Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

CELÝ ZÁZNAM Pohřeb Schwarzenberga: VIP hosté, davy lidí a poslední cesta na milované místo

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
9. prosince 2023
21:22
Autor: ČTK, Mii, amb, simao, vja, ula, ver - 
9. prosince 2023
05:00

V katedrále sv. Víta v sobotu proběhla zádušní mše za zesnulého Karla Schwarzenberga. Odchází velká osobnost moderních dějin, uvedl na její závěr Petr Pavel. Rakev vynesli z katedrály za zpěvu koledy Narodil se Kristus Pán. Mši přímo v katedrále přihlížela tisícovka pozvaných v čele se Schwarzenbergovou manželkou Therese, synem Janem a dcerou Karolínou. Rakev se pak vydala na poslední cestu, kolem 15:45 dorazila na Orlík, kde nejbližší uložili ostatky do rodinné hrobky. V pražské Lucerně se pak rozeběhla vzpomínková akce na oblíbeného knížete. Blesk Zprávy celý den loučení sledovaly online.

Obřad v katedrále sv. Víta začal ve 12:00. Byl pouze pro zvané hosty, veřejnost jej mohla sledovat prostřednictvím přímého přenosu na Hradčanském náměstí v Praze.

V katedrále zazněla mj. československá hymna. Vzpomínku na zemřelého pronesl prezident Petr Pavel. Mši sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, na Schwarzenberga vzpomínal kněz Tomáš Halík.

Po skončení ceremoniálu, na kterém s projevem vystoupil i prezident Petr Pavel, se auto s rakví s ostatky Karla Schwarzenberga vydala mimo Prahu na poslední cestu. Na Orlík.

Podívejte se na celý záznam rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále sv. Víta:

Video  Schwarzenbergův pohřeb: Rakev se vydala na poslední cestu, mši zakončila hymna  - Blesk TV, ČT
Video se připravuje ...

Po smrti vedle bratra

Sám Schwarzenberg si vybral pro poslední odpočinek hrobku v zámeckém parku u Orlíku. Jde o místo, kde je uložena řada jeho příbuzných. Například bratr Bedřich, který zemřel v roce 2014. Ostatky dalšího bratra Františka byly na Orlík převezeny z rakouského Murau, kde má rodina také zámek. Termín, kdy se smuteční obřad v rodinném kruhu v orlické hrobce uskuteční, rodina oficiálně nezveřejnila. Hovoří se však nejvíce o neděli.

Pohřební vůz dnes před 15:45 přivezl rakev s ostatky Karla Schwarzenberga do orlického zámeckého parku, kde se nachází hrobka šlechtického rodu. V ní bude urna s ostatky bývalého politika uložena. Do uzavřeného zámeckého parku doprovázelo mercedes pouze jedno další vozidlo pohřební služby.

Černá vlajka na zámku

Okolí zámku i parku s hrobkou se dnes zahalilo do pošmourného počasí. Zataženou oblohu doplňovala zasněžená krajina. Park, jenž bývá jindy celoročně přístupný, se tentokrát uzavřel. Veřejnost do něj na přání Schwarzenbergovy rodiny, které areál patří, po celý víkend nesmí.

Na zámku, kde Schwarzenberg trávil dětství, stále visí černá vlajka. U vchodu do zámku také zůstává pietní místo se svíčkami, které vzniklo hned po Schwarzenbergově úmrtí.

Uskuteční se i další mše

Jeho památku od listopadu uctili lidé při mších v místech spjatých s jeho životem, další se ještě uskuteční.

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána se bude konat zádušní mše 16. prosince. Povede ji vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.

Loučení s Karlem Schwarzenbergem (†85)
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
14:42
9. 12. 2023

Za policejního doprovodu pak vůz s rakví zahalené do modro-bílých rodových barev zamířil k Černínskému paláci, odkud zesnulý řídil ve dvou mandátech českou diplomacii. Z blízkého Pohořelce v doprovodu policie vůz následně odjel na zámek Orlík, kde nejbližší rodina ostatky uloží do hrobky.

Rakev s ostatky Karla Schwarzenberga na cestě na Orlík. Rakev s ostatky Karla Schwarzenberga na cestě na Orlík. Rakev s ostatky karla Schwarzenberga na cestě na Orlík. Pohřeb Karla Schwarzenberga - převoz ostatků na Orlík. (9. 10. 2023)
14:31
9. 12. 2023

Katedrálu sv. Víta opustil Petr Pavel s první dámou Evou a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Pavel, Eva Pavlová a Zuzana Čaputová
14:31
9. 12. 2023

Vůz s ostatky Karla Schwarzenberga opustil krátce po zádušní mši v katedrále svatého Víta areál Pražského hradu za potlesku lidí, kteří se přišli s politikem rozloučit na přilehlé Hradčanské náměstí. Špalírem pak projel k Schwarzenberskému paláci, kde se podle scénáře poslední cesty politika na malou chvíli zastavil. Ještě v prostoru před katedrálou se s rakví rozloučila rodina. Kněží, kteří byli slavnosti přítomni, opustili katedrálu v průvodu.

Pohřeb Karla Schwarzenberga
14:23
9. 12. 2023

Smuteční mše skončila, na snímku Therese Schwarzenbergová na vozíku opouští katedrálu sv. Víta, kde byl pohřeb jejího manžela. Ona i nejbližší rodina se s ním ještě rozloučili u auta a rakví.

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga
14:16
9. 12. 2023

Ostatky Karla Schwarzenberga nyní odveze auto, doprovázet by ho měl také policejní vůz. Rakev s ostatky Karla Schwarzenberga má být převezena na zámek Orlík, kde budou uloženy do rodinné hrobky. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga
14:01
9. 12. 2023

Mše skončila, rakev s ostatky Karla Schwarzenberga se nyní vydala na poslední cestu. Z katedrály byla nejvíc vynášena za absolutního ticha, po chvíli začala znít píseň Narodil se Kristus Pán tak, jak si to Karel Schwarzenberg přál. Zádušní mše trvala dvě hodiny.

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga
13:56
9. 12. 2023

Nyní ve svatovítské katedrále zazněla česká hymna Kde domov můj. Už dříve zazněl také Svatováclavský chorál. Na Hradčanském náměstí lidé nadále sledují pohřeb na obrazovce. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga
13:44
9. 12. 2023

Původně organizátoři oznámili, že v závěru obřadu poděkuje syn Jan Schwarzenberg, nakonec jménem rodiny poděkoval kardinál Dominik Duka, a to za organizaci pohřbu i zesnulému za to, co vykonal pro vlast i své bližní.

Kardinál Dominik Duka v projevu poděkoval Alexandru Vondrovi a Michaelu Žantovskému, že Schwarzenberga přivedli do prezidentské kanceláře. Poděkoval také Václavu Bendovi a jeho ženě Kamile, kteří byli se Schwarzenbergem během jeho exilu ve spojení. „Několik týdnů před smrtí nás pozval k obědu do svého sídla na Dřevíči a podáním rukou se připravoval na cestu k tomu, v něhož po celý život věřil a v něhož doufal," řekl.

Po Dukovi zazpíval a promluvil salesiánský kněz Ladislav Heryán. 

Kněz Ladislav Heryán zahrál na rozloučení s Karlem Schwarzenbergem na kytaru (9.11.2023)
13:32
9. 12. 2023
!

Prezident Petr Pavel jménem republiky i jménem svým vyjádřil upřímnou soustrast rodině a pozůstalým. „Odejde-li dobrý člověk, zůstává po něm vždy prázdno. Prázdnota, kterou za sebou zanechává Karel Schwarzenberg, je bolestná a veliká a dotýká se nejen našich soukromých životů, kde jeho ztrátu dnes cítíme nejsilněji, dotýká se celé naší společnosti, celé země i zemí za našimi hranicemi,“ řekl během projevu v katedrále. „Odchází velká osobnost našich moderních dějin," uvedl. 

„Karel Schwarzenberg miloval svoji vlast a měli jsme štěstí, že ze všech cest, kterými se mohl v životě vydat, si vybral právě cestu služby České republice,“ pokračoval Pavel. Jde podle něj o jednu z posledních velkých teček za epochou, kdy nesvobodu vystřídal nový stát, kterému bývalý ministr zahraničí dal svůj otisk.

„Sám jsem Karlu Schwarzenbergovi za mnohé vděčný. I když neuspěl, ovlivnil jako účastník první přímé volby prezdenta a to, jaká očekávání se k tomuto úřadu pojí," řekl prezident. Odešel výjimečný intelektuál, obratný diplomat i lesník, jak o sobě rád s nadsázkou říkal, člověk velkorysý laskavý a moudrý, konstatoval prezident.

„Karel Schwarzenberg bude této zemi chybět," zakončil. Níže si můžete pustit celý prezidentův projev.

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Pavel Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Pavel
Video  
Video se připravuje ...
13:23
9. 12. 2023
!

V katedrále jsou Schwarzenbergovy děti i jeho vnoučata. Ve stejné lavici stojí rovněž expartner dcery Anny Karolíny, britský scénárista Peter Morgan. Spolu s Annou Karolínou, přezdívanou Lila, mají pět dětí. Poblíž je na snímku také synovec Ferdinand. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Děti a vnuci. (9. 10. 2023)
13:07
9. 12. 2023

Lidé, kteří pohřeb sledují z Hradčanského náměstí, měli i placky s Karlem Schwarzenbergem. Některé jsou známé z prezidentské kampaně v roce 2013. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga
13:01
9. 12. 2023

„Milý Karle, byl jste pro mě jedním z motivů, proč jsem vstoupila do politiky. Váš příběh byl protkán poctivostí, pomocí druhým a láskou ke svému národu. Odpočívejte v pokoji,“ napsala na twitter předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

12:56
9. 12. 2023

Přístup k Schwarzenberské hrobce na Orlíku je dnes uzavřen. Později by tam měly být uloženy ostatky Schwarzenbergera. 

Přístup k Schwarzenberské hrobce na Orlíku je dnes uzavřen, později by tam měly být uloženy ostatky Schwarzenbergera. (9. 12. 2023) Zámek Orlík, kde se nachází Schwarzenberská hrobka. (8. 12. 2023)
12:52
9. 12. 2023

Přímluvy v katedrále sv. Víta pronesla Terezie Radoměřská a Miroslav Kalousek. Radomětská je starostkou a členkou TOP 09, ale také příbuznou Karla Schwarzenberga, pochází z rodu Sternbergů. Kalousek byl Schwarzenbergovým kolegou a přítelem. Kalousek byl během přímluv viditelně dojatý, sotva zadržel slzy. Více si o jeho projevu můžete přečíst tady.

Oběťní dary přinesli nejbližší spolupracovníci Schwarzenbergera, dlouholetá tajemnice Marcela Dvořáková, osobní řidič Michael Pastorek a osobní asistent Filip Štědrý. Pro svaté přijímání si následně přišla mimo jiné ministryně obrany Jana Černochová (ODS) či ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Miroslav Kalousek
Video  
Video se připravuje ...
Pohřeb Karla Schwarzenberga: Vlastimil Válek Pohřeb Karla Schwarzenberga
12:45
9. 12. 2023

„Karla Schwarzenberga vychoval k vlastenectví především jeho otec, historik a hlavní autor dokumentu, jímž se česká šlechta statečně přihlásila k věrnosti českému národu a československé státnosti v době nacistického ohrožení a který se aktivně účastnil protinacistického odboje. Rodina vystavená šikanám a křivdám ze strany nacistického režimu, poté i Československého státu a komunistického režimu musela brzy po válce opustit svou milovanou vlast. Když se Karel Schwarzenberg po pádu komunistického režimu mohl vrátit domů a byl povolán ke službě vlasti, často se představoval: jsem lesník a hostinský,“ vzpomínal dále Halík. 

„Karel Schwarzenberg se stal šlechtitelem nastupující garnitury demokratických správců veřejného života (...) Na Karlu Schwarzenbergovi mohli všichni vidět, co znamená slovo gentleman. Nebyl povýšeným mentorem, nýbrž diskrétním inspirátorem, vychovávající především svým osobním příkladem,“ pokračoval Halík.

„Ukázal rozdíl mezi hrdým češstvím a zatuchlým čecháčkovstvím,“ řekl také o zesnulém.

12:41
9. 12. 2023

Snímek Jana Nepomuka Schwarzenberga během pohřbu jeho otce. Vedle něj se nachází rovněž Therese Schwarzenbergová. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga
12:38
9. 12. 2023

Promluvu pronesl na přání Karla Schwarzenberga kněz Tomáš Halík. „Vážený pane prezidente Pavle, paní prezidentko, otče arcibiskupe, rodino zesnulého, vzácní hosté zde v katedrále, v prostranství před katedrálou i doma před obrazovkou, sestry a bratři. Bylo přáním zesnulého, aby se rozloučení s nm konalo v Praze v akademické farnosti, kde nalezl svůj duchovní domov. Tomuto přání příští týden také vyhovíme. Ale je důstojné a spravedlivé, aby hlavní slavnost poděkování za jeho život byla zde, nad hroby našich světců a králů, poblíž Schwarzenbergské kaple i náhrobku pražského arcibiskupa, kardinála Schwarzenberga,“ uvedl během pohřbu Tomáš Halík.

„Myslím, že by Karel Schwarzenberg měl vejít do naší historické paměti jako vychovatel soudobé české společnosti, vychovatel šlechetnosti. Tento český šlechtic byl šlechtitelem našeho veřejného života,“ poznamenal. 

Zádušní mši zahájil arcibiskup Jan Graubner, mezi knězi je i kardinál Dominik Duka. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Tomáš Halík Pohřeb Karla Schwarzenberga: Tomáš Halík
12:28
9. 12. 2023

Nalevo od Petra Pavla a první dámy sedí v katedrále světoví šlechtici. Na místě je například belgická princezna Astrid, Alois z Lichtenštejna či Jindřich I. Lucemburský. Napravo od prezidentského páru sedí například Therese Schwarzenbergová. Na pohřbu je ale i česká šlechta, například strýc Karla Schwarzenbergera František Kinský nebo senátor Tomáš Czernin (TOP09). 

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Pavel
12:24
9. 12. 2023

Přenos z pohřbu sledují lidé na obrazovce na Hradčanském náměstí. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga
12:23
9. 12. 2023

Katedrálou sv. Víta zazněl latinský hymnus z 13. století Dies irae, Den hněvu. Karel Schwarzenberg si přál, aby nezazněla jen jeho původní latinská verze, ale i ta česká. Píseň pojednává o posledním soudu. Rakev je zabalena do modrobílé látky, která symbolizuje rod Schwarzenbergů. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga
12:19
9. 12. 2023

„Odpočívejte v pokoji, pane kníže,“ uvedl na X britský velvyslanec v Česku Matt Field, který se rovněž dorazil rozloučit. 

12:16
9. 12. 2023

První čtení přečetl synovec Karla Schwarzenberga Ferdinand. Přednesl jej v češtině. Přestože se narodil ve švýcarském Curychu, část života prožil v České republice. 

Synoev Ferdinand při čtení evangelia na rozloučení s Karlem Schwarzenbergem (9.11.2023)
12:12
9. 12. 2023

Přinášíme další snímky z nádvoří Pražského hradu a Hradčanského náměstí. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga
12:00
9. 12. 2023
!

Z Arcibiskupského paláce vyrazil ke katedrále svatého Víta průvod kněží, kteří se zúčastní mše za Karla Schwarzenberga. Povede ji Jan Graubner. Pohřeb Karla Schwarzenberga právě začal, katedrálou se rozezněl Mozartův Requiem. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga
11:56
9. 12. 2023

Ve svatovítské katedrále se rozezněly zvony. Pohřeb Karla Schwarzenberga začíná za pouhých pár minut. 

jarda304 ( 10. prosince 2023 14:44 )

Ten náš tak miloval, že k nám chtěl natahat Araby a černochy

stoura ( 10. prosince 2023 13:53 )

👍 👍 👍

stoura ( 10. prosince 2023 13:44 )

👍 👍 👍 👍 👍

stoura ( 10. prosince 2023 13:42 )

Nevystaví, bo je v hrnci.

Uživatel_5669605 ( 9. prosince 2023 17:12 )

Když si musel zdřímnout po obědě, proto, že byl starý muž, tak tam neměl co dělat. Já v práci také nesmím spát a to mám o hodně menší plat a myslím, že i důležitější práci, než sedět a cpát se levným jídlem z kanýny. Pro nás nic neudělal, ale pro seba si vyřval vrácení majetku

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa