Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Nejhorší letecká katastrofa v Československu: O život přišla i slavná zpěvačka!

Autor: rix - 
25. listopadu 2021
05:00

Mělo se jednat o rutinní cestu do Prahy, let TABSO lz101 ale skončil katastrofou. Po vynuceném mezipřistání se 24. listopadu 1966 stroj Iljušin - il18 zřítil v plné rychlosti do zalesněného svahu. Mezi dvaaosmdesáti cestujícími byla i operní pěvkyně Jekatěrina Popovová.

Po mezipřistání v Budapešti, kdy se nic neobvyklého nedělo, měl letoun namířeno již pouze do Prahy. Když byl Iljušin ve vzduchu, v Československu se začalo kazit počasí. Strašák všech pilotů, tedy špatná viditelnost a silný vítr, donutil kapitána Antonova k ráznému rozhodnutí. I přes nelibost cestujících se rozhodl učinit ještě jedno přistání, a to v Bratislavě, dokud se počasí nad Prahou neumoudří. Po třech hodinách čekání na letišti se konečně počasí nad Prahou ustálilo, a stroj se tak mohl vypravit do své poslední destinace.

Meteorolog bratislavského letiště Jan Popelený přesto varoval kapitána letu, že severozápadně od Bratislavy se dají očekávat střední, ale i silné turbulence. Iljušin s dvaaosmdesáti lidmi na palubě odstartoval právě západním směrem. Startoval v 16:28, a tedy již v úplné tmě. Jeho start pozoroval letecký dispečer, který oznámil, že proběhl naprosto v pořádku. Krátce po startu proběhla klasická nařízení od řídících kvůli změně kurzu po vzletu. Namísto potvrzení změny kurzu ale nastalo zlověstné ticho.

I přes několik opětovných volání se kapitán letu TABSO101 nehlásil. Po nekonečném čekání zasáhla dispečery děsivá zpráva. Letoun i s pěti Čechoslováky na palubě havaroval. Osm kilometrů od letiště naboural stroj v plné startovací rychlosti do zasněženého kopce v Malých Karpatech. Iljušin narazil do terénu v ostrém úhlu velmi vysokou rychlostí. Během dvaceti sekund se letoun proměnil v ohnivé trosky. Palivo a úlomky byly rozmetány na velkém území.

Místo havárie bylo oblíbenou turistickou destinací, zkázu tak vidělo velké množství lidí na vlastní oči. Situace byla o to tragičtější, že se na místo nemohly dostat záchranné složky. Záchranné operaci neprospívala ani neprostupná tma a velmi obtížný terén. První záchranáři dorazili na místo až hodinu a půl po tragédii. Mezi lidmi se dokonce šuškalo, že letoun měl převážet radioaktivní izotopy, což ještě víc komplikovalo záchranné práce.

Vzhledem ke stavu ostatků zesnulých pasažérů byla komplikovaná i identifikace obětí. Většina z nich zemřela okamžitě na mnohočetná poranění, dílo zkázy dokonal oheň. Několika lidem se údajně podařilo náraz přežít, ale zemřeli posléze na podchlazení.

Od počátku vyšetřování panovalo mezi bulharskými a československými úřady a vyšetřovateli velké a stále rostoucí napětí. Vyšetřovatelé zdokumentovali, že příslušníci úřadů a zaměstnanci letiště prozkoumali značnou část terénu v okolí místa nehody, přičemž i odkrývali sněhovou pokrývku.

Tím se potvrdily zvěsti o radioaktivních látkách na palubě letounu. Šlo ovšem o pro člověka neškodný jód 131 používaný k lékařským účelům, který navíc ani tehdejší předpisy nezakazovaly převážet letadlem.

Podle oficiální zprávy vyšetřovací komise vyšetřovatelé nedokázali jednoznačně určit příčinu neštěstí. Předpokládá se, že nejpravděpodobnější příčinou bylo nedostatečné zhodnocení terénních a povětrnostních podmínek v okrsku letiště Bratislava posádkou letadla a nepřizpůsobení letu těmto podmínkám.

Nehoda vyvolala ve společnosti velký ohlas, a to především v Bulharsku kvůli úmrtí operní pěvkyně Jekatěriny Popovové. Zpěvaččiny ostatky byly převezeny do Sofie a pohřbeny na hlavním městském hřbitově. Po celém Bulharsku se na dvě minuty rozezněly sirény a byla zastavena veškerá doprava.

Video Nejhorší letecká katastrofa v Československu: Zemřela i slavná pěvkyně - Mall.tv

igino ( 25. listopadu 2021 11:11 )

musím trochu skrotiť autorovu obrazotvornosť. o húfoch svedkov nemôže byť reč. "Sakrakopec" je turistickou destináciou v tom zmysle, že v blízkosti sa nachádza oblúbená turistická trasa Bratislavčanov. v zime a za tmy tam ale húfy turistov ťažko očakávať. miesto pádu si môžete pozrieť cez google maps. dodnes je dobre viditeľné. ako ste videli na fotkách, vrak na mieste pádu hrubo zasnežilo, takže odpratávanie trosiek nebolo dokonalé. dodnes sa v okolí dajú nájsť úlomky lietadla

brano34 ( 25. listopadu 2021 07:25 )

Sestřeleno 8 km od letiště, po mnoha hodinovém čekání na zlepšení počasí nad Prahou...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání