Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Mapa požáru v Národním parku České Švýcarsko: Která místa ohrožují plameny?

Aktualizováno -
27. července 2022
09:20
Autor: mah, swp - 
26. července 2022
12:04

Lesní požár v Národním parku České Švýcarsko vypukl už v neděli ráno, když začalo hořet mezi obcí Hřensko a Pravčickou bránou. Situace se pak dramaticky zhoršila v pondělí odpoledne, kdy se požár začal šířit vinou větru. V úterý ráno pak vítr proudící přes oblast požáru roznesl kouř po velké části České republiky. Podívejte se na mapy míst ohrožených požárem i na mapu šíření kouře Českem.

 

Lesní požár vypukl v lokalitě Malinový důl mezi obcí Hřensko a Pravčickou bránou už v neděli ráno. Hasičům se nejdříve dařilo dostat plameny pod kontrolu, v pondělí ovšem vstoupil do hry vítr, kvůli kterému se požár začal opět rychle a nezvladatelně šířit.

V pondělí večer pak hasiči rozhodli o evakuaci obyvatel obce Mezná. Zároveň se plameny začaly přibližovat i k Pravčické bráně. Během noci se požár rozšířil i do skal nad Hřensko. Evakuována byla i obec Mezní Louka.

Zatím nejhůře zasaženou obcí se stala Mezná, ze které se v noci na úterý museli hasiči na čas stáhnout, když se do ní vrátili, hořelo na místě několik domů.

V úterý večer pak proběhla i evakuace obce Vysoká Lípa.

Mapa přibližného rozsahu požáru

Mapa šíření kouře z lesního požáru

Mapa hodinových koncentrací částic PM10. „Je vidět jasně, odkud ,vítr fouká´“ píše ČHMÚ Mapa hodinových koncentrací částic PM10. „Je vidět jasně, odkud ,vítr fouká´“ píše ČHMÚ | ČHMÚ

V úterý ráno navíc obyvatele řady míst v České republice probudil zápach spáleniny. Důvodem bylo, že vítr zanesl dým z lesního požáru nad velkou část středních a východních Čech i nad část Vysočiny.

Šíření kouře zaznamenal i Český hydrometerologický ústav, který sleduje koncentrace prachových částic PM10 v ovzduší.

Už v noci v 1:00 je vidět velmi vysoké koncentrace na východ od Českého Švýcarska. Se změnou směru větru se šíří dále k jihovýchodu, píše Český hydrometeorologický ústav. Už v noci v 1:00 je vidět velmi vysoké koncentrace na východ od Českého Švýcarska. Se změnou směru větru se šíří dále k jihovýchodu, píše Český hydrometeorologický ústav. | ČHMÚ

21:30
2. 8. 2022
!

Vážení čtenáři, online přenos k požáru v Českém Švýcarsku končí. Hasiči mají oheň po víc než týdenním boji pod kontrolou a v následujících dnech ho chtějí uhasit úplně. Děkujeme vám za pozornost a připomínáme možnost finančně pomoci zasaženým obcím a jejich obyvatelům prostřednictvím veřejné sbírky na crowdfundingové platformě Donio.cz. V současné chvíli dárci naposílali téměř devět milionů korun.

21:24
2. 8. 2022

Hasičům v Českém Švýcarsku se dnes podařilo plochu požářiště zmenšit z 606 hektarů na 513 hektarů. Návrat evakuovaných zatím dál není možný.

19:10
2. 8. 2022

Ústecký kraj chce přispět dobrovolným hasičům, kteří v Českém Švýcarsku zasahují, na nákup nové techniky. Půjde asi o miliony korun, řekl dnes ČTK hejtman Jan Schiller (ANO).

Zobrazit celý online

Video  Ohnivé peklo v Českém Švýcarsku! Hasiči bojují o osud Hřenska, kouř je cítit až v Praze!  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání