Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

CELÝ ZÁZNAM Pohřeb Schwarzenberga: VIP hosté, davy lidí a poslední cesta na milované místo

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
9. prosince 2023
21:22
Autor: ČTK, Mii, amb, simao, vja, ula, ver - 
9. prosince 2023
05:00

V katedrále sv. Víta v sobotu proběhla zádušní mše za zesnulého Karla Schwarzenberga. Odchází velká osobnost moderních dějin, uvedl na její závěr Petr Pavel. Rakev vynesli z katedrály za zpěvu koledy Narodil se Kristus Pán. Mši přímo v katedrále přihlížela tisícovka pozvaných v čele se Schwarzenbergovou manželkou Therese, synem Janem a dcerou Karolínou. Rakev se pak vydala na poslední cestu, kolem 15:45 dorazila na Orlík, kde nejbližší uložili ostatky do rodinné hrobky. V pražské Lucerně se pak rozeběhla vzpomínková akce na oblíbeného knížete. Blesk Zprávy celý den loučení sledovaly online.

Obřad v katedrále sv. Víta začal ve 12:00. Byl pouze pro zvané hosty, veřejnost jej mohla sledovat prostřednictvím přímého přenosu na Hradčanském náměstí v Praze.

V katedrále zazněla mj. československá hymna. Vzpomínku na zemřelého pronesl prezident Petr Pavel. Mši sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, na Schwarzenberga vzpomínal kněz Tomáš Halík.

Po skončení ceremoniálu, na kterém s projevem vystoupil i prezident Petr Pavel, se auto s rakví s ostatky Karla Schwarzenberga vydala mimo Prahu na poslední cestu. Na Orlík.

Podívejte se na celý záznam rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále sv. Víta:

Video  Schwarzenbergův pohřeb: Rakev se vydala na poslední cestu, mši zakončila hymna  - Blesk TV, ČT
Video se připravuje ...

Po smrti vedle bratra

Sám Schwarzenberg si vybral pro poslední odpočinek hrobku v zámeckém parku u Orlíku. Jde o místo, kde je uložena řada jeho příbuzných. Například bratr Bedřich, který zemřel v roce 2014. Ostatky dalšího bratra Františka byly na Orlík převezeny z rakouského Murau, kde má rodina také zámek. Termín, kdy se smuteční obřad v rodinném kruhu v orlické hrobce uskuteční, rodina oficiálně nezveřejnila. Hovoří se však nejvíce o neděli.

Pohřební vůz dnes před 15:45 přivezl rakev s ostatky Karla Schwarzenberga do orlického zámeckého parku, kde se nachází hrobka šlechtického rodu. V ní bude urna s ostatky bývalého politika uložena. Do uzavřeného zámeckého parku doprovázelo mercedes pouze jedno další vozidlo pohřební služby.

Černá vlajka na zámku

Okolí zámku i parku s hrobkou se dnes zahalilo do pošmourného počasí. Zataženou oblohu doplňovala zasněžená krajina. Park, jenž bývá jindy celoročně přístupný, se tentokrát uzavřel. Veřejnost do něj na přání Schwarzenbergovy rodiny, které areál patří, po celý víkend nesmí.

Na zámku, kde Schwarzenberg trávil dětství, stále visí černá vlajka. U vchodu do zámku také zůstává pietní místo se svíčkami, které vzniklo hned po Schwarzenbergově úmrtí.

Uskuteční se i další mše

Jeho památku od listopadu uctili lidé při mších v místech spjatých s jeho životem, další se ještě uskuteční.

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána se bude konat zádušní mše 16. prosince. Povede ji vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.

Loučení s Karlem Schwarzenbergem (†85)
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
11:02
9. 12. 2023

Reportéři Blesku si všimli, že někteří lidé mají na oblečení placky Karla Schwarzenberga s „kohoutem" na hlavě. Ty se používaly v roce 2013 během tehdejších prezidentských voleb, kde se Schwarzenberg utkal se Zemanem. 

11:00
9. 12. 2023

V útrobách katedrály sv. Víta je již dokumentaristka Olga Sommerová, přišel rovněž exministr životního prostředí za Stranu zelených Martin Bursík a jeho žena Kateřina Jacques. Rozloučit se přišel bývalý ředitel České televize Petr Dvořák. Z řad herců a hereček je na místě třeba Jitka Čvančarová. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Olga Sommerová a Martin Bursík Pohřeb Karla Schwarzenberga: Olga Sommerová a Martin Bursík Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů.
Video  
Video se připravuje ...
10:54
9. 12. 2023

A mezi příchozími je také senátor Pavel Fischer, senátor a kardiochirurg Jan Pirk či hejtmanka Středočského kraje Petra Pecková (STAN). 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Pavel Fischer Pohřeb Karla Schwarzenberga: Jan Pirk Pohřeb Karla Schwarzenberga: Petra Pecková
10:52
9. 12. 2023

Dorazila současná hradní kancléřka Jana Vohralíková. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Jana Vohralíková
10:51
9. 12. 2023

Na nádvoří Pražského hradu je rovněž několik stovek turistů, mnoho lidí stojí rovněž na Hradčanském náměstí. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů.
10:50
9. 12. 2023

Do katedrály sv. Víta přišel jeden z představitelů české šlechty Jaroslav Lobkowicz, uvedli reportéři Blesku přímo z místa. Z řad další šlechty je na místě i Tomáš Czernin či jeho maminka Polyxena Czerninová. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Tomáš Czernin
10:44
9. 12. 2023

Říct poslední sbohem přišel do katedrály sv. Víta ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Reportérka Blesku se ho zeptala, na co dnes ráno myslel. „Že nás opustil učitel, že nás opustila osobnost, která tady nemá žádnou alternativu a nikdo se mu v podstatě v současné době ani vzdáleně neblíží a že až časem si člověk uvědomí, jak moc chybí. Je to stejné, jako když vám umře někdo hodně blízký, někdo z rodičů a vy najednou zjistíte, že když jste teď ten nejstarší, že nemůžete za nikým zajet a poprosit ho o radu. Dokud máte rodiče, vždycky je tam někdo, kdo vám dá za uši a řekne: tak takhle ne, pane profesore,“ uvedl pro Blesk ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) při příchodu do sv. Víta a na slovo „profesore“ zaráčkoval po vzoru zesnulého Schwarzenberga. Sledovat reakce příchozích můžete sledovat online

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Vlastimil Válek (TOP 09) Pohřeb Karla Schwarzenberga: Vlastimil Válek (TOP 09)
Video  
Video se připravuje ...
10:42
9. 12. 2023

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský sdílel fotografii svého otce Pavla Landovského, herce, disidenta a signatáře Charty 77, s Karlem Schwarzenbergem. Pavel Landovský přezdívaný „Lanďák“ zemřel v roce 2014. 

10:39
9. 12. 2023

Za necelou hodinu a půl začne pohřeb Karla Schwarzenberga, Pražský hrad se plní hosty. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů.
10:34
9. 12. 2023

„Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem je rozloučením s velikou postavou jedné éry. A tak trochu i s celou tou érou. S polistopadovou dobou znovuvytváření demokratických hodnot, institucí a zvyklostí. Neloučíme se ale “tlustou čarou”, spíš převzetím štafety,“ sdílel na X ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

10:32
9. 12. 2023

Golfovým vozítkem přijel k Hradu Berndt Posselt, německý politik a a mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Bernd Posselt Pohřeb Karla Schwarzenberga: Bernd Posselt Pohřeb Karla Schwarzenberga: Bernd Posselt
10:29
9. 12. 2023

Do katedrály sv. Víta dorazily další známé tváře: Politik a signatář Charty 77 Daniel Kroupa (ODS), 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) nebo „jaderná lady“ Dana Drábová. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Daniel Kroupa Pohřeb Karla Schwarzenberga: Věra Kovářová Pohřeb Karla Schwarzenberga: Dana Drábová
10:25
9. 12. 2023

Památku Karla Schwarzenberga uctilo Anglické gymnázium v Praze. „Děkujeme našemu patronovi Karlovi Schwarzenbergovi za veškerou podporu a příklad služby, věrnosti a laskavosti, který nás bude již vždy zavazovat,“ napsalo na X. 

10:24
9. 12. 2023

A máme pro vás další snímky přímo z místa. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů.
10:18
9. 12. 2023

Další příchozí na Pražský hrad. 

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Příchod smutečních hostů.
10:13
9. 12. 2023

Mezi smutečními hosty je herečka Eva Holubová, přišla se synem Adamem. Holubová v minulosti Schwarzenberga podporovala. Spekuluje se o tom, že by mohl přijít také herec a scénárista Zdeněk Svěrák a další osobnosti z kultury.

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Herečka Eva Holubová se synem. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Herečka Eva Holubová se synem. Pohřeb Karla Schwarzenberga: Herečka Eva Holubová se synem.
10:08
9. 12. 2023

Přibývá lidí rovněž na Hradčanském náměstí. 

Areál Pražského hradu před posledním rozloučením s Karlem Schwarzenbergem (9.12.2023) Areál Pražského hradu před posledním rozloučením s Karlem Schwarzenbergem (9.12.2023)
10:04
9. 12. 2023

K Hradu míří další a další lidé. 

Areál Pražského hradu před posledním rozloučením s Karlem Schwarzenbergem (9.12.2023) Areál Pražského hradu před posledním rozloučením s Karlem Schwarzenbergem (9.12.2023) Areál Pražského hradu před posledním rozloučením s Karlem Schwarzenbergem (9.12.2023) Areál Pražského hradu před posledním rozloučením s Karlem Schwarzenbergem (9.12.2023)
9:58
9. 12. 2023

Na Hrad dorazil herec a režisér Břetislav Rychlík, který byl rodinným přítelem Karla Schwarzenberga 34 let. „Můj poslední telefonát do nemocnice, kdy jsem se ho ptal, jestli ho můžu navštívit, končil jeho větou: Ty? Kdykoliv!“ řekl Rychlík v rozhovoru pro Blesk. Kamarádství oba muži kdysi stvrdili v Brně u Rychlíků v kuchyni štamprličkou slivovice z „krizového“ roku 1968.

Břetislav Rychlík na pohřbu Karla Schwarzenberga
9:44
9. 12. 2023

„Dnes se loučíme s člověkem, který zanechal v naší zemi nesmazatelnou stopu. Evropan, vlastenec, laskavý a pokorný člověk, který nám všem každý den připomínal, že slušnost není slabost, a že se vyplatí jít si za svým, i když cesta není lehká. Děkujeme za vše, co jste pro naši zemi a nás vykonal. Váš odkaz bude žít dál prostřednictvím těch, které jste svým příkladem inspiroval. Díky!“ uvedla na X bývalá kandidátka na prezidentku a současná kandidátka do Evropského parlamentu za STAN Danuše Nerudová. 

9:42
9. 12. 2023

Před Pražským hradem se shromažďují lidé. Do katedrály sv. Víta nastoupila hradní stráž. 

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále Sv. Víta (9.12.2023) Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále Sv. Víta (9.12.2023)
9:40
9. 12. 2023

Příjezd auta na Pražský hrad blokovali turisté. 

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem: Pražský hrad. (9. 12. 2023)
9:37
9. 12. 2023

Z Hradčanského náměstí budou moci sledovat přenos pohřbu ti, kteří nemají pozvánku přímo do katedrály sv. Víta. 

Lidé mohou sledovat dění z pohřbu Karla Schwarzenberga na velkoplošné obrazovce (9.12.2023) Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále Sv. Víta (9.12.2023) Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále Sv. Víta (9.12.2023)
9:35
9. 12. 2023

V blízkosti ostatků Karla Schwarzenberga jsou položené květiny.

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále Sv. Víta (9.12.2023) Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále Sv. Víta (9.12.2023)
9:34
9. 12. 2023

Rakev s Karlem Schwarzenbergem je již připravená v katedrále sv. Víta.

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále Sv. Víta (9.12.2023) Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále Sv. Víta (9.12.2023) Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v katedrále Sv. Víta (9.12.2023)

jarda304 ( 10. prosince 2023 14:44 )

Ten náš tak miloval, že k nám chtěl natahat Araby a černochy

stoura ( 10. prosince 2023 13:53 )

👍 👍 👍

stoura ( 10. prosince 2023 13:44 )

👍 👍 👍 👍 👍

stoura ( 10. prosince 2023 13:42 )

Nevystaví, bo je v hrnci.

Uživatel_5669605 ( 9. prosince 2023 17:12 )

Když si musel zdřímnout po obědě, proto, že byl starý muž, tak tam neměl co dělat. Já v práci také nesmím spát a to mám o hodně menší plat a myslím, že i důležitější práci, než sedět a cpát se levným jídlem z kanýny. Pro nás nic neudělal, ale pro seba si vyřval vrácení majetku

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa