

Trojice dvacetiletých studentů, z nichž dva mají americké občanství a třetí v zemi legálně pobývá, se stala terčem útoku v sobotu večer poblíž areálu Vermontské univerzity ve městě Burlington na severovýchodě USA. Mladí muži, z nichž dva na sobě měli tradiční palestinský šátek, se bavili arabsky, když na ně zaútočil běloch s pistolí. „Aniž by promluvil, vystřelil z pistole nejméně čtyři náboje,“ uvedl v prohlášení šéf místní policie Jon Murad. „Všechny tři oběti byly zasaženy, dvě do trupu a jedna do dolních končetin.“ Dva z mužů jsou ve stabilizovaném stavu, třetí utrpěl „mnohem závažnější zranění“. 

21:57
26. 11. 2023

Pro dnešek to je vše z našeho zpravodajství z války v Izraeli. Další informace přineseme v pondělí ráno, dobrou noc.

Frantisek Najman ( 4. dubna 2024 11:45 )

Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:27 )

Jasně, že je to tak. A kdo seje vítr, ten sklízí bouři.

Uživatel_5354308 ( 15. ledna 2024 16:21 )

Že by Češi vyrazili do Sovětského svazu povraždit a umučit cca 1500 civilistů, usekávat dětem hlavy, svázané je zaživa upálit, znásilňovat dívky, přitom jim odřezávat prsa a pak je zastřelit, mučit lidi, unášet rukojmí, neboť přece Izrael propustil víc než 1000 vrahounů za jediného vojáka. Vzpamatujte se. Pokud si v Gaze zvolili Hamás jako vládu, dovolili jim, aby se schovávali pod školami, nemocnicemi a využívali lidi jao lidské štíty a nadšeně jásali po tomto barbarském útoku, kdy se radovali z vraždění izraelských civilistů, tak jsou odpovědni za odplatu Izraele. Samozřejmě očekávali, že si to Izrael nenechá líbit, záměrně byli neuvěřitelně brutální, protože chtěli tvrdou odvetu Izraele, aby pak mohli ječet, jak je Izrael utlačuje a aby se za ně postavili všichni b..ci na světě.

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:51 )

souhlas!

ivana kollerova ( 31. prosince 2023 19:50 )

go Israel go 🩷

Zobrazit celou diskusi