Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

„Dceru cesta semlela.“ Zoufalí migranti s pašeráky míří za evropským snem do Běloruska

Autor: sova - 
25. listopadu 2021
05:09

Migrační krize na hranicích Polska a Běloruska se dále vyhrocuje. Několik tisíc běženců z Blízkého východu se utábořilo na běloruské straně hranice v naději, že se dostanou do EU. Na pozadí politického konfliktu, jehož aktérem je mj. běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, se odehrávají dramatické lidské příběhy. Ty doprovázejí osudy zoufalých rodin, které často postihla válka. Zahrnují i jejich pašeráky, kteří mají za úkol odvážet skupiny migrantů na hranice. Jak taková cesta vypadá, přiblížila reportáž CNN Prima News.

Jednou z běženkyň je Peruin, která uvízla na hranici mezi oběma zeměmi se svou rodinou. Nakonec se museli vrátit do Kurdistánu. „Přišli jsme o všechno, o dům i peníze. Jenom jsme chtěli mít lepší život,“ popsala žena reportérce.

Poprvé jsme se o této možnosti dozvěděli od jednoho našeho bratrance, který hranici překročil během tří dnů. Dostal se až do Německa,“ vysvětlil její příbuzný Guin.

Muž uvedl, že zpočátku bylo všechno jednoduché. S přestupem v Istanbulu se vydali do Běloruska. Tak prosté to ale nakonec nebylo. „Mou dceru ta cesta doslova semlela,“ uvedla Peruin.

V Polsku měl na rodinu čekat místní převaděč, kterému měli zavolat ve chvíli, kdy překonají ostnatý plot. Jenomže tak daleko se už nedostali. „Hráli si s námi jako s hračkami. Bělorusové nás využívali. Křičeli na nás: ‚Běžte do Polska‘,“ popsala situaci na hranicích. Nakonec v běloruských lesích, které běženci překřtili na džungli, strávili 38 dní. A během nich zažili boj o holý život.

„Namířil zbraní na taxikáře, ať nás odveze zpět na hranici“

Vodu jsme museli filtrovat několikrát. I tak ale byla stále špinavá. Kvůli neustálé zimě a chůzi jsme necítili nohy,“ řekl Guin. Co se jídla týče, museli za něj platit běloruské policii nebo armádě. Jeden kus chleba například rozdělili na 11 kousků, aby se z něj najedly dvě rodiny. Jenže návrat do Kurdistánu nebyl o nic snadnější.

„Když jsme se vraceli do Minsku, zastavili nás policisté. Jeden z nich namířil zbraní přímo na mě, byl to kalašnikov, a zeptal se nás, odkud se tu bereme. Pak namířil zbraní na řidiče taxíku a nařídil mu, ať nás odveze zpátky,“ vypráví další člen rodiny Matasam. Nakonec se jejich rodině návrat zpět na své území podařil. Cesta za evropským snem je však stála celkem 35 tisíc dolarů, v přepočtu asi 800 tisíc korun. Za účelem dosažení cíle padl i jejich dům, nyní tak musejí žít u prarodičů.

„Zvládneme to“ za 190 tisíc korun

Pokud chtějí do Evropy, obracejí se místní v Iráckém Kurdistánu nejčastěji na tamější turistické kanceláře. Spoluvlastník jedné takové společnosti, Alan, rovněž mluvil s reportéry CNN Prima News.

„Říkám jim: ‚Je to těžké, budete mít problémy‘. Jenže vzhledem k tomu, že je to legální, tak to prostě zařídím,“ uvedl. Následuje proces, během kterého pošle poptávku po vízu do turecké cestovní kanceláře. Ta poté kontaktuje turistickou kancelář v Bělorusku. V urgentním případě je možné sehnat obě víza do čtyř hodin. Problém v poslední době ale představují letecké společnosti, které na palubu letů do Minsku často nepouštějí osoby s iráckým pasem.

Video V Bělorusku začal pokus o největší vstup migrantů do Polska - Twitter polského ministerstva obrany, Twitter polského ministerstva pověřeného koordinováním polských tajných služeb

„Ale můžete letět do Íránu nebo Turecka. S přestupem v Arménii se dostanete do Běloruska,“ vysvětluje Alan. Z Minsku lidé toužící po cestě do Unie pak kontaktují přímo pašeráky.

„Pomůžu vám. Minulý týden dostal jeden z mých lidí přes hranice do Polska sedm běženců,“ chlubí se jeden z nich do telefonu, zatímco řídí svůj byznys z bezpečí v Polsku. „Trvá to týden, je to těžké, ale zvládneme to,“ tvrdí a na osobu si účtuje 8 500 dolarů (přes 190 tisíc korun).

Dominikánský pas jen pro bohaté

Člen kurdského parlamentu Sirwan Baban má ale jasno v tom, když tvrdí, že hlavou problému je běloruská vláda, která pašeráky organizuje. V této souvislosti není bez zajímavosti, že se v posledních týdnech často objevují i inzeráty lákající migranty na Ukrajinu. Zvýšenou poptávku po této destinaci potvrzuje i Alan z cestovní kanceláře.

Alternativní možností, jak se dostat do Evropy – avšak pouze pro bohatší – je pak koupě dominikánského pasu, se kterým je snadné dostat vízum v Evropě, tvrdí Gudi, který se vrátil z Běloruska zpět do Kurdistánu.

Manažerka jedné z cestovních kanceláří s takovým tvrzením souhlasí a uvádí, že cena takového pasu se pohybuje od 90 tisíc dolarů. Legálnost takového procesu pak jistí skutečnost, že papíry se nevyřizují v Kurdistánu, nýbrž v Dubaji. Vyřízení celé záležitosti trvá asi 4 měsíce.

kralovna-vsech-mori ( 25. listopadu 2021 12:16 )

Jděte už do někam s migrantama. Všechny státy EU by měli Polákům vojensky a ekonomicky pomoci aby se ta verbež do Evrpy nedostala.

vera51 ( 25. listopadu 2021 10:45 )

Tak oni meli na cestu az 800 tisic, no to ja teda nemam ani nahodou.Ale je to od nich nezodpovedne jit s detma a v zime.Dneska jich je 2 tisice a zitra?? Pul milionu a nebo nekolik milionu?? Evropa je cim dal tim mensi.

Lomikel ( 25. listopadu 2021 10:13 )

Kdyby nelezli tam, kam nemají a kde je nikdo nechce, nebyli by zoufalí a dcera by nebyla semletá.To už můžou rovnou strkat hlavy do krokodýlí tlamy.
Nejsou zrovna moc chytří ti doktoři a inženýři...

Saschajede ( 25. listopadu 2021 09:59 )

Už aby mrzlo a napadl sníh.

jardavozembouch ( 25. listopadu 2021 08:26 )

ja porad nechapu jedno... proc se nesnazi ve SVE VLASTI udelat poradek a zajistit lepsi zivot pro dalsi generace, a neustale se nasejckovavaji do cizich zemi. neumi rec, jsou lini jako vsi, nemocni... meli by se postarat, aby se v jejich vlastni domovine zilo lepe dalsim generacim.

Zobrazit celou diskusi
Další videa