Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Požár u Hřenska zasáhl i Německo: Ohnivá bouře se vymkla kontrole! píšou tamní noviny

Autor: pma - 
26. července 2022
09:15

O požáru v Národním parku České Švýcarsko informují od úterního rána také zahraniční média, převážně sousední německá a polská. Tématu se věnuje i australský server News.com.au nebo Euronews, jeden z nejsledovanějších zpravodajských kanálů v Evropě.

Již třetí den hasiči bojují s rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko. Ten se kvůli silnému větru rozšířil i k přilehlým obcím, jako je Mezná, Mezní Louka, Janov nebo Hřensko, odkud byly evakuovány desítky obyvatel.

Požár se dále rozrůstá a hasičům se ho přes veškeré úsilí nedaří dostat pod kontrolu. To neuniklo ani zahraničním médiím, která se o situaci v oblasti Národního parku začala také zajímat. „Ohnivá bouře z České republiky dorazila do Saska! Lesní požár, který vypukl v Národním parku České Švýcarsko, dorazil na německou stranu,“ napsal například německý deník Bild. Podle něj se oheň postupně rozšiřuje i na německou stranu, tedy konkrétně do oblasti Nationalpark Sächsische Schweiz (Národní park Saské Švýcarsko).  

Německý veřejnoprávní rozhlas MDR na svém webu uvádí, že plameny se rozšířily k saským hranicím. „Už hoří i v Saském Švýcarsku a zároveň požár postupuje dále na východ k Prebischtoru. Na jihu hoří horní okraj Edmundsklamm,“ uvedl v úterý ráno německý rozhlas.

O situaci na severu Čech informuje také polský deník Wprost. „Češi přiznávají, že oheň se vymkl kontrole. Už se přesunul i do Německa, odkud byly původně na pomoc vyslány tři hasičské jednotky. Kvůli vlastním problémům je Němci museli stáhnout, aby uhasili požár v parku Saské Švýcarsko,“ zveřejnilo v úterý krátce před osmou hodinou ranní polské médium.

O požáru v Národním parku České Švýcarsko napsal i web Euronews, jeden z nejsledovanějších zpravodajských kanálů v Evropě. „Ve střední Evropě hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň pohotovosti poté, co se požár vymkl kontrole v Národním parku České Švýcarsko v České republice,“ napsal Euronews, který ve článku dále zmiňuje i rozsáhlé požáry v Řecku nebo na Kanárských ostrovech, kde podobně jako v tuzemsku hoří v konkrétních oblastech již několikátý den po sobě.

Téma mezi své hlavní zprávy zařadil i australský server News.com.au. „Od pondělí se ke zhruba padesáti hasičským jednotkám připojily i tři jednotky z Německa, kam se požár taktéž rozšiřuje,“ píše server.

21:30
2. 8. 2022
!

Vážení čtenáři, online přenos k požáru v Českém Švýcarsku končí. Hasiči mají oheň po víc než týdenním boji pod kontrolou a v následujících dnech ho chtějí uhasit úplně. Děkujeme vám za pozornost a připomínáme možnost finančně pomoci zasaženým obcím a jejich obyvatelům prostřednictvím veřejné sbírky na crowdfundingové platformě Donio.cz. V současné chvíli dárci naposílali téměř devět milionů korun.

21:24
2. 8. 2022

Hasičům v Českém Švýcarsku se dnes podařilo plochu požářiště zmenšit z 606 hektarů na 513 hektarů. Návrat evakuovaných zatím dál není možný.

19:10
2. 8. 2022

Ústecký kraj chce přispět dobrovolným hasičům, kteří v Českém Švýcarsku zasahují, na nákup nové techniky. Půjde asi o miliony korun, řekl dnes ČTK hejtman Jan Schiller (ANO).

Zobrazit celý online

Video  Záběry z boje s plameny v Českém Švýcarsku, jak je zachytili dobrovolní hasiči z Velkého Šenova  - SDH Velký Šenov
Video se připravuje ...

 

spania ( 26. července 2022 12:18 )

Tohle je vážně hrozné,že hasiči nedokážou ten požár uhasit a zvládnout a ten se šíří pořád dál,dokonce až do Německa.V tom případě nechápu,proč tomu tak je.Že by špatná technika nebo to podcenili...?

horaIysa ( 26. července 2022 12:00 )

1. Vyvrácené a popadané stromy tam zůstávají ze zcela jiného důvodu, než uvádíš.
2. To, že něco nechápeš ty, neznamená, že to nemá racionální důvod, který nebyl zveřejněn. Jdi jim poradit, dodávám já.

BobyNo1 ( 26. července 2022 10:34 )

Kromě prvotní příčiny požáru jsou na vině dvě věci:
1. "Neuklizené" lesy. Vyvrácené, popadané stromy se v lese nechají, aby to u turistů budilo dojem, že se prochází nějakým pralesem.
2. Z pro mě nepochopitelných důvodů se přestalo v neděli večer hasit s tím, že se bude pokračovat v pondělí ráno. Po ranní kávičce, dodávám já.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání