Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Maďarská prezidentka předala metál Zemanovi a běžela za Pavlem. V Hrzánu ji vítal šéf protokolu

Aktualizováno -
3. března 2023
20:14
Autor: ČTK, for - 
3. března 2023
16:02

Maďarskou prezidentku Katalin Novákovou dnes odpoledne v Hrzánském paláci přijal zvolený prezident Petr Pavel. Setkání trvalo asi půl hodiny. Pavel na twitteru ke schůzce uvedl, že je mezi spojenci důležité mluvit otevřeně a říkat si věci na rovinu, což si dnes s Novákovou potvrdil. V minulosti se Pavel vyjadřoval kriticky například k postoji Maďarska k Rusku a válce na Ukrajině.

„Zvláště mezi spojenci je důležité mluvit otevřeně a říkat si věci na rovinu, i když můžeme mít odlišné názory,“ uvedl Pavel. „To jsme si dnes potvrdili s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou při její zastávce během oficiální návštěvy ČR,“ doplnil. Vyjádření doplnil společnou fotografií, na které diskutují na terase Hrzánského paláce.

Nováková předtím po jednání s končícím prezidentem Milošem Zemanem uvedla, že se na setkání s jeho nástupcem těší. Po příjezdu před Hrzánský palác s novináři nehovořila, před budovou ji uvítal šéf Pavlova protokolu.

Avizovala, že jedním z námětů hovoru by mohla být spolupráce visegrádské čtyřky (V4), kam vedle České republiky a Maďarska patří Slovensko a Polsko. Maďarská prezidentka dopoledne na tiskové konferenci uvedla, že věří ve spolupráci v rámci V4 a považuje ji za vhodnou platformu i pro diskusi o tématech, na nichž mezi členskými státy nepanuje shoda.

„Věřím, že vazby, které nás pojí, jsou mnohem silnější než ty body, na kterých se v daném momentu neshodneme,“ uvedla ke spolupráci čtyřky Nováková a připomněla, že minulý týden se ve Varšavě setkala s polským prezidentem Andrzejem Dudou a jednala i se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Pavel se k situaci v Maďarsku a ve V4 vyjadřuje kriticky. Například minulý týden v debatě Zastoupení Evropské komise v ČR řekl, že se Maďarsko už delší dobu snaží jít vlastní cestou. Země má podle něj i objektivní důvody k tomu, jak se chová vůči Rusku, protože má například rozestavěnou jadernou elektrárnu financovanou z velké části z ruských peněz a technologicky dodávanou Ruskem. „Na druhou stranu je zřejmé, že to je zásadní problém třeba pro V4. Pokud se nedokážeme shodnout na základních otázkách, a dnes vztah k Rusku a pomoci Ukrajině opravdu tvoří základ dalších věcí, tak je otázkou, jestli v takovém uskupení máme setrvávat, nebo jestli má vůbec nějakou naději na životaschopnou změnu,“ řekl. Bylo by podle něj předčasné visegrádskou čtyřku úplně zatracovat. „Ale bude namístě, abychom v nadcházejícím období, až budeme mít předsednictví (V4), tyto závažné otázky vznesli,“ doplnil.

Zemanovo loučení pokračuje 

Zeman k jejímu setkání s Pavlem uvedl, že doufá v to, že Nováková Pavla přesvědčí o přínosech spolupráce visegrádské čtyřky.

Zeman dopoledne přijal Novákovou na Pražském hradě s vojenskými poctami. Při setkání a následném obědě hovořili o válce na Ukrajině, bilaterálních vztazích nebo budoucnosti regionálního partnerství.

Zemanovi prezidentka předala nejvyšší maďarské vyznamenání. „Maďarský lid respektuje a vysoce oceňuje práci a přínos odcházejícího prezidenta Miloše Zemana. Také proto jsem mu dnes udělil nejvyšší státní vyznamenání udělované cizincům. Děkuji vám, pane prezidente, za vaše vedení a dobrou spolupráci,“ okomentoval předání prezidentka na twitteru. 

Zeman má v posledních týdnech svého mandátu napilno. Ve čtvrtek se setkal s rakouským prezidentem, předtím s polským prezidentem či i slovenskou prezidentkou. Odcházející hlava státu to bere jako loučení se svým desetiletým působením na Hradě. 

Babiš vzal Novakovou na pivo

S Novakovou se potkal při její cestě do Česka také předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš. „Katalin, naše přátelství nemůže nic změnit Jsi skvělá prezidentka své země Po letech opět v Kuchyni, kde jsem v roce 2018 hostil i přítele prezidenta Macrona. Skvělé místo na Hradě, tak se tam někdy stavte. Mají tam všechno super,“ uvedl na twitteru Babiš a pochlubil se snímkem s plným stole a s pivem v ruce. 

Video  Zeman na Hradě vítal rakouského prezidenta.  - ČTK
Video se připravuje ...

poky-f ( 23. března 2023 13:07 )

Pávek , to je "světák" ! Ruka v kapse a hovor běží ! Tfůj !

qtek ( 3. března 2023 21:59 )

Ereč pikloš nemeči, huňár scepeň kámoš.

Uživatel_5541614 ( 3. března 2023 19:40 )

A přijde komunistická loutka s komunistickou manželkou. Bomba

sekebo ( 3. března 2023 18:01 )

"Maďarský lid respektuje a vysoce oceňuje práci a přínos odcházejícího prezidenta Miloše Zemana" My máme praotce Čecha a Maďaři praotce Magora (z něj vznikl Magyár) a to je asi hlavní důvod, že maďarský lid "vysoce oceňuje práci našeho prezidenta". Oni ani netuší, že 90% pracovní doby strávil v posteli. A zbylých 10% tropil ostudu českému národu !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa