Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Velká loď najela do člunu s migranty: V Lamanšskému průlivu utonulo 27 lidí, včetně těhotné ženy a mladé dívky

Autor: ČTK, yks - 
25. listopadu 2021
11:20

Velká tragédie se stala během pokusu zhruba tří desítek migrantů o překonání Lamanšského průlivu. Na cestě do vysněné Británie do nich nabourala velká nákladní loď. Když se jejich nafukovací člun potopil, ocitli se v ledovém sevření mořských vln. Většina z nich to nepřežila.

Neštěstí se podle BBC odehrálo nedaleko francouzského přístavu Calais. Záchranáře zalarmoval jeden z místních rybářů, který si všiml prázdného člunu a lidských těl ve vodě. Jak uvedl Daily Mail, na zcela nevyhovujícím člunu putovala i těhotná žena a mladá dívka. Stejně jako většina ostatních se utopily. Zachránit se zřejmě podařilo jen 2 lidi. Oba jsou ve vážném stavu. Do člunu měla narazit velká loď, patrně nákladní.

Policie už zatkla čtyři osoby. Podezírá je z přímého zapojení do této převaděčské operace, která skončila smrtí většiny zúčastněných. Lítost nad neštěstím vyjádřili představitelé Francie i Británie.

Premiéři chtějí zatočit s převaděči

„Francie nedovolí, aby se z Lamanšského průlivu stal hřbitov," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Vzápětí požádal evropskou pohraniční agenturu Frontex o „okamžitou posilu“ a vyzval ke společnému jednání evropských zemí o migraci. Dosud problém migrantů v průlivu řešila společně jen Francie a Británie. K „mezinárodní koordinované a tvrdé reakci“ vyzval i ministr Darmanin.

„Ukazuje se, že gangy, které posílají lidi na moře v nebezpečných loďkách, se nezastaví doslova před ničím. (...) Je nepochybné, že budou dál klamat lidi a riskovat jejich životy, pokud jim neukážeme, že jejich obchodní model nefunguje. Že prostě nemohou lidi posílat po vodě z Francie do Británie," uvedl britský premiér Boris Johnson. Zdůraznil, že Británie přispívá 54 miliony liber (1,6 miliard korun) na hlídkování na francouzských březích a poskytuje i technickou podporu, ale ani to podle něj očividně nestačí, citovala Johnsona BBC.

Macron a Johnson se během vzájemného telefonátu shodli na další úzké spolupráci, do které chtějí zapojit i Belgii a Nizozemsko a také partnery v zemích původu migrantů. Chtějí předcházet cestě, která migranty dovede na francouzské pobřeží a tvrdě zasáhnout proti gangům převaděčů, kteří ohrožují lidské životy, uvedl podle agentury Reuters Johnsonův mluvčí.

Nejhorší tragédie za celou dobu

Francouzský námořní úřad tragédii označil za nejhorší neštěstí, které postihlo migranty pokoušející se touto cestou dostat do Británie.

Francouzský premiér Jean Castex označil událost za tragédii a dodal, že mrtví jsou oběťmi pašeráků lidí. "Mé myšlenky jsou s mnoha pohřešovanými a zraněnými, oběťmi zločinných pašeráků, kteří využívají jejich utrpení," uvedl ministerský předseda.

Lamanšský průliv je jednou z nejrušnějších plavebních cest na světě, kde jsou silné proudy. Migranty přetížené čluny se ale často sotva udrží na hladině a jsou vydány napospas vlnám, popsala agentura Reuters. Podle místních rybářů se nyní z francouzského pobřeží vydává směrem do Británie více migrantů, než je obvyklé. Vyžívají prý klidného moře. Podle BBC se dnes o překonání průlivu pokusilo 25 podobných lodí.

Příliv běženců neustává

Do Británie letos připlulo třikrát více migrantů než za celý loňský rok, informovala před několika dny BBC s tím, že letošní bilance překonala 25.700 nelegálních vstupů na britské území přes moře. Situace zhoršuje už tak napjaté vztahy mezi Londýnem a Paříží.

Až do středy se předpokládalo, že v posledních několika týdnech zemřelo při pokusu o překonání této trasy nejméně 10 lidí, poznamenala BBC.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání