Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Přijměte 2000 migrantů, chce dál Lukašenko po EU. Dav se znovu pokusil překonat hranici

Autor: ČTK - 
22. listopadu 2021
11:06

Na 150 migrantů se v noci na pondělí neúspěšně pokusilo přejít hranici z Běloruska do Polska poblíž obce Dubicze Cerkiewne. Migranty při tom doprovázely běloruské bezpečnostní složky, uvedla polská hraniční stráž. Ta za celou neděli zaznamenala na polsko-běloruském pomezí bezmála 350 podobných pokusů. Prezident Lukašenko chce po EU, aby přijala 2000 migrantů.

Podle hraniční stráže se za neděli pokusilo ilegálně vkročit z Běloruska do Polska 346 lidí.

Příslušníci pohraniční stráže vydali 58 osobám rozkaz k opuštění země. Zbývající pokusy byly zmařeny. Za napomáhání (k ilegálnímu přechodu hranice) byly zatčeny tři osoby: dva občané Sýrie a jeden Gruzie,“ sdělili v pondělí na twitteru polští pohraničníci.

Běloruský Minsk mezitím zorganizuje druhý repatriační let s migranty uvázlými na bělorusko-polské hranici, uvedl prezident Alexandr  Lukašenko. Od EU čeká jednání o přijetí 2000 běženců.

„Čekám od EU odpověď na otázku ohledně 2000 běženců,“ řekl podle agentury BelTA Lukašenko a dodal, že kontaktní osoby v EU na jeho výzvy nereagují.

Polské činitele zároveň Lukašenko varoval před uzavřením hranic s Běloruskem. Lukašenko minulý týden navrhl v telefonátu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, aby EU vytvořila humanitární koridor do Německa pro 2000 migrantů. Šéfka německé vlády o tom podle něj slíbila jednat na unijní úrovni. Německý ministr vnitra Horst Seehofer však tvrzení běloruského prezidenta označil za dezinformaci.

Složitá situace

Několik tisíc migrantů, převážně z Blízkého východu, se předminulý týden utábořilo v mrazivých teplotách na běloruské straně hranice s Polskem v naději, že se dostanou do Evropské unie. V posledních dnech migranti přijali jinou taktiku a jejich menší skupiny se pokoušejí překračovat hranici na mnoha různých místech, uvedly minulý týden polské úřady.

Informace o dění na hranici je obtížné ověřit z nezávislých zdrojů, protože kvůli výjimečnému stavu v polském pohraničním pásmu nemají do oblasti přístup novináři či humanitární organizace. Ochránci lidských práv viní Varšavu, že migranty, kterým se podaří proniknout do Polska, bezpečnostní složky zatlačují zpět přes hranici a neumožní jim požádat o azyl.

Západ obviňuje režim Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do své země a pak je posílá k hranicím s EU. Minsk se tak podle západních zemí mstí za sankce, které EU na Lukašenkův režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá.

Panují obavy z šíření koronaviru

Polský prezident Andrzej Duda řekl týdeníku Sieci, že Lukašenko zřejmě cílil svou akci s migranty záměrně na Polsko. A to proto, že svou hranici „tvrdě bráníme“ a že chtěl ukázal připravenost jít do fyzického střetu se Západem.

Na běloruské straně hraničního přechodu Kuźnica-Bruzhi mezitím úřady obnovily zásobování utábořených migrantů základními potřebami. Běloruská státní agentura BelTA zveřejnila snímky, jak vojáci rozdávají čaj, sušenky, jogurty a tvaroh běžencům ve skladišti přeměněném na nouzové ubytování.

Podle agentury DPA není jasné, co se nyní s utábořenými migranty bude dít. V Bělorusku momentálně pobývají experti Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle běloruských úřadů bylo dosud hospitalizováno okolo 100 migrantů, z nichž někteří mají zápal plic. Panují obavy z šíření koronaviru ve stísněných podmínkách provizorního ubytování.

Video  Blesk Podcast: Migranti na hranicích Polska se vrací domů, říká odborník. Dosluhující Merkelová se přimluvila u Putina  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

žanyn ( 22. listopadu 2021 13:28 )

Kohouty zavřít nemůže, ale za tranzit si může napočítat miliony. Jako kdysi Ukrajina.

žanyn ( 22. listopadu 2021 13:26 )

Ale vždyť onio v Bělorisku zůstat nechtějí. Všichi se tlačí na západ. (Jinak by je musel lukašenko chytat v celém státě). APP.
A když tohle dělalo Tureco, ještě mu EU platila.

diskutujici ( 22. listopadu 2021 12:38 )

Ani jednoho.

krapotkin ( 22. listopadu 2021 11:18 )

2000 dneska, 2000 zítra, 2000 pozítří . . . Lukašenko se chová jako Jezinky v ohádce O Smolíčkovi - podáš prst a utrhne ti ruku.

Zobrazit celou diskusi