Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

CELÝ ZÁZNAM Pohřeb Schwarzenberga: VIP hosté, davy lidí a poslední cesta na milované místo

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
9. prosince 2023
21:22
Autor: ČTK, Mii, amb, simao, vja, ula, ver - 
9. prosince 2023
05:00

V katedrále sv. Víta v sobotu proběhla zádušní mše za zesnulého Karla Schwarzenberga. Odchází velká osobnost moderních dějin, uvedl na její závěr Petr Pavel. Rakev vynesli z katedrály za zpěvu koledy Narodil se Kristus Pán. Mši přímo v katedrále přihlížela tisícovka pozvaných v čele se Schwarzenbergovou manželkou Therese, synem Janem a dcerou Karolínou. Rakev se pak vydala na poslední cestu, kolem 15:45 dorazila na Orlík, kde nejbližší uložili ostatky do rodinné hrobky. V pražské Lucerně se pak rozeběhla vzpomínková akce na oblíbeného knížete. Blesk Zprávy celý den loučení sledovaly online.

Obřad v katedrále sv. Víta začal ve 12:00. Byl pouze pro zvané hosty, veřejnost jej mohla sledovat prostřednictvím přímého přenosu na Hradčanském náměstí v Praze.

V katedrále zazněla mj. československá hymna. Vzpomínku na zemřelého pronesl prezident Petr Pavel. Mši sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, na Schwarzenberga vzpomínal kněz Tomáš Halík.

Po skončení ceremoniálu, na kterém s projevem vystoupil i prezident Petr Pavel, se auto s rakví s ostatky Karla Schwarzenberga vydala mimo Prahu na poslední cestu. Na Orlík.

Podívejte se na celý záznam rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále sv. Víta:

Video  Schwarzenbergův pohřeb: Rakev se vydala na poslední cestu, mši zakončila hymna  - Blesk TV, ČT
Video se připravuje ...

Po smrti vedle bratra

Sám Schwarzenberg si vybral pro poslední odpočinek hrobku v zámeckém parku u Orlíku. Jde o místo, kde je uložena řada jeho příbuzných. Například bratr Bedřich, který zemřel v roce 2014. Ostatky dalšího bratra Františka byly na Orlík převezeny z rakouského Murau, kde má rodina také zámek. Termín, kdy se smuteční obřad v rodinném kruhu v orlické hrobce uskuteční, rodina oficiálně nezveřejnila. Hovoří se však nejvíce o neděli.

Pohřební vůz dnes před 15:45 přivezl rakev s ostatky Karla Schwarzenberga do orlického zámeckého parku, kde se nachází hrobka šlechtického rodu. V ní bude urna s ostatky bývalého politika uložena. Do uzavřeného zámeckého parku doprovázelo mercedes pouze jedno další vozidlo pohřební služby.

Černá vlajka na zámku

Okolí zámku i parku s hrobkou se dnes zahalilo do pošmourného počasí. Zataženou oblohu doplňovala zasněžená krajina. Park, jenž bývá jindy celoročně přístupný, se tentokrát uzavřel. Veřejnost do něj na přání Schwarzenbergovy rodiny, které areál patří, po celý víkend nesmí.

Na zámku, kde Schwarzenberg trávil dětství, stále visí černá vlajka. U vchodu do zámku také zůstává pietní místo se svíčkami, které vzniklo hned po Schwarzenbergově úmrtí.

Uskuteční se i další mše

Jeho památku od listopadu uctili lidé při mších v místech spjatých s jeho životem, další se ještě uskuteční.

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána se bude konat zádušní mše 16. prosince. Povede ji vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.

Loučení s Karlem Schwarzenbergem (†85)
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
17:03
9. 12. 2023

O předlistopadové etapě života Karla Schwarzenberga na pódiu v Lucerna Music Baru promluvil i jeho blízký přítel Jiří Chmel. „Odešel jsem do Vídně, když jsem byl v Československu odsouzen na 18 měsíců, koncem roku 1982 jsem byl pozván na večírek k Pavlu Kohoutovi. Potkal jsem tam Karla a netušil jsem, že z toho vznikne čtyřicetileté přátelství. Založil jsem ve Vídni klub Nachtasyl a on se stal jeho relativně častým hostem. Největší oslava, kterou jsme tam měli, byla, když odstoupila ta bolševická chátra a to byl zásadní večírek, který nám všem změnil životy. Lidé si tehdy mohli přinést vlastní nápoje, naše zavírací doba neplatila a je to jeden z nezapomenutelných zážitků, které jsem s ním zažil.”

Přítel Karla Schwarzenberga Jiří Chmel. Přítel Karla Schwarzenberga Jiří Chmel.
16:53
9. 12. 2023

„Myslím, že jsem tam taky měla být,“ řekla Blesku knížecí ramlice Jana Vopěnková. Pozvání na pohřeb nedostala. „Později tam chci zajít, zapálit svíčku a rozloučit se, byl to člověk, kterého jsem obdivovala za to, jaký měl charakter, jak se ke mně vždycky choval, je to pro mě moc těžký," řekla. Celý rozhovor zde

16:34
9. 12. 2023

Zhruba v 16:30 se k mikrofonu v Lucerně dostali moderátoři celého večera Witovská a Šídlo, kteří všechny diváky na místě i u obrazovek přivítali. Uvedli, že se řada hostů omluvila kvůli nemoci a program se tedy každou chvílí mění. „Celá situace připomíná situaci na ministerstvu zahraničí, když tam kníže dělal ministra, takový lehký zmatek,“ glosoval situaci Šídlo.

Jindřich Šídlo a Světlana Witovská v Lucerně.
16:27
9. 12. 2023

Koncert pro Karla Schwarzenberga odstartoval zhruba v 16:20. Jako první v Lucerna Music Baru hraje a zpívá duo Foukal a Romanutti, které tvoří filmař Jan Foukal a hudebník Albert Romanutti známý z kapely Bert and Friends. 

Duo Foukal a Romanutti v Lucerně. Duo Foukal a Romanutti v Lucerně.
16:24
9. 12. 2023

Do uzavřeného zámeckého parku na Orlíku, kam byl uložen Karel Schwarzenberg k poslednímu odpočinku, doprovázelo mercedes pouze jedno další vozidlo pohřební služby. 

U závory, která brání vstupu do parku, stáli dva muži v černém oblečení. Krátce před 15:45 zábranu odstranili, protože se k ní blížila auta pohřební služby v doprovodu policie. Mercedes s fordem zajely do parku a směřovaly k hrobce. Park, jenž bývá jindy celoročně přístupný, se opět uzavřel. Veřejnost do něj na přání Schwarzenbergovy rodiny, které areál patří, po celý víkend nesmí.

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Ukládání ostatků na Orlíku Pohřeb Karla Schwarzenberga: Ukládání ostatků na Orlíku Pohřeb Karla Schwarzenberga: Ukládání ostatků na Orlíku
16:22
9. 12. 2023

Koncert v Lucerně, který uvádějí Světlana Witowská a Jindřich Šídlo, v galerii doplňuje výstava snímků Schwarzenberga a fotografie se promítají i v přilehlých prostorách. V kině Lucerna jsou na programu filmy ze Schwarzenbergova života Můj otec, kníže, Chůze lesem a Zle, matičko, zle, Schwarzenberci zde! 

Vzpomínání na Karla Schwarzenberga v pražské Lucerně. (9. prosince 2023) Vzpomínání na Karla Schwarzenberga v pražské Lucerně. (9. prosince 2023)
16:13
9. 12. 2023

Na Hradčanském náměstí dnes na Karla Schwarzenberga vzpomínali politici, umělci i další osobnosti veřejného života. Často kromě hodnotové ukotvenosti a noblesy zmiňovali i jeho smysl pro humor. Uctít památku bývalého ministra zahraničí, poslance, senátora a hradního kancléře Václava Havla přišly v teplotách kolem nuly k velkoplošné obrazovce před bránou na Pražský hrad i stovky lidí, pro které představoval symbol kultivovanosti a noblesy v politice.

16:08
9. 12. 2023

Na posledním rozloučení ve Svatovítské katedrále zazněla mimo jiné československá hymna. Tu si zazpívala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která o průběhu akce informovala i na svém instagramovém účtu. „Na jeho dnešním pohřbu se státními poctami se s ním loučí členové evropské aristokracie, diplomati a politici,“ napsala Čaputová. „Čest Vaší památce. Budete nám chybět,“ dodala. 

Video  
Video se připravuje ...
16:03
9. 12. 2023

V pasáži Lucerna, kde od 16:00 začala vzpomínková akce na Karla Schwarzenberga, je k dostání také speciální edice vín z kutnohorských vinných sklepů, které byly rodině Schwarzenbergů zabaveny za minulého režimu. Speciální „punková“ edice vín nese etiketu s motivem z jeho prezidentské kampaně z roku 2013. Lidé, kteří se dnes přišli s Karlem Schwarzenbergem rozloučit, mohou ochutnat Karlův Punk Rulandské šedé, Muškát Ottonel, Ryzlink rýnský Schwarzenberg nebo Monk Punk Dominik. Podle Soni Podholové, která Vinné sklepy Kutná Hora zastupuje, byl právě Ryzlink rýnský Schwarzenbergovou nejoblíbenější odrůdou. Na místě jsou také k dostání placky s nápisem Karel is not dead.

Vzpomínání na Karla Schwarzenberga v pražské Lucerně. (9. prosince 2023) Vzpomínání na Karla Schwarzenberga v pražské Lucerně. (9. prosince 2023)
15:56
9. 12. 2023

Rakev se Schwarzenbergovou urnou dorazila v 15:45 na Orlíkdo orlického zámeckého parku, kde se nachází hrobka šlechtického rodu. V ní bude urna s ostatky bývalého politika uložena.

 Bývalý ministr zahraničí si sám vybral místo posledního odpočinku. Jde o místo, kde je uložena řada jeho příbuzných. Například bratr Bedřich, který zemřel v roce 2014. Ostatky dalšího bratra Františka pak byly na Orlík převezeny z rakouského Murau, kde má rodina také zámek.

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Ukládání ostatků na Orlíku Pohřeb Karla Schwarzenberga: Ukládání ostatků na Orlíku
15:50
9. 12. 2023

V prostorách pražské Lucerny začala akce k uctění památky Karla Schwarzenberga s názvem Karel žije dál. Nabídne koncert, výstavu i filmové projekce.

15:43
9. 12. 2023

„Karel Schwarzenberg si přál, abychom jeho rakev vyprovodili zpěvem koledy Narodil se Kristus Pán. Bylo to silné a byla v tom ona radost, k níž nás vyzval. Posílám fotku jednoho z věnců (od TOP 09) s prosbou: zachovejme se tak. Svět bude lepší a nic to nestojí," uvedla na Twitteru senátorka Miroslava Němcová (ODS). 

Na věnci je napsáno: „Neusmát se celý den na nikoho je zločin."

15:39
9. 12. 2023

Zatímco prezident Petr Pavel ani exprezident Miloš Zeman ve Svatovítské katedrále na mši za Karla Schwarzenberga nechyběli, exprezident Václav Klaus ano. Namísto toho vyrazil do Špindlerova Mlýna na zahájení zimní lyžařské sezony. Klaus v týdnu upozorňoval, že nevidí důvod k tomu, aby opět šíleně vymrznul v katedrále, jako už to zažil v minulosti. 

„Já už jsem několikrát prožil dvouhodinové mše ve svatém Vítu, kdy bylo pod nulou a kdy se tam skoro nedalo přežít a člověk vymrzl šíleným způsobem. Já myslím, že není důvod, abych chodil. Já jsem poslal kondolenci rodině a myslím, že s Karlem Schwarzenbergem jsem měl naprosto korektní, přiměřené vztahy. Říct něco víc, než přiměřené, by bylo falešné a myslím, že nemá smysl to rozebírat. Byli jsme každý z absolutně jiného soudku po všech stránkách. Od, v čem jsem vyrostli, po názory na svět,“ popsal pro Rádio Impuls důvody svého rozhodnutí Klaus.

Bývalý prezident Václav Klaus ve Špindlerově Mlýně. (9.12.2023) Bývalý prezident Václav Klaus ve Špindlerově Mlýně. (9.12.2023)
15:37
9. 12. 2023

Za méně než půl hodinu začne v pražské Lucerně akce Karel žije dál, přenos bude možné sledovat i na youtube a sociálních sítích. Vstupenky již nejsou k dispozici. „Chceme dát lidem možnost, aby si spolu s přáteli doma nebo ve své oblíbené hospůdce zavzpomínali na Karla Schwarzenberga. Symbolicky tak půjde o rozlučkové 'pivo s Karlem'. Karel Schwarzenberg měl tyto akce velmi rád, těšily se velkému zájmu jeho příznivců a lidí, kteří si s ním chtěli podiskutovat,“ uvedl za organizátory akce Marek Vocel, bývalý šéf kampaně Karel na Hrad.

Akci připravují přátelé a bývalý tým Schwarzenbergovy prezidentské kampaně. V Lucerna Music Baru vystoupí rovněž James Harries, Tornado Lue, Karpatské Chrbáty, Už jsme doma, Foukal & Romanutti, Dáša Zázvurková, Snaha Vosto5', Martin Kyšperský & Marek Doubrava a Monika Načeva & Michal Koval.

Jako řečníci hudebníky doplní bývalí disidenti Jiří Chmel a Petr Placák, překladatel, bývalý politik a diplomat Michael Žantovský, ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek a novináři Jaroslav Spurný, Jan Dobrovský, Renata Kalenská a Jiří Peňás. S promluvou vystoupí také diplomat Tomáš Pojar a spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, slovenský archeolog a politik Ladislav „Agnes" Snopko a slovenský novinář a moderátor Štefan Hríb.

Vzpomínkový koncert na Karla Schwarzenberga v Lucerně Vzpomínkový koncert na Karla Schwarzenberga v Lucerně Vzpomínkový koncert na Karla Schwarzenberga v Lucerně Vzpomínkový koncert na Karla Schwarzenberga v Lucerně
15:29
9. 12. 2023

Zimní krajina a zatažená obloha. Tak vypadá okolí orlického zámku, kam dnes zamířila rakev s ostatky Karla Schwarzenberga. Na bývalého politika čeká v okolí zámeckého parku, v němž se nachází hrobka, pár lidí. Na zámku, kde Schwarzenberg trávil dětství, stále visí černá vlajka.

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Ukládání ostatků na Orlíku Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příjezdová cesta k hrobce na Orlíku
15:19
9. 12. 2023

„Bylo mi ctí poznat Karla Schwarzenberga osobně a moci se s ním rozloučit i v katedrále. Vzal jsem si i malou připomínku krásné naděje, která zůstala jen v našich srdcích. Byl to borec nad věcí. Nejvíc jsem si ho ale vážil za jeho postoje k lidským právům, svobodě a demokracii,“ uvedl na X poslanec Josef Cogan (STAN). 

15:17
9. 12. 2023

Knížecí ramlice Jana Vopěnková nakonec na pohřeb nedorazila, přestože dříve říkala, že přes nevůli rodiny přijde. Podle informací Blesku by měla přijít zapálit svíčku. 

15:10
9. 12. 2023

Převoz rakve s urnou Karla Schwarzenberga sledují tři vrtulníky, na silnici vůz s rakví doprovází rovněž policejní auto. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Převoz rakve sledují tři vrtulníky. (9. 12. 2023)
15:01
9. 12. 2023

Pražský hrad opouští sudetský předák Bernd Posselt. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Bernd Posselt
14:55
9. 12. 2023

Katedrálu opustila hradní kancléřka Jana Vohralíková i politolog Petr Pithart či senátorka Miroslava Němcová (ODS). 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petr Pithart a Jana Vohralíková Pohřeb Karla Schwarzenberga: Miroslava Němcová
14:54
9. 12. 2023

„Dnes jsme uctili památku Karla Schwarzenberga, který se zasazoval o demokracii a lidská práva a zanechal v České republice trvalou stopu. Jeho odhodlání bude i nadále inspirovat další generace," napsal americký velvyslanec Bijan Sabet, který byl rovněž na pohřbu. 

Přítomní byl také končící francouzský velvyslanec Alexis Dutertre. 

14:52
9. 12. 2023

„Vzpomínám na to, jak byl hodný a laskavý. Bylo mi obrovskou ctí s ním společně pracovat na začátku 90. let u pana prezidenta Havla,“ uvedla europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). 

14:51
9. 12. 2023

„Spontánnost událostí okolo pohřbu Karla Schwarzenberga dokazuje jeho výjimečnost. Přirozené, jasné, s noblesou. Tak jsem ho poznal. Karle, děkujeme!" napsal na X poslanec Pavel Klíma (TOP 09). 

14:50
9. 12. 2023

Po skončení mše odchází další hosté, například exministr životního prostředí Martin Bursík, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) nebo herečka Aňa Geislerová. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga Pohřeb Karla Schwarzenberga: Věra Kovářová
14:48
9. 12. 2023

Miroslav Kalousek (TOP 09) odchází z pohřbu, za ním jde pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Bohuslav Svoboda a Miroslav Kalousek Pohřeb Karla Schwarzenberga: Bohuslav Svoboda a Miroslav Kalousek

jarda304 ( 10. prosince 2023 14:44 )

Ten náš tak miloval, že k nám chtěl natahat Araby a černochy

stoura ( 10. prosince 2023 13:53 )

👍 👍 👍

stoura ( 10. prosince 2023 13:44 )

👍 👍 👍 👍 👍

stoura ( 10. prosince 2023 13:42 )

Nevystaví, bo je v hrnci.

Uživatel_5669605 ( 9. prosince 2023 17:12 )

Když si musel zdřímnout po obědě, proto, že byl starý muž, tak tam neměl co dělat. Já v práci také nesmím spát a to mám o hodně menší plat a myslím, že i důležitější práci, než sedět a cpát se levným jídlem z kanýny. Pro nás nic neudělal, ale pro seba si vyřval vrácení majetku

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa