Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

CELÝ ZÁZNAM Pohřeb Schwarzenberga: VIP hosté, davy lidí a poslední cesta na milované místo

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
9. prosince 2023
21:22
Autor: ČTK, Mii, amb, simao, vja, ula, ver - 
9. prosince 2023
05:00

V katedrále sv. Víta v sobotu proběhla zádušní mše za zesnulého Karla Schwarzenberga. Odchází velká osobnost moderních dějin, uvedl na její závěr Petr Pavel. Rakev vynesli z katedrály za zpěvu koledy Narodil se Kristus Pán. Mši přímo v katedrále přihlížela tisícovka pozvaných v čele se Schwarzenbergovou manželkou Therese, synem Janem a dcerou Karolínou. Rakev se pak vydala na poslední cestu, kolem 15:45 dorazila na Orlík, kde nejbližší uložili ostatky do rodinné hrobky. V pražské Lucerně se pak rozeběhla vzpomínková akce na oblíbeného knížete. Blesk Zprávy celý den loučení sledovaly online.

Obřad v katedrále sv. Víta začal ve 12:00. Byl pouze pro zvané hosty, veřejnost jej mohla sledovat prostřednictvím přímého přenosu na Hradčanském náměstí v Praze.

V katedrále zazněla mj. československá hymna. Vzpomínku na zemřelého pronesl prezident Petr Pavel. Mši sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, na Schwarzenberga vzpomínal kněz Tomáš Halík.

Po skončení ceremoniálu, na kterém s projevem vystoupil i prezident Petr Pavel, se auto s rakví s ostatky Karla Schwarzenberga vydala mimo Prahu na poslední cestu. Na Orlík.

Podívejte se na celý záznam rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále sv. Víta:

Video  Schwarzenbergův pohřeb: Rakev se vydala na poslední cestu, mši zakončila hymna  - Blesk TV, ČT
Video se připravuje ...

Po smrti vedle bratra

Sám Schwarzenberg si vybral pro poslední odpočinek hrobku v zámeckém parku u Orlíku. Jde o místo, kde je uložena řada jeho příbuzných. Například bratr Bedřich, který zemřel v roce 2014. Ostatky dalšího bratra Františka byly na Orlík převezeny z rakouského Murau, kde má rodina také zámek. Termín, kdy se smuteční obřad v rodinném kruhu v orlické hrobce uskuteční, rodina oficiálně nezveřejnila. Hovoří se však nejvíce o neděli.

Pohřební vůz dnes před 15:45 přivezl rakev s ostatky Karla Schwarzenberga do orlického zámeckého parku, kde se nachází hrobka šlechtického rodu. V ní bude urna s ostatky bývalého politika uložena. Do uzavřeného zámeckého parku doprovázelo mercedes pouze jedno další vozidlo pohřební služby.

Černá vlajka na zámku

Okolí zámku i parku s hrobkou se dnes zahalilo do pošmourného počasí. Zataženou oblohu doplňovala zasněžená krajina. Park, jenž bývá jindy celoročně přístupný, se tentokrát uzavřel. Veřejnost do něj na přání Schwarzenbergovy rodiny, které areál patří, po celý víkend nesmí.

Na zámku, kde Schwarzenberg trávil dětství, stále visí černá vlajka. U vchodu do zámku také zůstává pietní místo se svíčkami, které vzniklo hned po Schwarzenbergově úmrtí.

Uskuteční se i další mše

Jeho památku od listopadu uctili lidé při mších v místech spjatých s jeho životem, další se ještě uskuteční.

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána se bude konat zádušní mše 16. prosince. Povede ji vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.

Loučení s Karlem Schwarzenbergem (†85)
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
11:55
9. 12. 2023

Další fotky Petra Pavla, Evy Pavlové a Zuzany Čaputové přímo z katedrály. Blízko Pavlových sedí právě Therese Schwarzenbergová. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Zuzana Čaputová Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Pavel Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Pavel Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Pavel, Eva Pavlová a Zuzana Čaputová
11:52
9. 12. 2023

Na Hradčanském náměstí, kde sledují příjezdy hostů a čekají na přenos Schwarzenbergova pohřbu desítky lidí, se objevil transparent Karle děkujem.

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Hradčanské náměstí. (9. 12. 2023)
11:51
9. 12. 2023

Kromě politiků dorazily také další celebrity, například herci Bolek Polívka nebo Aňa Geislerová. 

Video  
Video se připravuje ...
Pohřeb Karla Schwarzenberga: Aňa Geislerová s manželem
11:51
9. 12. 2023
!

Na dalších fotografiích je premiér Petr Fiala (ODS) s manželkou, český prezidentský pár či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Fiala Pohřeb Karla Schwarzenberga: Zuzana Čaputová a Petr Pavel Pohřeb Karla Schwarzenberga: Zuzana Čaputová a Petr Pavel Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Fiala
11:50
9. 12. 2023
!

Přinášíme další snímky Therese, manželky Karla Schwarzenberga, která na pohřeb přijela z Vídně. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Therese Schwarzenberg Pohřeb Karla Schwarzenberga: Therese Schwarzenberg
11:48
9. 12. 2023

V katedrále sv. Víta se účastní pohřbu exprezident Miloš Zeman, který nad Karlem Schwarzenbergem vyhrál prezidentské volby v roce 2013.  

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Exprezident Miloš Zeman. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Exprezident Miloš Zeman. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Exprezident Miloš Zeman.
11:47
9. 12. 2023

Přišel Michael Žantovský, diplomat a rovněž blízký spolupracovník Karla Schwarzenberga. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Michael Žantovský
11:46
9. 12. 2023

Krátce po synovi Janu Nepomukovi dorazila dcera Karla Schwarzenberga Anna Karolína, přezdívaná Lila. Před ní jde na snímcích synovec Ferdinand a jeho žena Marie Frilingová. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Dcera Anna Karolína a synovec Ferdinand. (9. 12. 2023) Pohřeb Karla Schwarzenberga: Dcera Anna Karolína a synovec Ferdinand. (9. 12. 2023)
11:42
9. 12. 2023

Pohřbu se zúčastní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Miloš Vystrčil Pohřeb Karla Schwarzenberga: Miloš Vystrčil
11:38
9. 12. 2023

A kromě manželky přijel ke katedrále Schwarzenbergův syn Jan Nepomuk s manželkou, italskou šlechtičnou Francescou Riario-Sforzou. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Jan Nepomuk Schwarzenberg Pohřeb Karla Schwarzenberga: Jan Nepomuk Schwarzenberg Pohřeb Karla Schwarzenberga: Jan Nepomuk Schwarzenberg
11:36
9. 12. 2023

Pro Blesk z místa promluvil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). 

Video  
Video se připravuje ...
11:35
9. 12. 2023

Přišel bývalý ministr informatiky ve vládě Vladimíra Špidly a vládě Stanislava Grosse Vladimír Mlynář. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů.
11:34
9. 12. 2023

A na místě je rovněž přítel a spolupracovník Schwarzenberga Miroslav Kalousek. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Miroslav Kalousek Pohřeb Karla Schwarzenberga: Miroslav Kalousek Pohřeb Karla Schwarzenberga: Miroslav Kalousek
11:33
9. 12. 2023

Do katedrály přijela už manželka Karla Schwarzenberga Therese. Vzali se dvakrát, mají spolu dvě děti. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Therese Schwarzenbergová Pohřeb Karla Schwarzenberga: Therese Schwarzenbergová
11:32
9. 12. 2023

Přišel pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Bohuslav Svoboda
11:28
9. 12. 2023

Z řad ministrů dále přišel šéf rezortu vnitra Vít Rakušan (STAN) a šéf zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Karel Schwarzenberg - politik, lesník s moudrým, konzervativním a neaktivistickým přístupem k péči o les a přírodu a také hospodský, který v duchu rodových tradic sloužil naší zemi. Díky a sbohem R.I.P,“ napsal na X Výborný. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Marek Výborný Pohřeb Karla Schwarzenberga: Vít Rakušan
11:27
9. 12. 2023

Mezi smutečními hosty je také expremiér Mirek Topolánek. Právě v jeho vládě vedle sebe seděl Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek, kteří spolu následně založilo TOP 09. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů.
11:24
9. 12. 2023

Rozloučit se přišli i zástupci opozice Alena Schillerová (ANO) a Karel Havlíček (ANO). „Potkávali jsme se na chodbách Poslanecké sněmovny, on se choval velmi galantně k ženám bez ohledu, do které politické strany patřili, starosvětsky. To se mi velmi, velmi líbilo,“ vzpomínala pro Blesk Alena Schillerová (ANO).

„Já si myslím, že i když třeba jsme se v některých názorech politicky nescházeli nebo nepotkávali, tak si zaslouží takto významný člověk, abychom mu tady dnes vyjádřili úctu,“ dodala. Na Schwarzenberga zavzpomínal i Karel Havlíček (ANO). „Jako na člověka, který byl slušný, člověka, který měl nadhled a člověka, který byl galantní a rovněž člověka, který byl vtipný. Vzpomínám si, že když jsme s rodinou před mnoha lety kupovali rozpadlý památník Karla Filipa Schwarzenberga, chtěli jsme ho zpřístupnit veřejnosti a upravit tam nejenom ten památník, ale i cesty, tak jsem tenkrát ze zdvořilosti za ním šel, ukazoval jsem mu ten projekt a jemu se to tenkrát moc líbilo a říkal: hlavně z toho neudělejte hampejz,“ řekl Blesku Havlíček.

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Alena Schillerová a Karel Havlíček
11:22
9. 12. 2023

Ke katedrále sv. Víta dorazil Jindřich I. Lucemburský, vládce Lucemburska. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Jindřich I. Lucemburský. (9. 12. 2023)
11:18
9. 12. 2023
!

Na Pražském hradě už se nachází slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Zuzana Čaputová. (9. 12. 2023) Pohřeb Karla Schwarzenberga: Zuzana Čaputová. (9. 12. 2023)
11:15
9. 12. 2023

Mezi dalšími příchozími je velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský či režisér Jan Hřebejk, ministr pro digitalizaci a místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) nebo politolog Petr Pithart. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Jan Hřebejk Pohřeb Karla Schwarzenberga: Ivan Bartoš (Piráti) Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Pithart
11:11
9. 12. 2023

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) vzpomínal na Schwarzenbegra „jako na posledního kavalíra v Čechách“. „Já nikdy nezapomenu na ty dlouhé večery třeba u něj v Turrachu v Alpách, když děti šly spát po lyžích nebo po rybách a my jsme tam po nocích u té skleničky whisky diskutovali v tom voňavém kouři z jeho dýmky o evropské, světové historii, o tom, kde je tam místo českého národa... Nezapomenutelná škola, za kterou budu vždycky vděčný,“ řekl Blesku Vondra.

Video  
Video se připravuje ...
Pohřeb Karla Schwarzenberga: Alexandr Vondra
11:10
9. 12. 2023

Pro reportéry Blesku se k dnešnímu dni vyjádřil exministr spravedlnosti Jan Kalvoda. Co řekl? Podívejte se na video. 

Video  
Video se připravuje ...
11:07
9. 12. 2023

„Dnes se loučíme s Karlem Schwarzenbergem. Dnes naposledy spolčeně Narodil se Kristus pán. Ať ho Hospodin přijme do své milosrdné náruče,“ uvedla na X ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). Sdílela video, na kterém Schwarzenberg tuto koledu ještě zpívá. 

11:02
9. 12. 2023
!

Přijel už i prezident Petr Pavel s první dámou Evou. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: příjezd prezidenta Petra Pavla a první dámy Evy Pavlové. Pohřeb Karla Schwarzenberga: příjezd prezidenta Petra Pavla a první dámy Evy Pavlové. Pohřeb Karla Schwarzenberga: příjezd prezidenta Petra Pavla a první dámy Evy Pavlové.

jarda304 ( 10. prosince 2023 14:44 )

Ten náš tak miloval, že k nám chtěl natahat Araby a černochy

stoura ( 10. prosince 2023 13:53 )

👍 👍 👍

stoura ( 10. prosince 2023 13:44 )

👍 👍 👍 👍 👍

stoura ( 10. prosince 2023 13:42 )

Nevystaví, bo je v hrnci.

Uživatel_5669605 ( 9. prosince 2023 17:12 )

Když si musel zdřímnout po obědě, proto, že byl starý muž, tak tam neměl co dělat. Já v práci také nesmím spát a to mám o hodně menší plat a myslím, že i důležitější práci, než sedět a cpát se levným jídlem z kanýny. Pro nás nic neudělal, ale pro seba si vyřval vrácení majetku

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa