Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Petr Pavel vezme na Hrad novou ženu: Bezpečnostní ředitelkou bude právnička z disidentské rodiny

Aktualizováno -
3. března 2023
12:11
Autor: ČTK, simao - 
3. března 2023
11:36

Bezpečnostní ředitelkou prezidentské kanceláře se stane Mlada Princová. Na twitteru to uvedl zvolený prezident Petr Pavel. Princová pracovala například jako náměstkyně civilní rozvědky, Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Budoucí kancléřka Jana Vohralíková vedle toho promluvila o dalších chystaných změnách. Zatímco Pavel po inauguraci ještě chvíli setrvá v Hrzánském paláci, Vohralíková se přesune na Hrad hned.

„Její zkušenosti z oblasti bezpečnosti a analytiky i pověst profesionálky jsou pro mě zárukou o jejím přínosu do týmu. Zároveň má nejvyšší bezpečnostní prověrku, to usnadní rychlý nástup do funkce,“ prohlásil o Mladě Princové zvolený prezident Petr Pavel.

„Uplatnění v kanceláři prezidenta vnímám především jako pokračování mé cesty ve službě naší zemi, a to s respektem k principům a hodnotám, na kterých stojí,“ poskytla vyjádření Princové ČTK mluvčí prezidenta Markéta Řeháková.

Kdo je Mlada Princová?

  • Princová je vystudovaná právnička, prakticky celou kariéru strávila ve státních službách. Nejprve působila na ministerstvu vnitra v odboru bezpečnostní politiky, poté do léta 2021 vedla zhruba tři roky analytickou část Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky.
  • Jako náměstkyně šéfa rozvědky skončila poté, co bylo její místo v rámci reorganizace zrušeno a pracoviště, které řídila, začlenili pod operativní činnost.
  • Podle médií byly důvodem nedobrovolného odchodu Princové z rozvědky spory s tehdejším ředitelem ÚZSI Markem Šimandlem. „Jsou jinak osobnostně vybavení než Šimandl, což ústilo v komunikační neshody osobního rázu. Platilo to zejména u náměstkyně Princové," napsal tehdy server Aktuálně.cz.
  • Půl roku před Princovou rozvědku totiž musel z podobných důvodů opustit i tehdejší náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda (ten je od loňského roku šéfem ÚZSI).
  • Princová, která v roce 2002 absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (její diplomová práce se věnovala ochraně válečných zajatců v mezinárodním právu), pochází z disidentské rodiny.
  • Její rodiče Jan a Květoslava Princovi patřili k výrazným postavám alternativní kultury.
  • Kvůli tomu čelili represím Státní bezpečnosti. Po listopadu 1989 Jan Princ pracoval v Bezpečnostní informační službě (BIS), mimo jiné řídil její olomouckou expozituru a byl náměstkem pro operativu v době, kdy kontrarozvědku řídil Stanislav Devátý.

Pavel setrvá v Hrzánu déle

Pavel přitom bude v propůjčeném Hrzánském paláci úřadovat i krátký čas po inauguraci, která se uskuteční 9. března. ČTK to řekla jeho budoucí kancléřka Jana Vohralíková.

Na Pražský hrad se Pavel přestěhuje až poté, co budou připraveny kanceláře. Vohralíková bude v sídle prezidenta působit od inaugurace. Organizační změny, které Kancelář prezidenta republiky (KPR) čekají, chce Vohralíková oznámit během dubna, platit by měly od začátku května.

Odchází řada Zemanových spolupracovníků

Současný kancléř Vratislav Mynář svou nástupkyni seznámil s tím, že s končícím prezidentem Milošem Zemanem plánuje z Hradu odejít i sedm jeho blízkých spolupracovníků. Podle Vohralíkové jde o klíčové pozice, které potřebuje Pavel po svém nástupu obsadit vybranými lidmi. Již dříve například oznámil jména šéfů zahraničního odboru, protokolu, mluvčí nebo tajemníka. Na svá místa budou moct nastoupit během března nebo na počátku dubna, řekla Vohralíková.

Po příchodu na Hrad chce nová kancléřka uklidnit hradní pracovníky, řekla. „Pokud úředníci dobře pracují a chtějí pokračovat, tak nemám žádný důvod se s nimi loučit, a už vůbec ne nějakým dramatickým způsobem,“ poznamenala. Plánuje připravit organizační změnu hradní kanceláře, která by vyhovovala celému Pavlovu pětiletému funkčnímu období. Její podobu chce oznámit během dubna, platit začne od května.

Vohralíková neplánuje navyšovat počet zaměstnanců KPR. Nyní jich v kanceláři pracuje asi 100, dalších několik set zaměstnávají příspěvkové organizace Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány. Zaměřit se chce na to, aby pracovníci viděli jasný cíl a směr a věděli, že jejich práce má smysl.

Nehledají influencera

Pavlův tým již avizoval, že bude chtít v hradní kanceláři zaměstnat i člověka na komunikaci s mladými lidmi. „Nehledáme influencera. Hledáme někoho, kdo dokáže překládat řeč politiků do řeči mladých lidí,“ poznamenala Vohralíková. Je podle ní nutné, aby se do správy věcí veřejných zapojila i mladá generace, a je proto potřeba ji oslovit a ukázat jí, že práce úředníka není podřadná.

Dosavadní práci prezidentské kanceláře kontroloval audit Nejvyššího kontrolního úřadu, jeho výsledky zatím nebyly zveřejněny. Mynář zadal zpracování dalšího auditu soukromé společnosti. Vohralíková poznamenala, že tento audit zatím k dispozici nemá. Současný kancléř podle ní chce ještě sám uplatnit některé kroky, které z kontrol vyplývají. „Já se na to pak podívám, a když tam zůstanou nějaká bílá místa, tak je budu určitě doplňovat,“ podotkla.

Pavel před inaugurací úřaduje z Hrzánského paláce na pražských Hradčanech, který mu propůjčila vláda. Podle Vohralíkové v něm zůstane ještě určitou dobu i po inauguraci. Zdůvodnila to nutností připravit kanceláře na Hradě. Zástupci týmu Pavla již dříve řekli, že hradní prostory nechají zkontrolovat kvůli odposlechům. Snahou je vše nachystat do konce března. „Já budu od prvního dne na Hradě, protože tam mám 100 lidí, o které se musím starat,“ podotkla.

Video  Kancléřka Vohralíková o „jízdě“ s Pavlem: Zakáže ochranka prezidentovi milovanou motorku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

JaNat ( 4. března 2023 00:35 )

Např.: Petr Klíč:JaNat, vy jste tak opravdu hloupá...Ještě do nedávna jste mi stále a jenom nadával.

Annar ( 3. března 2023 23:14 )

Myslíš to vládou placené forum24,aby správně psalo lži?!!!!!!

Annar ( 3. března 2023 23:06 )

Trintine píšeš příliš složitě pro zdejší inteligentní pavlov­ce😁😁😁😁­😁😁😁😁😁😁­😁😁

Annar ( 3. března 2023 23:03 )

Kdyby pavlov měl v hlavě to,co ten lenoch,tak by ji neunesl!!!!!!

Annar ( 3. března 2023 22:58 )

Drahoto dost slabá obhajoba,Satanisko má ve všem absolutní pravdu!!!!!! Těžko si přiznávat jak jste hlou-pě volili👎!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa